Hlavní navigace

první pomoc

Nejčastější silvestrovská zranění: Jak se jim vyhnout

Popálení kůže a úrazy očí, to jsou – vedle poranění rukou a prstů – bohužel běžné následky silvestrovských oslav. Je dobré dát si pozor a také znát pro všechny případy první pomoc.

29. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Dřív, než si vezmete život, zavolejte mi…

Tak začínal inzerát uveřejněný reverendem Chadem Varahem v britských novinách 7. listopadu 1953. V krizi nabádal telefonovat na vůbec první linku naděje do kostela sv. Štěpána v Londýně.

Doba čtení: 4 minuty

Chirurg: Nejčastější chalupářské úrazy způsobí okružní pily a brusky

Jan Zlatohlavý se věnuje chirurgii ruky a zápěstí a každé léto se snaží zachránit ruce kutilů, kterým se práce „vymkla z ruky“. Nejhorší je dle jeho zkušeností náčiní zhotovené podomácku, přibývá ale i úrazů způsobených komerčními stroji, které si jejich majitelé všelijak „vylepšují“.

15. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Během spánku spolkneme osm pavouků. Je to pravda?

V řadě médií se stále dokola objevují informace o tom, kolik za život sníme pavouků. Lezou nám opravdu ve spánku do úst? A pokud ano, hrozí nám něco? Odpovědi má známý český arachnolog Tomáš Jeřábek.

29. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Na hory s homeopatiky: největším přínosem je rychlý účinek

Pohmožděniny, šokové stavy, bolesti svalů a kloubů, pooperační péče… Arnica montana má široké využití a je označována za „lék první pomoci“. Přibalte si ji na hory.

Doba čtení: 2 minuty

Zimní úrazy – první pomoc na chodníku i na sjezdovce

Ledovka, ale i náhlý příval sněhu dokáže potrápit nejen řidiče, ale i chodce. Často kvůli nim končí na zemi s řadou úrazů, které vyžadují pomoc ostatních lidí. Umíte pomoci, když si někdo vykloubí rameno, podvrtne kotník, má omrzliny?

19. 1. 2018 15:30
Doba čtení: 6 minut

Těžká reakce na bodnutí hmyzem přijde do několika desítek minut

Lékařskou pomoc kvůli žihadlu či bodnutí jedovatým hmyzem vyhledají každoročně tisíce lidí. Většinou si ale můžeme poradit sami, nebezpečí hrozí hlavně alergikům a lidem s atopickým ekzémem.

7. 8. 2017 11:47
Doba čtení: 3 minuty

Rychlá pomoc na spálená záda

Podcenili jste sílu slunce a podařilo se vám spálit si záda a ramena? Chlaďte!

29. 5. 2017 10:35
Doba čtení: 4 minuty

Nejhorší věci, které můžete udělat při první pomoci

Masáž srdce, umělé dýchání, stabilizovaná poloha? Dokonalou první pomoc ovládá málokdo z laiků. Ale chyb děláme spoustu – ať už podceněním situace, nebo naopak přílišnou aktivitou.

Doba čtení: 4 minuty

Pro léky na benzínovou pumpu nebo do samoobsluhy

Jste na cestě a bolí vás v krku? Nebo jste zapomněli doma Kynedril a nechcete se už vracet? Některé vyhrazené léčivé přípravky jsou k dostání na benzínových pumpách. Brzy budou některé léky k dostání ve vybraných drogeriích nebo obchodech s potravinami.

28. 7. 2016 14:00
Doba čtení: 1 minuta

Aby se děti neutopily… Křidélka jsou absolutně nevhodná

Léto, slunce a koupání. V České republice každým rokem utone okolo dvou set lidí. Stačí okamžik. Jak snížit rizika? Zejména stoprocentním dohledem a výběrem vhodných ochranných pomůcek. Podle Vodní záchranné služby to plavací kruhy a křidélka nejsou. Stále oblíbenější jsou nafukovací vesty. Je to správná volba?

4. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Běžecká lékárnička: co mít s sebou při běhu?

Zejména při delších bězích hrozí zranění. Může jít o méně vážné puchýře, křeče a podvrtnutí, nebo o vážnější pády, dehydrataci až hypoglykemii. Britský Červený kříž radí, jak si v těchto situacích poradit a co mít s sebou na trati, abyste to unesli.

Doba čtení: 3 minuty

Fotografie z misí Lékařů bez hranic

Špatná hygiena, nedostatečné osvětlení, omezené možnosti a fronta smrtelně nemocných. Nebo operační sál v nafukovacím stanu? V takových podmínkách musejí pracovat Lékaři bez hranic. Podívejte se na jejich práci v naší fotogalerii.

19. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Cestovní lékárnička: na co nesmíte zapomenout

Obsah cestovní lékárničky se liší zejména podle toho, kdo a kam jede a na jak dlouho. Co by nemělo chybět běžné rodině s malými dětmi na letní dovolené, ať už u moře, nebo v tuzemsku?

Doba čtení: 4 minuty

5 triků, jak zastavit krvácení po holení

Ten, kdo místo strojku používá žiletky, nebo dokonce břitvu, jistě se někdy pořezal. Ranky jsou nejčastěji malé a nepotřebují ošetřit. Co ale dělat v případě, kdy rána krvácí trochu víc?

Doba čtení: 2 minuty

10 nej dezinfekcí na rány: vede „starý dobrý“ peroxid

Jaké jsou nejžádanější dezinfekční prostředky na zranění?

15. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ošetření odřeného kolena: kdy je třeba dezinfekce a jaká

Stačí vteřina a dojde k lehkému zranění. Odřená kolena nebo i jiné části těla k jaru a létu patří. Jak ránu očistit a čím ji ošetřit?

Doba čtení: 2 minuty

Co potřebujete k vyndání klíštěte?

Našli jste si klíště a říkáte si, co teď s ním? Nejprve je potřeba místo dezinfikovat, poté klíště opatrně vytáhněte a následně je potřeba kůži ošetřit. V lékárně si můžete zakoupit dezinfekci, speciální pinzety i přípravky k rychlému hojení. Případně celé sady.

Doba čtení: 2 minuty

Reklamní lentilky lze zaměnit za prášky, varuje toxikolog

Prof. Jiří Patočka upozorňuje na riziko záměny „wificilínu“, růžových bonbónů z reklamní kampaně T-Mobilu, a velmi podobných tabletek Ibalginu.

Doba čtení: 3 minuty

Fotogalerie: Nebezpečné hračky

Česká obchodní inspekce průběžně monitoruje distribuční řetězce hraček a v poslední době opět odhalila takové, které jsou pro děti nebezpečné. Děti se při hraní mohou vážně zranit, udusit, uškrtit, nebo třeba popálit. Pokud máte doma nějakou hračku z naší fotogalerie, nebojte se ji vrátit obchodníkovi, případně vyhodit. Dětem ji na hraní raději nenechávejte.

28. 2. 2016 17:00
Doba čtení: 1 minuta

Homeopatická lékárnička: co mít doma po ruce?

U homeopatie je důležité včasné podání léku. Jaké mít doma vždy po ruce pro případ první pomoci?

3. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

10 nejprodáva­nějších homeopatik

Podle některých lékařů homeopatie snižuje nutnost podávání běžných léků. Jaká homeopatika jsou nejprodávanější?

Doba čtení: 6 minut

Ochrana zdraví při lyžování: tvrdý, nebo měkký páteřák?

Na ochrannou helmu si již zvykla většina lyžařů a snowboardistů. Kolik z nich si chrání i páteř pomocí tzv. páteřáků, se můžeme jen dohadovat. Nicméně z pultů sportovních a specializovaných obchodů mizí. K sehnání jsou dva typy: tvrdý a měkký. Jaký je v nich rozdíl?

26. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

10 nejprodáva­nějších produktů na drobné popáleniny

Těžké popáleniny patří do rukou lékaře, s těmi lehčími si poradíme sami. I u drobných popálenin je třeba jednat rychle. Jaké prostředky můžete mít doma po ruce?

4. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Co mít doma po ruce pro případ lehké popáleniny

V domácích lékárničkách míváme léky proti kašli, horečkám a bolestem. Neměli bychom ovšem zapomínat na léčivé prostředky při popálení prvního stupně nebo opaření, kdy jde skutečně o čas. Můžeme tak předejít vzniku puchýřů nebo následných jizev.

4. 12. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

První pomoc při hypoglykémii: Čokoláda nepomůže, raději džus!

Člověka, kterého postihne hypoglykemický šok, snadno zaměníte s opilcem. Kolaps však přijde náhle. První pomocí je cukr v tekuté podobě. Při těžké hypoglykémii u diabetika volejte záchranku.

12. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Krvácení z nosu můžete zastavit rychle

Krvácení z nosu je většinou spíš nepříjemné než ohrožující. Zásadní je ale správný přístup a výběr možných prostředků k pomoci – ty umí krvácení zastavit téměř okamžitě.

Doba čtení: 2 minuty

Puchýř propíchnout. A co pak?

Nevhodná obuv a pár desítek minut stačí k vytvoření tlakového puchýře. Malá nepříjemnost může bez správné péče znepříjemnit chůzi třeba i na týden. Jak se nejlépe postarat o drobné zranění a regeneraci kůže?

Doba čtení: 3 minuty

Léčbu odřenin zvládnete nejlépe vlhkým hojením

„Silniční lišej“ potká v létě cyklisty, in-line bruslaře i běžce, většinu dětí nevyjímaje. Ošetření odřené kůže je zdánlivě snadné, přesto děláme spoustu chyb. Třeba zásypem nebo zbytečnými mastičkami.

Doba čtení: 3 minuty

Hlídačky vydaly první pomoc dětem. Je online zdarma

Žádné dlouhé poučky, ale konkrétní návod pro šestnáct nejčastějších úrazů dětí. Hodí se nejen slečnám na hlídání.

27. 3. 2015 15:25
Doba čtení: 1 minuta