Hlavní navigace

Lidem s masivním krvácením pomůže „plná“ krev

25. 9. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Tzv. „plná“ krev zvyšuje šanci na přežití vážně zraněných s rozsáhlým krvácením. Česká republika ji začíná využívat mezi prvními na světě.

Přinášíme pravidelné novinky tuzemských akademických institucí, které se vztahují ke zdravotnictví, výživě a souvisejícím tématům.

Transfúze plné krve namísto jednotlivých složek

Česká republika je třetí zemí v Evropě a čtvrtou zemí na světě, kde se dostává do reálného klinického použití tzv. plná krev. V několika institucích se začíná používat pro řešení masivního krvácení. O novince informuje Ústřední vojenská nemocnice.

„Plná krev je univerzálně využitelná, vyrobená z krve dárců krevní skupiny 0 Rh negativní. Má nízkou hladinu protilátek proti červeným krvinkám a díky speciálním postupům úpravy je zbavena leukocytů, které bývají příčnou některých potransfuzních nežádoucích reakcí. Je tedy bezpečně použitelná pro každého pacienta s masivním krvácením,“ uvedl primář Ústřední vojenské nemocnice Miloš Bohoněk.

Krev 3 v 1

Běžně se krev odebraná dárcům zpracovává na jednotlivé složky, používané pro různé účely. Pacientovi je podávána jen ta část krve, které má nedostatek. Jsou to červené krvinky, krevní destičky a plazma. V případě plné krve je tomu jinak:

Dosud se u těchto pacientů podávaly jednotlivé složky krve, ‚plná‘ krev je, zjednodušeně řečeno, ‚tři v jednom‘ – člověk dostává potřebné složky krve najednou,“ vysvětlil primář.

Při masivním krvácení pacient tímto způsobem získá novou krev rychleji a přirozenější formou. Zvyšuje se tak šance na okamžité přežití a menší je i pravděpodobnost případných potransfúzních komplikací.

Plná krev patří samozřejmě do rukou odborníků, co dělat při masivním krvácení, zjistíte ve speciálu první pomoci.

 

Autor článku

Vystudoval obor Výživa a stravování na Fakultě potravinářských a
biochemických technologií VŠCHT Praha. Pro server Vitalia.cz sleduje
novinky z akademického světa v oblasti výživy a zdraví, vědecká témata mapuje také coby redaktor webu Sciencemag.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).