Hlavní navigace

COVID-19

Koronavirus SARS-CoV-2 (původně označovaný jako vir 2019-nCoV) nebo také nový či čínský koronavirus spadá do skupiny rodu virů, které způsobují onemocnění u zvířat a lidí s různým stupněm závažnosti.

Koronavirus SARS-CoV-2 způsobuje onemocnění COVID-19, jehož epidemie vypukla na konci roku 2019 v Číně, v březnu 2020 byla WHO byla prohlášena za pandemii.

Koronavirus se přenáší z člověka na člověka po úzkém kontaktu. Jedná se o tzv. kapénkovou infekci, která je přenášena vzduchem. Zasahuje nejčastěji sliznice horních a dolních dýchacích cest a spojivky. Inkubační doba je cca dva až čtrnáct dní.

K hlavním příznakům onemocnění COVID-19 patří zvýšená teplota, kašel, dušnost, bolest hlavy a únava. Ne každý s těmito příznaky je však nakažen koronavirem. Cca po týdnu od nakažení se nemoc často projeví horečkami, které neustupují. Mohou být provázené nepříjemnými pocity, bolestmi kloubů a svalů a objevují se i projevy kašle. Průběh nemoci je nicméně individuální. K nvě uváděným příznakům patří náhlá ztráta čichu či chuti.

Mezi ohrožené skupiny patří zejména senioři, chronicky nemocní či osoby s oslabenou imunitou.

PŘEČTĚTE SI:

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).