Hlavní navigace

Děti a výchova

Poškodí anestezie mozek dítěte?

Narkóza: strašák, kterého se obávají rodiče malých dětí, jež mají podstoupit zákrok nebo diagnostické vyšetření v umělém spánku. Mají strach z poškození mozku. Jsou tyto obavy opodstatněné a jaké věkové skupiny jsou nejohroženější?

21. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Obřízka: Kdy je skutečně nutná?

Úplná obřízka nemusí být vždy tím jediným řešením mnohých potíží s předkožkou. Rovněž v případě, kdy se zdá být situace beznadějná, pomůže konzervativní léčba. V jednom případě se odpůrci se zastánci obřízky shodují: jde o opomíjené onemocnění BXO.

Doba čtení: 3 minuty

Přehnané nároky, které na sebe kladou maminky, jsou cesta do pekel

„Nedávno jsem si koupil jeden ženský časopis a zhrozil jsem se. Co stránka, to nějaký tip nebo požadavek,“ říká vysokoškolský pedagog Marek Herman. Maminky podle něj často zaměňují mateřství za „uvařeno – uklizeno – zařízeno“.

27. 4. 2018 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Jen ať si cucne. Škodí, nebo neškodí trochu piva dětem?

Nabídnout předškolním dětem trochu piva po obědě není v Česku zas tak výjimečné. Proč to děláme, je to skutečně prospěšné?

Doba čtení: 5 minut

Návod, jak uplést pomlázku

Chcete si vykoledovat vajíčka? Zkuste to s vlastní pomlázkou! Připravili jsme pro vás fotokurz krok za krokem. Pokud držíte tradice a chystáte se na koledu, bude se hodit pomlázka. Prodává se sice na každém rohu, ale není nijak těžké uplést si vlastní. Jaká vajíčka na Velikonoce? Vyznejte se ve značení vajec

6. 4. 2012 16:54
Doba čtení: do minuty

Dětské botičky - špatná volba ovlivní způsob chůze na celý život

Nevhodně zvolená obuv deformuje prsty, vede k otokům a puchýřům a může mít i dlouhodobé následky. Kdy je čas na první boty pro dítě a jak je vybírat?

Doba čtení: 5 minut

Mobily v rukou dětí: přednosti a úskalí

Třetině dětí pořizují rodiče mobilní telefon už v první třídě s hlavním úmyslem – kontrolovat. Jenže sami tak často ztratí kontrolu, a to nejen nad svým účtem.

Doba čtení: 5 minut

Jak se pozná dobrá škola? Nestaví učitele a rodiče proti sobě

Najděte si školu, která se s vámi bude bavit; nebude třídní schůzky svolávat na brzké odpoledne a komunikovat s rodiči jen z donucení a nerada. Pomoci by měla mapa Rodiče vítáni.

30. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jaké kapesné je tak akorát?

Třetina Čechů si myslí, že žádné! Se závěry průzkumu nesouhlasí nejenom děti, ale ani odborníci. Ekonomové i psychologové říkají, že vztah k penězům je třeba budovat už od útlého věku.

21. 9. 2011 10:00
Doba čtení: 6 minut

Vědí vaše děti, kolik co stojí? Od kapesného k sestavování domácího rozpočtu

Možná to nebude dlouho trvat, a v některých domácnostech budou děti varovat rodiče, aby se zbytečně nezadlužovali, moc neutráceli a lépe sestavovali domácí rozpočet. Vyzkoušejte si test!

Doba čtení: 8 minut

Prodám mléko. Značka: mateřské

Že se dají darovat vajíčka nebo sperma, už nikoho nepřekvapuje. Ale věděli jste, že obchodovat se dá i s mateřským mlékem?

Doba čtení: 4 minuty

Pleny papírové, nebo látkové?

V minulosti se používaly jen pleny látkové, v 90. letech zase nastal boom papírových plen. A jaké pleny se „nosí“ nyní?

Doba čtení: 3 minuty

Přichází čas kroužků aneb kam ho letos přihlásíte?

Kroužky v družině jsou fajn, ale nečekejte zázraky. Dítě spíš zabaví, než něco naučí. Na druhou stranu – pozor na přehnané ambice! Ať už vaše nebo trenéra, který touží po medailích.

5. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kolik stojí školák? Minimálně pět a půl tisíce

Na úvodní otázku se nabízejí hned dvě jednoduché odpovědi: Hodně. A jak který. Obě dvě jsou správné. „Už na září s desítkou počítám,“ píše jedna z diskutujících maminek na internetu.

Doba čtení: 9 minut

Školní pomůcky - největší chyba je pořizovat věci předem

Hypermarkety se již předhánějí v tom, kdo má větší oddělení se školními potřebami, a zbrojí i malá papírnictví. Naštěstí zdaleka ne všechno, co v obchodech mají, budete potřebovat.

30. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Hledá se: Ideální chůva

I když už se rozhodnete, že péči o dítě částečně necháte na chůvě, jste teprve na začátku. Jak najít takovou, která bude vyhovovat dítěti i vám – a ještě za přijatelné peníze?

Doba čtení: 6 minut

Školní tašky - boj mezi Hello Kitty z tržnice a kvalitní "nudou"

Děti zajímá hlavně to, aby s aktovkou či batohem nebyly za trapáky, obrázek hrdiny nebo popruh na skejt jsou dostatečným argumentem. Rodiče mají nelehký úkol: jejich volbu korigovat.

Doba čtení: 5 minut

Neučit se, neučit se, neučit se! O prázdninách ne

Blížící se školní rok oživuje vzpomínky na nepovedená vysvědčení. Má smysl honit neúspěšné školáky do učení ještě o prázdninách? Psychologové se vzácně shodují: učení nechte na září.

19. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak je důležité zpívat dětem ukolébavky

Uspat děti je občas maxi výkon. Pomůže vůbec něco z tradičních rad? A jak mohou pomoci ukolébavky? Budete se divit, ale ukolébavky dětem hodně pomáhají…

15. 8. 2011 0:00
Doba čtení: 7 minut

Pánové, staráte se o své děti?

Jako UFO zní vyprávění babiček, že dřív byla pro otce ostuda, když se objevil sám s kočárkem v ruce. Otec byl rodičem druhé kategorie. Změnilo se dnes něco opravdu nebo jen navenek?

Doba čtení: 5 minut

Test chůviček – ne všechny jsou spolehlivé

Časopis dTest provedl test dvanácti elektronických dětských chůviček. Nalezl i takové, u nichž hrozí náhodné přepnutí nebo ztráta signálu, a následně tedy ztráta kontroly nad dítětem.

4. 8. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Proč se paní učitelce nelíbí Stmívání?

Nečtou, stěžují si školy na dnešní děti. Není to pravda. Čtou. Jenže „ne dost dobré knihy“, zoufají si učitelé. Místo Babičky ságu o upírech. Je tak důležité, jaká kniha děti zaujme?

Doba čtení: 5 minut

Když kojenec pláče a pláče...

Ničí vaši rodinu neutuchající pláč kojence? Znají to hlavně rodiče chlapců. A přestože se zatím nepodařilo přijít na příčiny mnohahodinového pláče, způsoby, jak dítěti pomoci, jsou.

Doba čtení: 6 minut

Jak poznáte, že vaše dítě je génius?

Poslední dobou by člověk mohl mít pocit, že se jiné než geniální děti nerodí. Rodiče se předhánějí v tom, co všechno a jak brzy potomci umí. Jenže, jsou to děti skutečně geniální?

28. 7. 2011 0:00
Doba čtení: 6 minut

Žijí milovníci fantasy v realitě?

Pche, pohádky, můžeme mávnout rukou nad žánrem, jenž se pro mnohé stává životním stylem. Klasik Pratchett říká: „Fantasy JE únik před realitou, ale počkejte… proč by to mělo být špatně?“

Doba čtení: 5 minut

Děti jedí podle reklamy. Nedivme se, že jsou tlusté

Česká pravidla reklamy na potraviny zaměřené na malé děti nemají žádný smysl. Čtyřleté dítě sice odliší pohádku od reklamy, ale záměrům reklamních tvůrců dokáže odolat až mnohem později.

Doba čtení: 5 minut

Budeme národem tlusťochů? Vypadá to tak

Dětí, které mají problémy s obezitou, u nás rapidně přibývá. Za patnáct let stoupl jejich počet dvaapůlkrát. A lékaři varují, že většina tlustých dětí zůstane tlustá i v dospělosti.

14. 7. 2011 10:00
Doba čtení: 6 minut

Muži, chcete být mužnější? Nežeňte se

Hormon testosteron způsobuje typicky mužské chování – soutěživost, agresivitu, touhu dominovat a vlastnit. Život v manželství nebo dlouhodobém partnerském svazku ale hladinu testosteronu snižuje.

Doba čtení: 4 minuty

Monitor dechu sám o sobě dítěti život nezachrání

Přístroj, který dokáže rodiče včas hlasitě upozornit, že jejich dítě má problém s dechem, je dnes již poměrně běžný. Jenže zapnout ho nestačí. Budete si vědět rady, až spustí alarm?

Doba čtení: 6 minut

Klid, dokonalý rodič neexistuje!

Je to poměrně uklidňující čtení. Nemusíme být ve výchově bezchybní, dokonce si někdy můžeme dopřát ten luxus – nemít rád svoje dítě. Mít rád není jen tak – natož malou kopii sebe sama.

Doba čtení: 5 minut