Hlavní navigace

10 nejžádanějších roztoků na kontaktní čočky

Každý roztok musí umět odstranit z povrchu kontaktních čoček normou předepsané bakteriální a mikrobiální nečistoty.

12. 3. 2016 17:41
Doba čtení: 3 minuty

Na ječné zrno většinou stačí domácí léčba

Začíná to nevinně. Nejprve malý nenápadný pupínek na horním nebo dolním očním víčku. Postupně se zvětšuje, až začíná překážet, svědit a někdy i bolet. Ječné zrno většinou po několika dnech odezní samo. Pokud se tak nestane, je třeba vyhledat lékaře. V prvních dnech si však můžete pomoci sami.

Doba čtení: 1 minuta

Roztoky na kontaktní čočky: proč se cenově liší?

Roztoků na kontaktní čočky je mnoho a cena je pokaždé jiná. Za jeden mililitr nejlevnějšího roztoku zaplatíte okolo třiceti haléřů. Za nejdražší i více než dvě koruny. Znamená cenový rozdíl i rozdíl v kvalitě?

3. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Kontaktní čočky: 5 největších chyb, které děláte

Kontaktní čočky dnes válcují tradiční brýle, v mnoha ohledech nabízejí velké výhody. Oční optici ale vědí, že si často užívání kontaktních čoček sami komplikujeme. Začíná to už tím, že nevíme, jak čočky vybrat, a končí hrubými chybami v zacházení.

22. 2. 2016 12:29
Doba čtení: 4 minuty

10 nejprodáva­nějších léků na alergie

Alergické reakce lze potlačit některými léky. Některé jsou vhodné i pro kojence a malé děti, jiné volíme při příznacích alergie u dospělého.

19. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Léčba alergie: pomohou i volně prodejné léky

Někteří lidé s příchodem jara očekávají i příchod alergií. Nejčastěji se projevují kýcháním a kožními vyrážkami. Alergické reakce lze v prvních dnech potlačit některými léky. Jak si pomoci od alergické rýmy, očních nebo kožních projevech?

Doba čtení: 2 minuty

Dioptrické brýle jsou i bez doplatku: jaký je příspěvek pojišťovny a které vybrat?

Dioptrické brýle – nepostradatelný doplněk asi čtyřiceti procent dospělých. Jak je správně vybrat, co zohlednit a kam se vypravit? Cenu ovlivní druh obrouček, skel i příspěvek pojišťovny.

8. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Unavené oči? Kapky volte podle charakteru potíží

Svědí, pálí, slzí nebo naopak potřebují vlhkost dodat. Oči mnoha z nás jsou citlivé na spoustu vnějších faktorů. Co jim pomůže? Oční kapky, tzv. umělé slzy i vhodné doplňky stravy. Odpočinek – a cvičení!

25. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

SÚKL varuje: oční kapky jsou závadné

Státní ústav pro kontrolu léčiv informuje o stahování očních kapek. Varování se týká nejen lékáren, ale i přímo lidí, kteří je již mají doma. Kapky mohou poškodit oči a vést k zánětu.

16. 11. 2015 10:52
Doba čtení: 4 minuty

Oční chirurg doporučuje oční jógu a akupunkturu

Nejsme příliš zvyklí, aby zástupce západní medicíny doporučoval alternativní metody. Zkušený oční chirurg, přednosta moderní oční kliniky, vás proto možná překvapí. Co očím pomáhá?

21. 10. 2015 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Brýle pro děti: nechte je vybírat

Mohou je stejně milovat jako nenávidět a nenosit. Dětem do určitého věku těžko vysvětlíte, že musí nosit brýle. O to pečlivěji je společně vybírejte a vyzdvihujte jako zajímavý doplněk.

15. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kdy na kontaktní čočky přispívá pojišťovna

Na dioptrické brýle dostaneme alespoň nějaký příspěvek, jak je tomu, když nosíme kontaktní čočky?

7. 10. 2015 11:00
Doba čtení: 2 minuty

3D televize pro dítě do šesti let? Hazard se zdravím

V mládí nás rodiče sekýrovali za vysedávání blízko televize, dneska to stejné děláme pro své děti. A stále oprávněně. Jak předejít oční vadě u dětí? A jak ji vůbec poznat?

30. 9. 2015 14:35
Doba čtení: 4 minuty

Tupozraké dítě může oči cvičit

Tupozrakostí u nás trpí čtyři procenta dětí. Vada komplikuje život školáka a neléčená může skončit ztrátou vidění jednoho oka. Čím dříve začnete oči cvičit, tím vyšší je naděje na vyléčení.

2. 9. 2015 9:49
Doba čtení: 3 minuty

Výběr slunečních brýlí: Za stovku, nebo za tisíce? Hledali jsme rozdíl

UV filtr mají dnes prakticky všechny sluneční brýle, při výběru rozhodují jiné parametry. Prošli jsme s optometristkou řadu obchodů s brýlemi. Největší překvapení nás čekalo v prodejně potravin Albert. A zjistili jsme, že nejsou trojky jako trojky.

Doba čtení: 7 minut

Je dobré střídat kontaktní čočky a brýle?

Možná vás někdy napadlo, zda je střídání kontaktních čoček s brýlemi dobrý nápad, nezatěžuje to oči? A možná vás také zarazilo, když jste na předpisu našli jiné hodnoty pro brýle a jiné pro čočky. Není to chyba? Jak je to možné, když máme jedny oči?

29. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Dětské sluneční brýle: vhodný filtr je UV 400

Přestože slunce ještě nepálí plnou silou, neměli bychom zapomínat na ochranu zraku dětí. UV záření mu může pořádně uškodit. A to i v případě, že je pod mrakem, upozorňuje lékařka.

22. 5. 2015 12:10
Doba čtení: 2 minuty

Česko má unikátní laser pro oční chirurgii

V Praze měl minulý týden premiéru nejmodernější laser pro oční operace na světě. Hned první den podstoupilo zákrok tímto švýcarským laserem několik pacientů. Díky unikátní technologii lze švýcarský laser Z8 použít k odstranění dioptrií, operacím šedého zákalu a oční čočky a k dalším zákrokům.

15. 5. 2015 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Každý šestnáctý řidič špatně vidí

Každé sté auto řídí člověk, který by za volantem neměl co dělat. Nejste to zrovna vy? Nechte si zdarma změřit zrak na benzínce.

5. 5. 2015 11:00
Doba čtení: 3 minuty

Laserová operace očí: Z krátkozrakého dalekozraký

Chcete se zbavit dioptrií a žít život bez brýlí a čoček? Pak se možná poohlížíte po vhodné oční klinice, která by vám provedla laserovou operaci očí. Nač si dát při výběru pozor?

Doba čtení: 4 minuty

Operace očních víček: Nejtěžší jsou Asiati

Na své „první oko“ si už prý nepamatuje, ale za pětadvacet let již upravil tisíce víček. Zdeněk Pros přesto i dnes ke každé operaci přistupuje s velkým respektem.

19. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 7 minut

Suché oko paradoxně hodně pláče

Cítíte v očích písek, který by vystačil na jednu slušnou bábovku? Oči slzí, pálí a svědí? Syndrom suchého oka trápí nejednoho z nás. Jak si od něj pomoci?

Doba čtení: 4 minuty

Za brýle a čočky utratíme čtyři miliardy ročně

Brýle nosí kolem šesti milionů Čechů a podle statistik potřebuje téměř každý člověk ve věku nad 40 let brýle na čtení. Pravidelně přitom očního lékaře navštěvuje jen zlomek lidí.

27. 3. 2014 9:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejvlhčí kontaktní čočky napodobují oko a slzy

Označení BIO spojujeme hlavně s biopotravinami. Proto možná překvapí nové „bio čočky“. Bio tu ale znamená řešení díky inspiraci přírodou. Obdobně jako u suchého zipu či displeje počítačů.

25. 3. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Modroocí lidé jsou náchylnější k nemocem

Jedním z nejzajímavějších lidských orgánů je oko. Oheň ve tmě vidí na sedmadvacet kilometrů, mrkne dvacetkrát za minutu a bez slz oslepne.

10. 3. 2014 9:48
Doba čtení: 3 minuty

Nekvalitní čočky obsahují škodlivé barvivo

Barevné kontaktní čočky mohou zkreslit vidění i trvale poškodit zrak. Prodejce nabízí i crazy čočky s dioptriemi pro korekci zraku, současně se kryje upozorněním, že v nich není vidět.

Doba čtení: 4 minuty

U počítače málo mrkáme

Práce na počítači nezvyšuje počet dioptrií, ale unavuje oči. Je to dáno dlouhodobým pohledem stejným směrem, a také tím, že při sledování monitoru člověk mrká pětkrát méně než normálně.

Doba čtení: 3 minuty

Velkým nepřítelem kontaktních čoček je voda

Přes den nosím čočky, večer brýle. Brýle přetřu hadříkem, čočky vypláchnu a vložím do pouzdra. Rutinní úkony, jež člověk už ani nevnímá. Až teď jsem zjistila, co všechno dělám špatně.

Doba čtení: 5 minut

Když si nevidíte přes nos, může za to sítnice

Není vidět, ale díky ní vidíme. Sítnice je tenoučká vrstva, kterou lze operovat jen s pomocí mikroskopu. Poškodí ji nemoc i úraz. Příznakem odchlípené sítnice je clona u nosu.

26. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Špatné sluneční brýle jsou horší než žádné

Sluneční brýle nosí v létě skoro každý. Pokud ovšem vybíráte jen podle ceny nebo módy, riskujete tím poškození zraku, říká oční lékař. Poradí s výběrem správných slunečních brýlí.

Doba čtení: 3 minuty