Hlavní navigace

cestování

Rodinná firma vaří hotová jídla na cesty a slaví úspěchy

Společnost Expres Menu se zaměřuje na výrobu pokrmů s dlouhou trvanlivostí a jednoduchou přípravou, které se obejdou bez konzervantů a éček. Navíc jsou bez lepku, a to díky banánům, respektive banánové mouce. Možná budou létat i do vesmíru.

11. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Dovolená v teplých krajích: nejoblíbenější destinace a jejich zdravotní rizika

Chystáte se strávit svátky v exotice? Lékař upozorňuje na rizika spojená s konkrétními místy a přidává tipy na doporučený způsob ochrany, aby vaše dovolená proběhla bez zdravotních potíží. „V Egyptě si dejte pozor na vodu a potraviny. I ve vyspělých zemích s dobrým hygienickým standardem se návštěvníci mohou setkat s nemocemi, které pobyt značně znepříjemní. Myslete na to v případě, že se chystáte zimní dovolenou strávit například na oblíbených Kanárských ostrovech.“

Doba čtení: 6 minut

Jak v létě odlehčit trávicímu systému

Jak si v létě nezkazit dovolenou zkaženým žaludkem? Stačí se držet několika málo rad. A když už žaludek volá o pomoc, je třeba se vyhnout semínkům, celozrnnému pečivu a luštěninám.

23. 7. 2018 17:15
Doba čtení: 4 minuty

5 druhů šikovných pouzder na kontaktní čočky. Znáte je?

Cestovní obaly jsou užitečnou pomůckou pro všechny nositele kontaktních čoček. Mohou být nejen praktické, ale také zábavné, a dokonce i chytré.

5. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 2 minuty

3 syndromy moderního turisty

Nevídané zážitky a nezvyklé situace povzbuzují emoce. Na dovolené nás čekávají mnohá překvapení. A my na ně můžeme překvapivě zareagovat. Pojmenováno je již několik „zážitkových“ syndromů.

2. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Lékárnička na dovolenou: Na co se nejčastěji zapomíná

Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně jako zdravotní potíže. Dobře připravená cestovní lékárnička mnohé zachrání. Co by v ní nemělo chybět? Podle zkušenosti lékařů si lidé běžně zapomínají doma i pravidelně užívané léky.

Doba čtení: 5 minut

Do letadla bereme nezbytnou kosmetiku a speciální podkolenky

Co si můžeme vzít s sebou do letadla a jakou kosmetiku tu opravdu využijeme k ochraně pleti? Oceníte malá balení, speciální kosmetickou taštičku i obyčejný balzám na rty. Otokům nohou zase zabrání kompresní podkolenky nebo punčochy.

5. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Po EU bez cestovního pojištění?

V evropských zemích vám musejí poskytnout zdravotní péči, jako byste byli místní, a to i v případě, že nemáte uzavřené cestovní pojištění. Co se skrývá pod pojmem „nezbytná péče poskytnutá pacientovi v zahraničí“ a jaký je vlastně postup?

Doba čtení: 3 minuty

Jak si z dovolené nedovézt nepříjemnou nemoc

Cestovní horečka stoupá, termíny odjezdů na dovolenou se blíží, ale dříve než zacvaknete zámek na kufru, pročtěte si rady lékaře z oddělení cestovní medicíny. Preventivně, abyste nebyli zaskočeni nebo nestrávili dovolenou jinak, než si plánujete.

21. 6. 2017 17:00
Doba čtení: 4 minuty

Češi si z dovolené nejčastěji vozí horečku dengue a malárii

Suvenýr, po kterém nikdo netouží, je tropická nemoc. Kde všude se loni lidé nejčastěji nakazili a jak? Dozvěděli jsme se v Nemocnici Na Bulovce.

Doba čtení: 3 minuty

Nový test určí ebolu do půl hodiny. Vzniká v Brně

Vědecký tým Mendelovy univerzity v Brně vyvíjí nový diagnostický test pro rychlé rozpoznání eboly. Právě čas hraje při podezření z onemocnění velkou roli. Stejně jako spolehlivost a dostupnost testů.

23. 6. 2015 14:21
Doba čtení: 3 minuty

Nebezpečný koronavirus MERS přenášejí velbloudi

Infekce způsobené MERS-CoV vyvolávají obavy. Přímé nebezpeční u nás nehrozí, ale cestování – zejména na Blízký východ a do Jižní Koreje – je na pováženou. Držte se pokynů – a vyhněte se velbloudům.

Doba čtení: 3 minuty

Nejvíc trombóz je v letadle u okýnka

Čím dál více lidí se v zimě vydává tisíce kilometrů za teplem. Takové cestování je spojené se vznikem akutní žilní trombózy.

Doba čtení: 3 minuty

Přistane tu ebola? Zboží i epidemie cestují rychleji

V Česku se zatím podezření na ebolu neobjevilo. Přesto se na pražském letišti či nádraží objevily varovné letáky a personál aerolinek i zdravotníci by měli být připraveni reagovat na podezření nákazy.

Doba čtení: 4 minuty

Jídlo na dovolené: Strasti a slasti cestovatele

Cesty mě zavedly do Českého ráje. Po celodenním trmácení jsem se ocitla před vstupem na nádvoří zámku. Klasický obrázek. Parkoviště a stánky. Můj žaludek si říkal o malou svačinu.

Doba čtení: 4 minuty

Fast food je hladové jídlo

Spěcháme, nestíháme… po cestě odněkud někam do sebe kopneme nějaký ten burger, k tomu hranolky, sladkou limonádu. Je to dobré, je to tučné. Ve fast foodu sníte hodně – a brzy máte stejně hlad.

Doba čtení: 3 minuty

Plánujete dovolenou na svatých místech? Pozor na Jeruzalémský syndrom

Být – citlivým – turistou na svatých místech není jen tak. Emoční prožitky tam bývají velmi silné. Ne každý se s nimi dokáže vyrovnat.

Doba čtení: 3 minuty

Asijskou kuchyni v českém čínském bistru neochutnáte. Ani náhodou

Pokud na dovolenou vyrážíte dál než na chatu na Šumavě, pak vám přijdou vhod rady delegátky, která procestovala kus světa. Poví nám, jak se stoluje, jí a pije v Číně, Indii a Vietnamu.

8. 8. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nejlepší suvenýr z dovolené: dobré jídlo

Na cestách se z nás stávají gurmáni a domů vozíme místní suroviny a speciality. Jako dárek nebo pro vlastní potěchu. Podívejte se, co shánět v Itálii, Španělsku a dalších zemích Evropy.

Doba čtení: 8 minut

Co dělat, aby vám nebylo špatně v autě… bez chemie

Cestovní nevolnosti, trávicí obtíže či spáleniny od slunce – to mohou být stinné stránky letní dovolené. Dají se zvládnout s pomocí přírody i bez chemických preparátů.

Doba čtení: 6 minut

Bývá vám na cestách špatně? Nemusí

Generace vyrostlá na Kinedrylu to zná: výlety s rodiči byly sice fajn, ale z cesty nevím nic. Kinedryl mě spolehlivě uspal. Dnes existují šetrnější prostředky proti cestovní nevolnosti.

Doba čtení: 2 minuty

Dovolená za dveřmi, snad mám všechno… I očkování?

Plánujete dovolenou v dalekých exotických končinách, nebo vyrážíte jen na chorvatské pláže? Ať tak či onak, budou se vám hodit rady doktorky Daniely Fránové ze Zdravotního ústavu.

Doba čtení: 5 minut

Co by nemělo chybět ve vaší lékárničce na cesty

Vyrážíte na dovolenou? Ať jedete po Česku nebo do zahraničí, vezměte s sebou dobře vybavenou lékárničku. Máme pro vás tipy, jak ji zabalit, a rady lékárnice k jejímu obsahu.

Doba čtení: 4 minuty

Při úžehu a úpalu pomůže mokrá žínka i homeopatika

Kdo se ještě nesetkal s úžehem či úpalem, má štěstí, ale třeba u malých dětí to jde rychle: organismus se přehřeje, a co teď? Kromě konvenční medicíny pomohou drobné triky i homeopatie.

Doba čtení: 3 minuty

Když hosta lapají, pěkně mu zpívají. Jak hotely šidí v mezích zákona?

Hledáte ubytování? Dejte pozor na to, co v ceně NENÍ zahrnuto. Jinak se váš „levný“ hotel pěkně prodraží. Zvlášť pokud chcete takový „nadstandard“ jako ručník, mýdlo nebo uklizený pokoj.

Doba čtení: 3 minuty

Cestujete? Znalost neobvyklých dopravních značek v zahraničí se vám může hodit

Při pobytu v cizině narazíte i na značení, jejichž význam nemá nepoučený člověk šanci odhalit. Jejich znalost může chránit nejen vaši peněženku, ale i zdraví. Která to jsou?

26. 9. 2011 0:00
Doba čtení: 5 minut

Magistrálu je možné ihned zklidnit, zjistil magistrát. Nechal si to pro sebe

Severojižní magistrálu můžeme okamžitě utlumit a nedojde ke kolapsu dopravy. Došla k tomu studie, již vytvořil magistrát na pokyn bývalého primátora Pavla Béma.  V posledních dvaceti letech tvrdí vedení Prahy bez ohledu na politickou příslušnost, že před polidštěním magistrály musíme dostavět Městský okruh. Nová studie tento mýtus vyvrací a dokládá, že tunely a další silnice kolem centra nám nepomohou, tvrdí iniciativa Auto*Mat. Naopak: začne-li fungovat tunel Blanka a nedojde k omezení…

Doba čtení: 7 minut

Poslední šance reklamovat zkaženou dovolenou - kolik chtít za plíseň v lednici?

Byla vaše letní dovolená zklamáním vinou cestovní kanceláře? Můžete žádat náhradu, ale musíte si pospíšit. Krásné fotografie v katalogu a barvitě vylíčené přednosti lokality vás přiměly k zakoupení zájezdu… a realita byla zcela jiná? Pokud jste měli také tu smůlu a cestovní kancelář nedodržela slibované, můžete požadovat náhradu za zklamání z nevydařeného letního zájezdu.

15. 9. 2011 11:49
Doba čtení: 2 minuty

Kdo je lepší řidič: muž nebo žena?

Statistiky mluví jasně: žena je lepší, protože méně bourá a její nehody mají méně vážné následky. Oponenti tvrdí: ženy jen řídí málo, takže je menší pravděpodobnost, že nabourají…

Doba čtení: 7 minut

Bude hnusně. Anebo taky ne

FEJETON – Taky jste už odjížděli na dovolenou s přátelským upozorněním kolegů: „Celý týden má pršet“? Jedna věc, nakolik se předpovědi počasí trefují; druhá, jestli se tím vůbec zabývat.

Doba čtení: 3 minuty