Hlavní navigace

oči

Mimina vidí jen pět procent toho, co dospělí

Novorozenec rozeznává pouze světlo a tmu, postupně vidí rozmazaně a často šilhá. Roční dítě oproti dospělému zaostří jen na 20–30 %. Zrak se vyvíjí až do sedmi let. Co vidí vaše dítě?

20. 3. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak mluvit se slabozrakým: pomoc nabízíme, ale nevnucujeme

Člověk s vážným zrakovým postižením není malé, nesvéprávné dítě. Zbytečné ohledy a soucit nejsou na místě. Nebojte se ani slova vidět, není to žádné tabu.

4. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Ječné ani vlčí zrno neroste na poli. Jen u očí

Malá boulička u oka může být vleklou lapálií, kvůli které lze skončit až na operačním stole. Jak poznat vlčí zrno od ječného, a kterak těmto nepříjemným zánětům víček předcházet?

Doba čtení: 4 minuty

Zánět spojivek chce klidový režim

Venku studený vítr a uvnitř přetopená suchá místnost – ideální podmínky pro zánět spojivek. Oči pak slzí, pálí a řežou, v horších případech i hnisají.

Doba čtení: 2 minuty

Šedý zákal vyřešíte ambulantně a za dvacet minut

Oční chirurgové operují v ČR každý rok více než 70 000 šedých zákalů. Zákrok, který si dříve vyžádal mnoho dní v nemocnici, dnes zvládnou za několik minut. Navíc jej hradí pojišťovny.

11. 10. 2012 9:00
Doba čtení: 2 minuty

S cukrovkou přijdete o zrak snáz než po metylalkoholu

Únava, žíznivost a úbytek na váze jsou prvními příznaky, které ukazují na diagnózu: cukrovka. Pokud ji neléčíte, zahráváte si se svým zrakem, ledvinami i nohama.

10. 10. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Do pětadvaceti je pleť krásná, pak začnou galeje

Kolagenu, který donedávna napínal naši pleť, pomalu dochází dech. Jak zachránit pleť před hlubokými vráskami a zdravotními problémy?

15. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

V očích můžete číst jako ve slabikáři

V očích a v jejich okolí se zračí veškeré emoce. Ale i nemoci. Víte, co o vás prozradí tzv. pytle pod očima nebo pigmentová ložiska v duhovce?

7. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Brýle na čtení z drogerie? Pouze z nouze

Pokud je vám nad pětačtyřicet, budete brýle na čtení řešit dříve či později. Spíše dříve. I když vypadají stejně, mezi čtecími brýlemi na míru a hotovkami od benzínky je pořádný rozdíl.

Doba čtení: 6 minut

Roztroušená skleróza si vás může najít, i když jste mladí

V Česku žije kolem osmnácti tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou. Jen třetině z nich je umožněna včasná léčba. Jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna a možnosti léčby?

5. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Irisdiagnostika: Dá se z oka poznat nemoc?

V seznamu orgánů, které slouží k diagnostice v alternativní medicíně, je i lidské oko. Jak diagnostika probíhá, k čemu má sloužit a co jí vytýká západní medicína?

Doba čtení: 5 minut

Dá se barva očí použít jako primitivní test otcovství?

Jak přijdeme ke své barvě očí? Jsou modroocí novorozenci strategií přírody proti odhalení kukaččích dětí? Do kdy se barva očí může změnit a jak souvisí s povahou člověka?

Doba čtení: 5 minut

Kazí čtení oči? Možná trochu ano

Oproti běžné víře četba při špatném světle oči nijak nepoškozuje. Stejně tak čtení z monitoru – je namáhavé, ale neškodné. Kdo hodně čte, měl by ale počítat s rizikem krátkozrakosti.

Doba čtení: 6 minut

Brýle, nebo čočky? Oboje, ale vždy začněte u odborníka

Ať už jste krátkozrací, dalekozrací nebo máte astigmatismus či jiné oční vady, můžete nosit jak brýle, tak čočky. Brýle v zásadě bez omezení, čočky s jistými restrikcemi.

Doba čtení: 6 minut

Co všechno byste měli vědět o 3D televizi, než si ji koupíte k Vánocům

Vánoce jsou ideální příležitostí k obměně domácího televizoru. Mnoho lidí se před letošním Ježíškem rozhoduje, zda si nepořídit 3D televizor. Stereoskopické vysílání láká, diváci jsou navnadění 3D filmy z multikin.  3D mánie, kterou loni v prosinci spustil film Avatar 3D, nejziskovější snímek všech dob, má ale několik háčků. 3D televizory sice produkují už všichni světoví výrobci elektroniky, problém je ale s nedostatkem pořadů v tomto formátu. Sledování stereoskopické televize také není úplně…

19. 11. 2010 7:39
Doba čtení: 1 minuta

3D televizory nezpůsobují oční vady, ale můžou je uspíšit

Chystáte si pod stromeček nadělit 3D televizor se stereoskopickými brýlemi? Pokud trpíte nějakou oční vadou, měli byste se nejprve poradit se svým očním lékařem, zda to je vůbec vhodné. Některým lidem by mohlo nadměrné sledování 3D televizoru vyvolat určité oční potíže a u diváků s dispozicí k epilepsii výjimečně záchvat. „Záleží však na individuálních případech, na předchozích očních i celkových onemocněních, určité predispozici,“ říká v rozhovoru pro server DigiZone.cz primář očního oddělení…

19. 10. 2010 15:36
Doba čtení: 1 minuta

Preventivní vyšetření zraku dětí ukáže: Koukají na vás správně?

Rodiče předškolních dětí  v Ústeckém kraji se od května setkávají s projektem  „Koukají na nás správně?“ Preventivního vyšetření zraku v mateřských školách by se mělo zúčastnit zhruba 11 tisíc dětí z 15 měst Ústeckého kraje. Cílem projektu je včasné odhalení případných dioptrických vad u dětí ve věku od 3 do 6 let, zahájení účinné léčby a předcházení tak dalšímu zhoršování zraku, zejména vzniku tupozrakosti. To, že dítě špatně vidí, mnohdy nezjistí ani rodiče, jelikož malé dítě samo na problém…

9. 6. 2010 8:08
Doba čtení: 1 minuta

Češi pomalu slepnou. Netýká se to i vás?

To není fikce, ale realita. Podle odborníků až půl milionu Čechů hrozí, že přestanou normálně vidět. Může za to málo známá nemoc: tzv. makulární degenerace, která postihuje stále více lidí, nejen těch starších. Pokud máte pochybnosti, nechte se tento týden zdarma vyšetřit ve vybraných lékárnách.

Doba čtení: 2 minuty

Nitrooční čočky v Nemocnici Havlíčkův brod

Ve čtvrtek 30. dubna 2009 bylo otevřelo oddělení nemocnice novým školicím centrem firmy Carl Zeiss pro diagnostiku a implantaci nitroočních čoček ( NOČ ). Pod vedením školitele a vedoucího školícího centra primáře MUDr. Petera Mojžíše, Ph.D.,FEBO absolvovali první účastníci kurz v indikaci, diagnostice a implantaci multifokálních a torických NOČ firmy ZEISS. Školení se zúčastnila primářka očního oddělení Krajské nemocnice Ústí nad Labem MUDr. Ivana Liehneová, primářka Oční kliniky Neovize Brno…

5. 5. 2009 13:52
Doba čtení: 1 minuta

Musí koukání na televizi bolet?

Jak by vás bavilo koukat půl dne do lampy? Asi dlouho ne, a přesto to většina z nás nepřímo dělá. A potom se po několika hodinách dívání na televizi nebo do monitoru hrozně divíme, co se to děje: očima projede ostrá bolest. Stačí přitom málo, abychom o tento nepříjemný rituál přišli.

Doba čtení: 5 minut

Laserová operace očí na vlastní kůži

Červené oči, které štípou, rozšířené žilky, záněty, tak to se mnou vypadalo pár týdnů před laserovou operací očí. Až jsem se jednoho dne rozhodla objednat na předoperační vyšetření. Oční lékařka mi dříve nedoporučovala tak často nosit kontaktní čočky, ale ne vždy se dají nosit – třeba při sportu to je vyloženě nebezpečné.

Doba čtení: 8 minut