Hlavní navigace
chytře na život
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Databáze léků
Hledat
Přihlásit
Zůstat přihlášen
Registrovat
Zapomenuté
heslo
nebo
jméno
Vitalia.cz
»
Nálepky
»
lékárna
lékárna
1
–
30
/
121
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Léčivý kyslík? Je to nelegální a nebezpečné, varují odborníci
Medicinální kyslík nebo také lékařský kyslík je výrobek určený k usnadnění dýchání. Jak vyplývá již z označení, jde o prostředek určený do rukou zdravotníkům, nikoli laikům. Pro ně může být dokonce nebezpečný. Přesto ho různé e-shopy nabízejí veřejnosti.
Lenka Krbcová
21. 12. 2020
Lékový záznam v praxi: jaké chyby pacientů odhalují lékárníci nejčastěji?
Půlení tablety, která se rozdělovat nemá, nebezpečná kombinace léků na ředění krve a léků na bolest. Nebo zbytečné vysazení léků, které způsobují průjem, když by stačila úprava dávkování. Co všechno „zachraňují“ lékárníci díky tomu, že vidí do lékového záznamu pacienta?
Redakce
1. 12. 2020
Počet nových komentářů
1
Jak si obstarat léky v karanténě? Existuje i donášková služba
Aktualita
Karanténa nebo izolace kvůli pandemii koronaviru se týká tisíců lidí. Většina z nich ale potřebuje léky, které užívá pravidelně, nebo i ty na akutní stavy nemoci. Osobní návštěva lékárny se dá nahradit několika způsoby.
Redakce
19. 11. 2020
Lidé hlásí divnou pachuť léku Vigantol. Důvodem je olej
Státní ústav pro kontrolu léčiv informoval o možném výskytu nezvyklé chuti u některých šarží léčivého přípravku Vigantol. Ten je důležitý hlavně pro malé děti, užívají ho i dospělí.
Lenka Krbcová
2. 10. 2020
Počet nových komentářů
1
Měří vám správně digitální teploměr?
Za poslední roky se trh s teploměry značně proměnil. Mnozí nedají dopustit na staré rtuťové teploměry, prý měří lépe než moderní digitální. Jak moc jsou novodobé teploměry spolehlivé?
Redakce
8. 9. 2020
Počet nových komentářů
10
V lékárně zdobené zlatem prodávali prášek z jednorožce
Lékárna nebyla vždy jen sterilním obchodem s bílými policemi. Mohla to být i vznešená dílna plná dřeva, vůní a dóz s nevšedním obsahem. Kdo by ale dnes v lékárně poptával račí oka, zuby z bobra nebo páteř zmije…
Kateřina Čepelíková
31. 8. 2020
Lidé mají doma nepoužitelné léky za 505 milionů korun
Aktualita
Průzkum Státního ústavu pro kontrolu léčiv ukázal, že množství nevyužitých léčiv roste, v domácnostech je zbytečně hromadíme.
Redakce
12. 8. 2020
Počet nových komentářů
1
Balzám Višněvského: odpudivý medikament neobyčejného významu
I když je jeho vzhled nevábný a po čichové stránce to také není příliš příjemný zážitek, jedná se o jedno z nejvýznamnějších léčiv, objevených během minulého století. Svou pozici si dokázal udržet dokonce i dnes, kdy farmaceutické firmy chrlí jednu novinku za druhou.
Kateřina M. Košutová
24. 7. 2020
Počet nových komentářů
6
Tak tenhle doplněk stravy se hodně nepovedl
Aktualita
Tinktura z ořechů má mít pozitivní účinky, ve skutečnosti však obsahuje mimořádné množství zdraví škodlivých rozpouštědel a ropné produkty, které překračují povolené limity až desetitisíckrát.
Redakce
7. 7. 2020
Počet nových komentářů
2
Do lékáren i nadále v roušce
Aktualita
Od začátku července došlo k uvolnění pravidel kvůli riziku koronaviru, většinou již můžeme odložit roušky. Pro lékárny to ale zatím neplatí.
Redakce
1. 7. 2020
Počet nových komentářů
1
Vztah pediatrů k homeopatii: je to půl na půl
Homeopatie je vyhledávaná zejména rodiči. Co je k tomu vede? A klepou si pediatři na čelo, nebo jsou alternativní léčbě spíše nakloněni?
Helena Singerová
30. 6. 2020
Počet nových komentářů
3
Výdej léků na občanku v praxi: někteří nepochopili, že recept mít musí
Aktualita
„Tady je můj občanský průkaz a prosím o vydání následujících léků.“ I k takovým úsměvným situacím dochází nyní v lékárnách. Teprve pár dní funguje vydávání léků takzvaně na občanku, ale lékaře a předepsání receptu samozřejmě vynechat nemůžeme.
Tereza Víchová
5. 6. 2020
Počet nových komentářů
7
Lékař léčitelem: Kdo u nás smí předepisovat homeopatii
V homeopatii se prozatím smí říkat „homeopatický lék“ a lékař, který ji předepisuje, je zatím „lékařem“. To se možná s připravovanou novelou zákona o zdravotních službách změní. Jaká je situace nyní, kdo vlastně smí v současnosti předepisovat a vydávat homeopatii?
Helena Singerová
5. 6. 2020
Počet nových komentářů
8
Lékárny od června vydávají léky i na občanku. Jak to bude fungovat?
Aktualita
K výdeji předepsaných léků bude nově stačit občanský průkaz, případně pas. Možnost výdeje na základě jednotlivých eReceptů zůstává zachována.
Redakce
29. 5. 2020
Počet nových komentářů
2
Muž, který objevil vitamín K
Vitamíny jsou pojmem, o kterém slýcháme nebo čteme již více než sto let, momentálně téměř každý den díky internetovým reklamám farmaceutických a potravinářských společností. Na druhou stranu je pravdou, že jsou to látky, bez kterých nemůžeme žít.
Bohumil Tesařík
28. 5. 2020
Jak snížit riziko v lékárně a jak si zajistit léky, pokud jste v karanténě
Aktualita
Lékárny jsou nejnavštěvovanější a nejdostupnější zdravotnická zařízení, a lékárníci jsou tak zdravotníky v první linii, kteří jsou v kontaktu s pacienty při prvních příznacích infekčních onemocnění. Jak pro lékárníky, tak klienty lékáren je velmi důležité dodržovat bezpečnostní pravidla a snižovat riziko šíření infekce koronavirem.
Redakce
14. 3. 2020
Výrobci antikoncepce stahují dva typy vaginálních kroužků, hrozí u nich prasknutí
Vaginální kroužky jsou jednou z variant hormonální antikoncepce. Aktuálně probíhá stahování dvou těchto výrobků z důvodu podezření na závadu v jakosti – možnost prasknutí nebo zlomení.
Lenka Krbcová
11. 3. 2020
Počet nových komentářů
4
Nesouhlasíte s nahlížením zdravotníků do vašeho lékového záznamu? Jak postupovat
Všichni vaši lékaři se budou moci od letošního června podívat do vašeho lékového záznamu. Zde zjistí, které léky vám kdy byly předepsány nebo vydány na základě receptu v lékárně. Tyto údaje uvidí i lékárník, který vám bude vydávat lék na recept. Údaje budou k dispozici také klinickým farmaceutům či lékařům záchranky. Pokud jste proti, musíte včas vyjádřit tzv. nesouhlas s nahlížením zdravotnických pracovníků do lékového záznamu pacienta.
Redakce
14. 2. 2020
Počet nových komentářů
3
Platnost receptů se změnila. Některé platí jen den a další i půl roku
Aktualita
Od prvního ledna 2020 dostáváme od lékaře recepty, jejich platnost se od let minulých změnila. Víte, které recepty platí den, jaké týden a které šest měsíců?
Redakce
22. 1. 2020
Homeopatie a elektrohomeopatie se těšila oblibě už před 100 lety. Hrabě Mattei vymyslel léčbu bez jedů
Věříte homeopatii, nebo patříte mezi skeptiky a považujete ji za pouhé placebo? Prvotní principy této léčby byly představeny již počátkem 19. století a o něco později hrabě Mattei metodu ještě rozšířil o elektromagnetické působení. První homeopatická lékárna vznikla zhruba před sto lety. Jaký byl dobový pohled na tyto praktiky?
Taťána Kročková
17. 10. 2019
Počet nových komentářů
1
Kdy antibiotika nefungují? Třeba po zapití šumivým hořčíkem
Užívat je v přesných časových intervalech, dobrat celé balení, přidat probiotika. K běžně předepisovaným antibiotikům už klasická doporučení asi zná většina z nás (i když i tady musí být lékaři důslední a s pacientem vždy všechno detailně probrat). Existují ale záludnější potíže – třeba když zapijete některá antibiotika šumivým hořčíkem, nemusí pak působit. Nebo jiná v kombinaci s léky na snížení cholesterolu způsobí bolesti svalů.
Tereza Víchová
26. 8. 2019
Počet nových komentářů
2
Lék proti průjmu Smecta již kvůli olovu nemají užívat malé děti ani těhotné. O změně se moc neví
Přípravek Smecta patří k nejužívanějším a nejznámějším lékům při průjmu. Vzhledem ke zjištěnému stopovému množství olova změnily nyní mezinárodní i naše autority doporučení k jeho užívání. Jde o preventivní opatření, ale někteří lékaři i lékárny Smectu dál nabízejí i kojencům a těhotným či kojícím ženám.
Lenka Krbcová
15. 8. 2019
V lékárnách chybí více než 100 druhů léků. Není dithiaden na alergie ani euthyrox na štítnou žlázu
Aktualita
V tuzemských lékárnách lidé marně sháněli více než stovku druhů léčiv, některé z nich nemají náhradu, upozorňuje Česká lékárnická komora. Problémy se přitom letos opakují. Podívejte se na seznam chybějících léků.
Redakce
18. 7. 2019
Lékaři nově uvidí všechny léky, které berete. Ale jen když budete chtít
Aktualita
Nepamatujete si, jaké léky máte předepsané? Už s sebou nemusíte nosit lísteček s jejich výpisem. Lékaři uvidí seznam všech vašich předepsaných a vydaných léků v tzv. sdíleném lékovém záznamu pacienta. Možná už od ledna 2020.
Redakce
24. 6. 2019
Lidé vůbec nechápou, jak si mohou doplňky stravy ublížit
Na paměť, na klouby, na rychlejší zotavení nebo ještě lépe něco všemocného, díky čemu už nebudeme mít nikdy ani rýmu. Vitamíny, volně prodejné léky, potravinové doplňky. Z televize i plakátů slibují zázraky. Skeptičtější povahy si pomyslí cosi o placebu, důvěřivější o zázraku. Ale nakupujeme je všichni. Málokoho už napadne, že nám mohou i uškodit.
Tereza Víchová
19. 6. 2019
Počet nových komentářů
7
Dřív jsme v lékárně chtěli univerzální zázrak, dnes se chodíme poradit
Před lety byl nejžádanějším zbožím v lékárnách univerzální doplněk stravy. Později populární přípravky na klouby během času nahradily současné hity – probiotika a hlíva ústřičná. Podle lékárníků dnes také mnohem víc dbáme na prevenci a do lékárny se chodíme častěji i radit. Budoucnost vidí právě ve specializaci a poradenství.
Tereza Víchová
24. 4. 2019
Počet nových komentářů
1
Vztah lékaře a pacienta zásadně ovlivní úspěch léčby
Odborník, který vám předepsal léčbu, vám připomínal nepříjemného souseda a raději jste z ordinace chvátali rychle pryč. Na pravidelně užívané léky občas zapomenete, protože akutně vás zrovna nic netrápí. A sestřička stejně říkala, že po těch, co máte, dvě třetiny pacientů zvrací. Právě jste se mílovými kroky přiblížili ke zdravotním komplikacím a horšímu průběhu své nemoci. Jak (ne)mocný je vztah mezi lékařem a pacientem?
Tereza Víchová
14. 3. 2019
Počet nových komentářů
8
Ibalgin má nové složení. Kdo už ho nemůže užívat?
Aktualita
Často užívaný lék na bolesti hlavy, zad, zubů i na migrénu má nové složení. Někteří lidé jej mohou užívat jako dosud, další s opatrností, někteří by jej neměli užívat vůbec.
Redakce
18. 2. 2019
Počet nových komentářů
12
Často nemíříme k lékaři, ale rovnou do lékárny. Děláme chybu?
Celá polovina z nás míří při méně závažných zdravotních obtížích do lékárny, nikoli k lékaři. Lékárny jsou obvykle nejdostupnější zdravotnická zařízení. Kdy už je raději než na samoléčbu čas na lékaře? Občas nás k němu musí poslat sami lékárníci.
Tereza Víchová
14. 2. 2019
Rohlík.cz spustil lékárnu. Nákup léků vám prodraží
Když ležíte doma s chřipkou a potřebujte léky, buď si dojdete k lékaři a do lékárny, nebo si je objednáte z online lékárny a kurýr vám je doručí až domů, klidně do dvou hodin. Takhle funguje nová lékárna na Rohlík.cz ve spolupráci s lékárnami Benu. Jen ty ceny vás trochu zaskočí.
Kateřina Čepelíková
29. 10. 2018
Počet nových komentářů
4
1
–
30
/
121
První strana
Předchozí strana
1
2
3
4
5
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Kuří oko
Bolest hlavy
Záškrt (difterie)
Nachlazení
Infekční mononukleóza
Zánět hrtanu (laryngitida)
Zánět hltanu (faryngitida)
Bolest v krku
Artróza
Astigmatismus
Všechny nemoci
Dieta
Dítě
Farmářské trhy
jídlo
Kvalita potravin
Psychologie
Vánoce
Vztahy
Zdravá výživa
zdraví
Všechny nálepky
Internet Info
Lupa
Měšec
Podnikatel
BusinessCenter
Root
Vitalia
Slunečnice
Stahuj
SW
Tuesday
Navrcholu
Sherpas
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji