Hlavní navigace

děti

Děti nejsou malí dospělí, liší se nejen fyziologicky. Jejich organismus má specifické požadavky, k nimž je třeba přihlížet. Dětské nemoci a jejich příčiny i řešení se mnohdy odlišují od těch dospělých. Rovněž jídlo a nápoje pro děti nemohou beze zbytku kopírovat kuchyni jejich rodičů. Proč a v čem?

Pět hodin tělocviku týdně? O tom neuvažujeme, říká ministerstvo školství

Česká unie sportu požaduje navýšení počtu hodin tělesné výchovy na základních školách ze dvou na pět hodin týdně a chce též radikální změnu v náplni hodin. Co na to ministerstvo školství?

Doba čtení: 4 minuty

Netolismus: Jak léčit závislost dětí na internetu?

Kouká do telefonu sotva v posteli rozlepí oči? Dost možná je vaše dítko závislé na internetu, a to je problém nikoliv jen jeho, ale celé rodiny. Jak se závislosti zbavit?

19. 12. 2018 12:30
Doba čtení: 5 minut

Zelenina a luštěniny dětem chutnají, když víte, jak je připravit

Nasytit děti zeleninou nebo luštěninami bývá úkol nesnadný. Můžete je v jídle zakamuflovat, anebo jednoduše přiznat. V jídlech, která dětem budou chutnat, protože jsou prostě skvělá.

25. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Online hry a sázky mají účinky drogy. Závislosti propadají i děti

Internetové závislosti zaměstnávají odborné lékaře čím dál víc. Teď se k nim naplno přidalo i online sázení. Na mušce jsou hlavně dospívající chlapci.

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jen ať si cucne. Škodí, nebo neškodí trochu piva dětem?

Nabídnout předškolním dětem trochu piva po obědě není v Česku zas tak výjimečné. Proč to děláme, je to skutečně prospěšné?

Doba čtení: 5 minut

7 pomocníků proti kolice u miminek

Novorozenec propláče celou noc, někdy i celý den. Nechce jíst, chce jen klid. Na vině je nadýmání a s ním spojené bolesti břicha. Slovo „kolika“ skloňují všichni rodiče novorozenců. Pomáhají masti, kapky, čaje nebo masáže.

15. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolavé bradavky při kojení. Co pomůže?

Kojení by nemělo být bolavé, říkají laktační poradkyně. Někdy ale je a bolest může být nesnesitelná. Jak jí předcházet a jak se jí zbavit?

12. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 1 minuta

Stoná vaše dítě často? Upravte mu jídelníček

Sychravé studené počasí nahrává virózám. Když se k tomu připočte dětský kolektiv, který je rájem pro šíření nejrůznějších infekčních onemocnění, dostává imunitní systém řádně zabrat a nemoc může propuknout snáz. Jedním z nejdůležitějších orgánů pro budování imunity je střevo. Upravte jídelníček a těšte se ze zdravého potomka.

6. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Zánět středního ucha: teplý, nebo studený obklad?

Velmi časté a bolestivé onemocnění malých dětí. Neléčený zánět středního ucha může vést ke komplikacím. Dítěti ulevíme jak léky, tak bylinkami. Pomůže například i obklad: teplý, nebo studený?

Doba čtení: 2 minuty

Jak zvládat onemocnění horních cest dýchacích u nejmenších?

Malé děti onemocní dle statistik až 12× ročně. Diagnóza většinou zní akutní zánět horních cest dýchacích nebo akutní bronchitida. Léčbu můžete zvládnout i bez zbytečné chemie.

30. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bylinky pro děti: první pomoc v době zimních nemocí

Bylinky mohou být skvělým doplněním, nebo dokonce alternativou k léčbě běžných zimních viróz. Jak malé děti mohou bylinky užívat a které jim pomůžou při rýmě, kašli nebo chřipce?

1. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak se pozná autista?

Vrozená porucha některých mozkových funkcí děsí nejednoho rodiče a možná i vy jste si položili otázku: „Není moje dítě autista?“ Co by vás mělo varovat?

27. 10. 2016 8:15
Doba čtení: 2 minuty

Jak nosit dítě v zimě?

Nošení dětí v šátku nebo ergonomickém nosítku není jen letní záležitostí. Mnoho rodičů nosí i zimě. Nošení přinášení mnoho výhod, kterých se nechtějí vzdát ani během chladnějších měsíců. Jak na to, aby nemrzlo ani dítě, ani dospělý?

24. 10. 2016 10:40
Doba čtení: 1 minuta

Nová pomoc pro rodiče s autisty

Autista se chová „jinak“ a rodiče často nevědí, jak na chování svého dítěte reagovat. Nevědí, jak s ním pracovat. Nerozumí nemoci. Do českého jazyka se překládá multimediální výukový manuál, který vznikl na vědeckých podkladech. Jak rodičům pomůže?

18. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Novinky ve vyhlášce o preventivních prohlídkách: přibyla vyšetření

Vyhláška o preventivních prohlídkách prochází změnami. Rozšiřuje se například škála vyšetření, která by měl lékař pacientovi udělat. O jaké změny půjde?

17. 10. 2016 10:54
Doba čtení: 3 minuty

Tipy dětského psychologa: Jak zvládnout školku

Pláče vám dítě ve školce nebo do ní nechce chodit? Jak mu to ulehčit a hlavně, jak se slziček a křiku zbavit? S přípravou na školku je potřeba začít mnohem dřív než 1. září.

19. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Kde vzít vitamin D? Vigantol a jeho alternativy

Pediatři miminkům předepisují Vigantol coby zdroj potřebného vitaminu D. Někteří rodiče s ním nejsou spokojeni a dávají mu za vinu bolesti břicha a neklid svých novorozenců. Je k tomuto léku alternativa?

Doba čtení: 2 minuty

Plenková dermatitida aneb opruzený zadeček

Jedním z nejčastějších kožních problémů kojenců je plenková dermatitida. Jak o pokožku miminka pečovat preventivně a čím podrážděný zadeček léčit?

Doba čtení: 2 minuty

Děti a zdravé oči: jak začít nový školní rok se správnými návyky

Po prázdninách přichází podzim, škola a s nimi i zvýšená zátěž pro oči. Co mohou rodiče udělat pro to, aby se dětem oči zbytečně nekazily?

1. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Odkdy může miminko obiloviny? Od šesti měsíců

Ke konzumaci obilovin je připraveno již půlroční miminko. Oddalováním zařazení lepku v dětských příkrmech a kašičkách vzniku alergie nezabráníte. Naopak, zařazení ve správný čas je jistou prevencí.

Doba čtení: 3 minuty

Nejen maliny! Nejléčivější částí maliníku jsou listy a větvičky

V lese sbíráme maliny jen tak pro chuť, listy a větvičky z maliníků přitom můžeme využít i na přípravu léčivých čajů, například pro těhotné ženy a po porodu. Čaje z maliníku jsou vhodné pro všechny včetně malých dětí, řadu jich koupíte i v lékárně.

Doba čtení: 2 minuty

Na co si dát pozor při výběru dětských příkrmů

Zřejmě nejzodpovědnější skupinou spotřebitelů u nás jsou maminky dětí ve věku do jednoho roku, tedy těch nejmenších lidiček, jejichž organismus není ještě zcela připraven na konzumaci „dospělácké“ potravy. Pro miminka je třeba vybírat vhodné potraviny s větší pozorností.

10. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Nosítka a ergonomická nosítka: v čem je rozdíl a která jsou pro děti nevhodná

Nošení dětí je praktické a získává si stále větší oblibu. Na českém trhu naleznete velké množství nosítek, ale jen některá splňují základní předpoklady pro ergonomické nošení. Od kolika let jsou nosítka vhodná a podle čeho je vybírat, aby byla pohodlná a abychom dětem neublížili?

8. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Úraz nebo bolest zubu během dovolené? Co můžete udělat

Jak zachránit zub, když přijde k úrazu? Podle zkušeností Jakuba Váši z Dentální kliniky Jan Stuchlík přichází kvůli úrazu zubu zhruba třetina všech dětských pacientů. A co dělat, když zuby začnou bolet během dovolené a váš zubař je tisíce kilometrů daleko?

3. 8. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Noční počůrávání: enuréza aneb když má dítě mokrou postel

Do pěti let věku je noční pomočování dětí v pořádku. Později už by se mělo začít s léčbou. Co od lékaře očekávat, jaká jsou režimová opatření a pomůže případně nějaký volně prodejný lék?

29. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Děti na dovolené: 10 věcí, na které byste neměli zapomenout

Kromě potřebného vybavení cestovní lékárničky byste si měli na cesty přibalit i přípravky pro dětskou hygienu.

17. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jak připravit dítě na dlouhou cestu k moři? Nejdřív připravte sebe, radí psycholog

Ať už se v nejbližších dnech chystáte vyrazit s dětmi na dlouhou cestu autem, vlakem, autobusem nebo na trakaři, vězte, že na cestu se musíte připravit hlavně vy. Psychicky.

Doba čtení: 4 minuty

Nejhorší je, když děti nepijí ráno

Pitný režim stále podceňujeme. Myslíme si, že když nepijeme dopoledne, že to pak večer doženeme. Nedoženeme. Ukázal to zcela nový průzkum pitného režimu dětí. Ty, které ráno nepijí, jsou dehydrované.

4. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 5 minut

Aby se děti neutopily… Křidélka jsou absolutně nevhodná

Léto, slunce a koupání. V České republice každým rokem utone okolo dvou set lidí. Stačí okamžik. Jak snížit rizika? Zejména stoprocentním dohledem a výběrem vhodných ochranných pomůcek. Podle Vodní záchranné služby to plavací kruhy a křidélka nejsou. Stále oblíbenější jsou nafukovací vesty. Je to správná volba?

4. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Výhody a nevýhody plastové sádry

Zlomená ruka nebo noha a léto před námi. Možná se vyplatí pořídit si odlehčenou sádru. Jaká má omezení, můžeme se s ní například koupat? A kolik za ni zaplatíme?

1. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty