Hlavní navigace

oči

Prodloužené řasy – spolehlivá cesta ke zdravotním problémům

Prodlužování řas je hit, salony se předhánějí v nabídce a ujišťování o neškodnosti. Že hrozí opuchlá víčka, zarudnutí, otoky, nebo dokonce ječné zrno? To už se nikde nedozvíte.

1. 3. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Nasazení čoček pod minutu: jak na to

Ztrácíte při nasazování kontaktních čoček nervy? Nebo dokonce čočky v umyvadle? S tímto receptem už nebudete.

22. 1. 2019 16:11
Doba čtení: 3 minuty

Nejčastější silvestrovská zranění: Jak se jim vyhnout

Popálení kůže a úrazy očí, to jsou – vedle poranění rukou a prstů – bohužel běžné následky silvestrovských oslav. Je dobré dát si pozor a také znát pro všechny případy první pomoc.

Doba čtení: 3 minuty

Špatně vidíte? Je to jako když řídíte pod vlivem drog či alkoholu

„Když člověk se špatně korigovanou oční vadou usedne za volant, je to jako by řídil opitý nebo pod vlivem drog,“ říká prezidentka optometristů. V zimním období potřebují řidiči dobrý zrak snad ještě více než kdy jindy.

Doba čtení: 4 minuty

Proč bychom neměli usínat před televizní obrazovkou?

Modré světlo, které září skrze obrazovky televizí, mobilů, tabletů i počítačů, nám narušuje spánek. Tělo si nemůže řádně odpočinout a regenerovat.

15. 11. 2018 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak žít, když už běžné brýle nestačí

Hana Petrová testuje pomůcky pro zrakově postižené a pomáhá ostatním. Sama ví, jak je vhodná kompenzace zraku důležitá a jak dokáže zlepšit život.

30. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Projevy oční migrény vás mohou vyděsit

Podle odhadů trpí pravidelnými bolestmi hlavy až milion Čechů. Migréna může ale postihnout i zrak. Lékaři vysvětlují, jak se oční migréna projevuje, co ji spouští a zda může trvale poškodit zrak.

20. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vidí lidé s různými druhy očních vad

Spousta z nás si jen těžko dokáže představit, jak vidí lidé s astigmatismem nebo šedým či zeleným zákalem. Fotografie leccos napoví a primář oční kliniky vysvětlí, co lze s různými očními vadami dělat.

11. 9. 2018 15:20
Doba čtení: 5 minut

Oční vady: je šance, že zmizí samy?

Dalekozrakost, astigmatismus a tupozrakost – to jsou nejčastější oční vady, které trápí děti. Většinou se projeví až s nástupem do školy. Některé časem samy zmizí, jinde pomůže včasná diagnostika.

15. 8. 2018 13:41
Doba čtení: 4 minuty

Oční jóga pro unavený zrak

Jóga neslouží jen k protažení a uvolnění těla, pomáhá i očím. Proč a jak oční jógu cvičit i pro koho je vhodná, vysvětluje přednosta Pavel Stodůlka.

12. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

5 druhů šikovných pouzder na kontaktní čočky. Znáte je?

Cestovní obaly jsou užitečnou pomůckou pro všechny nositele kontaktních čoček. Mohou být nejen praktické, ale také zábavné, a dokonce i chytré.

5. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak vybrat pro dítě: sluneční brýle

UV filtr je dnes samozřejmostí, v materiálu skel a obrub ale najdete hodně rozdílů. Jak vybrat sluneční brýle pro děti a kam pro ně jít?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Velký test dětských slunečních brýlí

Dětský zrak je vůči škodlivému UV záření ještě citlivější než u dospělých, rodiče by proto neměli podcenit jejich koupi. V nezávislém testu všechny modely slunečních brýlí uspěly ve zkoušce ochrany proti UV paprskům. V dalších parametrech se už ale dětské brýle výrazně lišily.

7. 6. 2018 15:02
Doba čtení: 4 minuty

Sluneční brýle: jak poznat značku od padělku

Nejde jen o parádu. Nekvalitní sluneční brýle škodí zraku víc než oči bez brýlí, říkají odborníci. Jak poznat originál od padělaných slunečních brýlí?

Doba čtení: 4 minuty

„Zlaté oči“ jsou realitou: tříletá pacientka má implantáty víček ze zlata

Je tu nový přehled novinek ze světa věty: Zkoumá se další terapeutické využití kmenových buněk. Ječmen může sloužit i pro produkci antibiotik. Proč černý kašel odolává očkování. Nové výzkumy v onkologii.

5. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu

Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.

Doba čtení: 9 minut

Nebezpečné rady o šedém zákalu

Nenechávejte šedý zákal „dozrát“, varují lékaři. Je to nebezpečný nesmysl a jeden z mýtů o šedém zákalu. Lidé podceňují příznaky a odkládají vhodnou léčbu.

Doba čtení: 5 minut

Oči v zimě trpí nedostatkem denního světla. Ulevte jim

Unavené oči nás během zimy trápí mnohem častěji než v létě. Kontaktolog nám poradí pár osvědčených tipů, jak jim ulevit doma, v práci, na horách i za volantem.

Doba čtení: 3 minuty

Kdy nosit brýle na dálku? Určitě za šera

Nosíte dioptrické brýle na dálku stále, nebo je někdy odkládáte? Co je lepší a správné? A co se může stát, pokud pacient s oční vadou brýle nosit nebude? Odpoví vám odborníci.

12. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Kloní hlavu, mhouří oči? Možná je vaše dítě tupozraké

Když dítě budete pozorovat při prohlížení knížky i kreslení, můžete snadno poznat, zda trpí, nebo netrpí tupozrakostí. Pokud bude klonit hlavu k jedné straně, utíkejte s ním k lékaři, čím dříve, tím lépe. Včasná léčba umí skoro zázraky.

30. 11. 2017 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Špatně nasazené brýle vedou k bolestem hlavy

Už nějakou dobu nosíte dioptrické brýle, a přesto vás bolí hlava? I když vše bylo léta v pořádku? Možná vás překvapíme tvrzením, že problémem nemusí být jen zhoršení zraku.

29. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Na co máte nárok, když si pořizujete nové brýle

Jaký je příspěvek na skla a obruby a co když chcete multifokální brýle? Změnily se vám dioptrie? Rozbili jste brýle? Viděli jste špatně na dálku a teď potřebujete i brýle na čtení? Mluvčí VZP vysvětluje, na co máte či nemáte nárok.

Doba čtení: 4 minuty

Kdy se smí spát s kontaktními čočkami?

Odborník uvádí na pravou míru sedm rozšířených mýtů o nošení kontaktních čoček. Není třeba pravda, že se s nimi nikdy nesmí spát – záleží totiž na druhu kontaktních čoček, které používáte.

20. 10. 2017 11:58
Doba čtení: 5 minut

Oční alergie a pásový opar v oku

Může nám oční alergie trvale poškodit zrak, jak se mnohdy tvrdí? Pozor si dejte na následnou infekci, a zejména na pásový opar v oku, radí odbornice.

20. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Spí s otevřenýma očima. Je to nebezpečné

Jednou ze spánkových poruch je spánek s otevřenýma očima. Příčiny jsou různé, třeba takzvané velké oko.

5. 9. 2017 10:19
Doba čtení: 3 minuty

3 zdravotní problémy, které může způsobit klimatizace

Vychlazená místnost je v létě příjemným útočištěm, klimatizace však vede ke zdravotním problémům způsobeným extrémně nízkou nastavenou teplotou nebo nedostatečným čištěním. Jak se zchladit zdravěji?

Doba čtení: 3 minuty

10 bodů pro operaci očních víček beze strachu

Operace horních a dolních očních víček patří k nejžádanějším a nejčastějším zákrokům estetické medicíny v ČR. Nakolik je efekt zákroku dlouhodobý a co je potřeba vědět před operací?

Doba čtení: 5 minut

Tibetští mniši čtou při špatném světle, a přesto dobře vidí. Proč my ne?

Krátkozrakost se dnes rozmáhá jako epidemie. Přesný důvod není známý, ale ledacos naznačují data: nárůst případů myopie je raketový u lidí vyrůstajících ve městech, zatímco na venkově a v odlehlých oblastech jsou na tom nesrovnatelně lépe.

Doba čtení: 4 minuty

Více než dvě hodiny na mobilu a počítači? Co přesně vám hrozí

Když náhodou na chvíli odlepíte svůj zrak od svého digitálního zařízení, uvidíte hlavně jiné lidi zírající na jiné digitální zařízení. Lékaři již mluví o epidemii tzv. digitální únavy.

Doba čtení: 9 minut

Dioptrická vada nejsou malá prsa. Ale pojišťovny je tak berou

Zdravotní péče u nás je na úrovni, dostupná, ale jsou věci, kde se stále můžeme učit. Těžká oční vada je podle Petra Kociana, ředitele sítě očních klinik, hendikep srovnatelný s invalidním vozíkem. Přestože jej medicína umí vyřešit, pojišťovny na mnohé zákroky nepřispívají.

Doba čtení: 9 minut