Hlavní navigace

Kašel

Prof. Pohunek: Není normální, když dítě dlouho kašle

ROZHOVOR – Děti, ale ani dospělí, nemají dlouhodobě kašlat. Pokud například po viróze kašel přetrvává další týden či dva, i když již všechny ostatní příznaky odezněly, měla by se tomu věnovat pozornost. „Mnohdy jde o známky astmatu. Nejčastěji se nemoc objeví kolem třetího až čtvrtého roku,“ říká prof. Petr Pohunek.

Doba čtení: 13 minut

Prevence chřipky – jednoduché kroky k tomu, abyste neonemocněli

Chřipce se u nás stále daří. Státní zdravotní ústav proto zpracoval jednoduchá obecná preventivní hygienická opatření, která mají za cíl snížit přenos chřipky a dalších respiračních onemocnění. Víte, jak dlouho žije virus chřipky?

13. 2. 2019 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Přítel se na ni vykašlal. I z toho můžete mít kašel

Dlouhotrvající kašel může být psychického původu. Tento tzv. psychogenní kašel se vyskytuje jak u dospělých, tak ještě častěji u dětí. Mívá souvislost s prožitky stresu, citových traumat a emoční lability.

Doba čtení: 5 minut

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

3 čaje proti kašli a léčivá vůně cibule

K tomu, aby se zklidnilo podrážděné hrdlo a průdušky se zbavily zánětlivého hlenu, obvykle postačí bylinkový čaj. Uzdravení lze podpořit rozkrájenou cibulí, inhalací se zázvorem, masáží nebo tvarohovým zábalem.

Doba čtení: 2 minuty

Rozloučíme se s věčnou rýmou a kašlem?

Počasí na přelomu zimy a jara provázejí rýmy, pokašlávání, chrapot, bolesti ucha. Pomůže s nimi homeopatie, jak postupovat a na co si dát pozor? Ptáme se odborníků.

Doba čtení: 4 minuty

Je to jen kašel, nebo mám astma?

Zánět průdušek, nebo astma? Obě nemoci mají podobné příznaky, ale průběh a léčba se dost výrazně liší. Poznejte, co vás tíží.

29. 5. 2014 11:30
Doba čtení: 4 minuty

Máte kašel? Zabalte se, prosím

Víte, jak léčit kašel? Pomalu a přírodní cestou. Hlavní díl práce odvedou bylinky, k uzdravení pomohou voňavé inhalace a masáže. Vhodnou doplňkovou léčbou při kašli a nachlazení jsou zábaly.

3. 2. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ponožky s cibulí uvolňují hlen

Cibule patří nejen do guláše. Cibulový nápoj po pravdě nechutná nic moc, ale při chřipce a nachlazení nad něj není. A triky s cibulovými ponožkami a pytlíčkem znaly už naše babičky.

Doba čtení: 3 minuty

Bylinkový speciál: Jinan dvoulaločný neboli ginkgo biloba

Vypadá jako listnáč, ale je řazen k jehličnanům. Tváří se nenápadně, dužnatý obal semen však umí vyvolat alergickou reakci. Ginkgo biloba má i pozitivní účinky, jež ocení hlavně kardiaci.

Doba čtení: 3 minuty

Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

Cestovní nevolnosti, trávicí obtíže či spáleniny od slunce – to mohou být stinné stránky letní dovolené. Dají se zvládnout s pomocí přírody i bez chemických preparátů.

Doba čtení: 6 minut

Co o vás řekne, když řeknete áááááá

Známe to od mala. Je to prvotní vyšetření, bez drahých přístrojů a složitých testů. Co všechno vlastně umí doktor vyčíst z bolavého krku a jazyka vypláznutého až na vestu?

Doba čtení: 4 minuty

Dochází vám dech? Změřte si ho!

Příčinami plicního onemocnění, které ztěžuje dýchání, je kouření, ale i výfukové plyny, kouř, pach či chlad. Kašel a snadné zadýchávání se objevují nejčastěji kolem čtyřicítky.

14. 11. 2012 15:14
Doba čtení: 3 minuty

Co vyléčí chřipku dřív? Alternativní medicína, nebo farmaceutický byznys?

Když už to na nás doma padlo, zachovám se jako správný novinář: otestuju na vlastní a dceřinu kůži dva přístupy k léčbě: konvenční medicínu versus alternativní. Výsledek mě překvapil…

Doba čtení: 6 minut

Smrkáte, kašlete a je vám v létě ouvej? Chřipka to není

Přestože do oken pere slunce, vy a kupa papírových kapesníků ležíte v posteli? Prozradíme, kdo za to může a vyvrátíme mýtus o letní chřipce.

Doba čtení: 3 minuty

Tzv. letním chřipkám se můžete účinně bránit

Letní chřipka je častěji jen nachlazení či viróza, které můžete snadno chytit i v parném létě. Naštěstí existují triky, jak se bránit a vyhnout se tunám posmrkaných kapesníků.

Doba čtení: 3 minuty

Jaké léky vás uspí za volantem?

Prášek na spaní si před usednutím za volant vezme jen sebevrah. Lékárníci ovšem varují: při řízení vás uspí i léky, od nichž byste to nečekali.

13. 8. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kvasinky útočí na zdraví. Pomůže protikvasinková dieta?

Trápí vás kvasinky a rádi byste se jich zbavili? Řešení existuje. Je jím poměrně přísný stravovací režim, jehož poctivé dodržování ale přináší značnou úlevu.

Doba čtení: 5 minut

Při laryngitidě krk opuchne zevnitř

Vypadá to až legračně, když člověk ze dne na den přijde o hlasivky, sípe, a rozkašle se pokaždé, když chce něco říct. Ale legrace to není. Paradoxně zabírá chlad a studený vzduch.

Doba čtení: 3 minuty

Jít do práce s vlhkým kašlem není fér

Rýma, kašel, nachlazení, chřipka… obtíže typické pro tohle období. V Česku navíc právě řádí průjmová viróza. Kdy můžete vyrazit mezi lidi a kdy je třeba zalézt pod peřinu?

Doba čtení: 4 minuty

Triky, jak předejít "rýmičce" a nachlazení

Existují opravdu účinné recepty, jak předejít podzimním nemocem? Ano! A některé jsou skutečně jednoduché a navíc nic nestojí – třeba vynechat mléko a nasadit česnek.

Doba čtení: 2 minuty