Hlavní navigace

Únava po covidu: Co pro sebe můžete udělat sami?

7. 6. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Únava je nejčastěji popisovanou potíží po prodělaném covidu-19. Někdy přetrvává i dlouhé měsíce. Léků proti únavě příliš není, proto někteří lékaři odkazují na přírodní medicínu.

Covid-19, virové onemocnění, o kterém se v posledním roce hodně mluví. Dotkl se velké části populace napříč kontinenty. Do konce května bylo na celém světě zaznamenáno 170 milionů nemocných. Zatímco kolem někoho virus jen prošel, 3,54 milionu pacientů zemřelo, někteří skončili na delší či kratší dobu v nemocnici. Jak je ale lidem po prodělání koronaviru?

Zpátky do formy? Týdny i měsíce po covidu

Podle praktických lékařů se člověk vrací do formy přibližně po třech až čtyřech týdnech. Může se ale stát, že únava přetrvává i měsíce po vyléčení.

„Myslel jsem, že už je po všem. Po těch nejpodivnějších sedmi týdnech nemoci, jaké jsem kdy zažil – s výkyvy vyčerpání, bolestí, zvoněním v uších, bolestmi hlavy či problémy s koncentrací – jsem se cítil výrazně lépe,“ popisuje své zkušenosti s nemocí covid-19 na blogu British Medical Journal Paul Garner, lékař a profesor Liverpoolské školy tropické medicíny v Anglii. Když se konečně cítil zase dobře, šel se projít a zacvičil si jógu. Jenže po dvanácti hodinách opět ulehl. Potíže, které měl po prodělané nemoci, se vrátily. Ani téměř po roce od prvních příznaků se ještě pořádně nepostavil na nohy. 

Právě únava a vyčerpání patří k nejčastějším příznakům tzv. postcovidového syndromu. Tedy k přetrvávajícím potížím po prodělané nemoci, a to i v případě, kdy měl pacient pouze lehký průběh. Únavu často provázejí i další příznaky, jako například bolesti hlavy, problémy se soustředěním nebo zhoršení paměti, návaly úzkosti, nespavost a celková slabost.

Lidé s dlouhodobými potížemi po covidu-19 tvoří zcela novou kategorii pacientů. Podle studie publikované v odborném časopise Lancet, která sledovala pacienty s covidem po dobu šesti měsíců, pociťuje vyšší únavu 63 % dotazovaných a 26 % uvádí přetrvávající poruchy spánku.

Souvislosti s psychikou

Někteří vědci přisuzují přetrvávající vyčerpanost po infekci psychice. „Pacienti někdy po infekci hlásí depresivní náladu,“ říká profesorka Mascha Binderová z Uniklinik Halle v Německu. Mohlo by jít tedy i o problém s vyrovnáním se s nemocí. „Domnívám se, že komplex únavy a dalších příznaků je v těchto případech spíše příčinou psychologických problémů, nikoli jejich důsledkem,“ vysvětluje Mascha Binderová.

To podporuje skutečnost, že k tomu dochází pouze u určitých virů, nikoli obecně u všech virových infekcí.

Vídeňský neurolog Michael Stingl nabádá k opatrnosti: „Teoreticky může závažná infekce vést k traumatu, které se pak mimo jiné projeví vyčerpáním. Ale s takovou diagnózou musíme být velmi opatrní a nejprve bychom měli zcela vyloučit fyzické příčiny.“

Co pro sebe můžete udělat sami?

Alfou a omegou je dodržování zásad zdravého životního stylu. Je třeba konzumovat vyváženou stravu bohatou na vitaminy a minerály a dopřát si přiměřený pohyb. Rozhodně ale není vhodné přetěžovat se! Nezbytný je také odpočinek a kvalitní spánek.

Doporučovanými vitaminy při únavě jsou pak vitaminy skupiny B a vitamin C, pomáhá i rovnováha střevní mikroflóry, která může být po prodělané nemoci narušená. V tomto případě jsou vhodná probiotika. Lékařka Kristina Potúčková radí: „Hodně odpočívejte a nesnažte se nic urychlit. Váš organismus vám tím dává signály, nesnažte se jít přes jeho hranice.“

Homeopatie, která může pomoci při únavě po covidu

Kombinace dvou léků China rubra 9 CH – 4× denně 5 granulí a Phosphoricum acidum 15 CH – 2× denně 5 granulí.

Při potížích s dýcháním doporučuje Kristina Potúčková Phosphorus 9 CH a Carbo vegetabilis 9 CH. „Rozpusťte deset granulí od každého léku ve vodě. Roztok popíjejte během celého dne. Každý den si připravte čerstvý roztok.“ 

Lékařka Ilona Ludvíková při celkovém fyzickém a psychickém vyčerpání v důsledku péče o ostatní doporučuje lék Arnica montana v ředění 9 až 200 CH.

Autor článku

Své profesní působení v médiích zahájila v týdeníku Reflex. Pracovala v kreativním týmu TV NOVA a vedla sekci Sport a relax serveru Vitalia.cz vydavatelství Internet Info. Podílela se také na jeho dalším projektu, serveru 120na80.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).