Hlavní navigace

lékárna

Rohlík.cz spustil lékárnu. Nákup léků vám prodraží

Když ležíte doma s chřipkou a potřebujte léky, buď si dojdete k lékaři a do lékárny, nebo si je objednáte z online lékárny a kurýr vám je doručí až domů, klidně do dvou hodin. Takhle funguje nová lékárna na Rohlík.cz ve spolupráci s lékárnami Benu. Jen ty ceny vás trochu zaskočí.

Doba čtení: 6 minut

Lékárníci zveřejnili seznam nedostatkových léků

V českých lékárnách se podle lékárnické komory nedostává více než devadesát léků. Pacienti čekají na náhradu až několik týdnů.

8. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vynález viagry je jedním z největších náhodných objevů v medicíně

V letošním roce slaví své 20. narozeniny viagra, jeden z nejznámnějších současných léků, na který se spoléhají miliony mužů na celém světě. Malé tabletky s typickou modrou barvou a nápisem Pfizer změnily moderní společnost.

28. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lékař má dovolenou a vy smůlu?

Během léta musíme v případě zdravotních potíží řešit i problém, kde hledat pomoc, když na ordinaci visí cedulka „dovolená“. Co říká zákon a jak se o zajištění dostupnosti lékařské péče stará zdravotní pojišťovna?

30. 7. 2018 10:31
Doba čtení: 3 minuty

Majitel Pilulky: Lékárníky příliš nezajímá, jak jejich lékárna vypadá z pohledu pacienta

Za několik let se budou online prodávat i léky na předpis, věří spoluzakladatel (nejen) online lékárny Pilulka.cz Martin Kasa.

24. 7. 2018 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Lékárnička na dovolenou: Na co se nejčastěji zapomíná

Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně jako zdravotní potíže. Dobře připravená cestovní lékárnička mnohé zachrání. Co by v ní nemělo chybět? Podle zkušenosti lékařů si lidé běžně zapomínají doma i pravidelně užívané léky.

14. 6. 2018 12:06
Doba čtení: 5 minut

Brrradavice

Nikdy jsem na bradavice netrpěla, ani jako dítě. Až teď – na noze se mi udělala bradavička. Chodím do veřejného bazénu, občas tam šlápnu i na podlahu, tak se není čemu divit. No co, vypálíme a bude po problému…

Doba čtení: 6 minut

Cizí, nebo naše? Jak dobře znáte české značky

Acylpyrin, Alpa, Astrid, Aviril, Dermacol, Elmex, Haribo, Herbadent, Indulona, Jar, Odol, Palette, Palmex, Persil, Pitralon, Ria, Solvina, Sunar, Vitana… Víte, které z nich jsou původní české značky?

4. 5. 2018 17:52
Doba čtení: 5 minut

Endiaron došel. Čím ho lze nahradit?

Endiaron je známý především coby lék proti průjmu. Dodávky tohoto volně prodejného léku jsou od ledna přerušeny a v kamenných i online lékárnách přestává být k mání.

28. 2. 2018 11:01
Doba čtení: 6 minut

Jak funguje eRecept: co jsme se nedozvěděli a měli jsme

Když jsem zaslechla zprávy o tom, že se do praxe zavádějí elektronické recepty, měla jsem na to jako laik svůj pohled…

Doba čtení: 6 minut

Platnost eReceptů je stejná jako u papírového receptu

Elektronické recepty jsou od roku 2018 povinné. Lidé ale často neví, co je eRecept a jak funguje, zda může být i papírový či jaká je jeho platnost.

Doba čtení: 3 minuty

Není až taková náhoda, že se jmenuji Boiron

Přestože si celý život udržela nezávislost na slavné firmě své rodiny, která je největším světovým výrobcem homeopatických léků, homeopatika k ní neodmyslitelně patří. Michèle Boiron je především lékárnice.

Doba čtení: 7 minut

Nemocnice Na Bulovce přechází na eRecepty

Jako první pražská nemocnice má Bulovka plán přejít v dohledné době kompletně na elektronickou formu receptů. Co to obnáší?

8. 7. 2016 15:07
Doba čtení: 2 minuty

Naším zákazníkem jste dřív, než se narodíte, říká Martin Kasa z Pilulka.cz

Svoji prezentaci zahajuje obrázkem rakety a dobře ví proč. „Pustili jsme se do oboru, který je velmi konzervativní. Jsme v něm jako pankáči na cestě na Mars,“ říká podnikatel, kterému dnes a denně někdo tvrdí, že v oboru farmacie tohle nejde a tamto nebude fungovat. Jenže ono to funguje.

Doba čtení: 7 minut

Kouzlo generik: Jak se liší Paralen a Paralen Grip?

Čtyřicet procent lidí se o volbě léku rozhoduje až v lékárně. To si zjistila farmafirma Zentiva o svých zákaznících. Tím se otevírá možnost nabídnout jim nové formy léků.

Doba čtení: 5 minut

Opakovací recept: Víte, na co máte nárok?

Opakovací recept umožňuje lékaři zajistit výdej léku pro pacienta na období až jednoho roku, a to hlavně v případech, kdy je jeho zdravotní stav stabilizován, a nevyžaduje proto častější návštěvy lékaře.

16. 9. 2015 12:25
Doba čtení: 2 minuty

Kdo smí předepsat antidepresiva? Jsou i volně prodejná

Ne každý člověk s psychickými problémy vyhledá psychologa či psychiatra. Kdy může antidepresiva předepsat i praktický lékař a jaké přípravky lze koupit dokonce volně bez předpisu v lékárně?

20. 7. 2015 13:05
Doba čtení: 2 minuty

Nové kontraindikace: Oblíbený Bioparox nesmí užívat děti a alergici

Volně prodejné antibiotikum je nově kontraindikováno pro používání u dětí do dvanácti let a rovněž u pacientů, kteří mají v anamnéze jakékoli alergické potíže nebo bronchospasmus.

2. 7. 2015 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Kam vyhazujete léky? 7 % končí v záchodě

Nevyužité léky jsou nebezpečný odpad. Rozhodně nepatří do běžné popelnice ani do záchodu. Přesto jich tam končí tuny.

4. 6. 2015 8:00
Doba čtení: 1 minuta

Co bylo dřív – prášek, nebo pilulka?

Prášek není ani pilulka ani tableta. Lékárenství našich předků plné račích očí, zmijí krve i španělských mušek prošlo notnou proměnou. Forma léků se měnila podle požadavků zákazníků až k dnešní podobě.

20. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Sedmá generace lékárníků: Lékárny vyráběly většinu léčiv samy, dnes jen 3 %

Dnes slouží lékárna hlavně jako výdejna léků v krabičkách. To dříve se všechna léčiva vyráběla v culině, vystavovala v repositoriu a prodávala za tárou.

Doba čtení: 4 minuty

10 % léků, které lidé užívali současně, šlo proti sobě

Online poradna Znám své léky ukázala, jak moc špatně léčiva užíváme.

25. 2. 2015 11:11
Doba čtení: 2 minuty

K výměně léku je nutný souhlas pacienta

S výměnou léku na recept v lékárně se setkáváme stále častěji. Zákazníci na to reagují různě: Ti, kdo chtějí ušetřit, změnu kvitují s povděkem, jiní mají strach z užívání léku, který jim nebyl přímo předepsán. Je toto jednání lékárníků legální?

Doba čtení: 5 minut

Reklama do ordinace nepatří. Ani v růžové zahradě

Reklamní sdělení se snaží všelijak maskovat a tvářit se, jako by nic. Jak u skutečných doktorů, tak u těch televizních.

Doba čtení: 1 minuta

Léky se tlučou s bylinami, jídlem i mezi sebou

Užíváte léky v nevhodné kombinaci? S léky, bylinami, nebo třeba džusem? Snad to nejmenší, co se vám může stát, je, že jsou vám prakticky k ničemu. I když i to může být pěkný průšvih. Teď si to můžete zdarma a rychle ověřit a nemusíte ani k doktorovi.

Doba čtení: 4 minuty

Lékař nesmí prodávat léky, a už vůbec ne v ordinaci

Lékař smí poskytnout pacientovi lék přímo v ordinaci pouze v přesně daných případech. Stejně tak pro lékárníky platí pravidla, kdy mohou léky předepsané lékařem zaměnit za jiné.

Doba čtení: 3 minuty

První automat na marihuanu na světě

Prodej marihuany je v USA na federální úrovni stále nezákonný, ale jednotlivé státy mohou tuto lehkou drogu legalizovat. V tomto ohledu je asi nejdále stát Colorado. Ve městě Avon dokonce nainstalovali automaty na marihuanu.

5. 5. 2014 9:00

Klinický farmaceut: Reklamy na léčiva jsou neetické

„O své zdraví se stále zajímáme málo a podléháme reklamám v médiích,“ říká MILADA HALAČOVÁ. Úlohou její profese je pomoci se správným užíváním léků. Ušetřit naše zdraví i peníze v systému.

Doba čtení: 5 minut

V cestovní lékárničce nemají být zbytečnosti

Chystáte se na dovolenou a už máte spakováno? Možná vám ještě jedna důležitá věc chybí. Cestovní lékarnička na míru. Nebudete s sebou vozit zbytečné obvazy, jen to, co opravdu potřebujete.

18. 7. 2013 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Doplňky stravy by se neměly podceňovat, ale ani přeceňovat

Doplňky stravy nemohou léčit ani slibovat prevenci. Přestože mají vysoký obsah vitamínů a dalších zdraví prospěšných látek, nemají nahrazovat pestrou stravu. Mají ji pouze doplňovat.

Doba čtení: 4 minuty