Hlavní navigace

Na nemoci ve stáří si zaděláváme už od čtyřicítky. Můžeme žít déle a být při tom fit

7. 3. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Sice žijeme déle, ale o to delší čas nás trápí choroby, upozorňují lékaři. Přitom mnohdy jde o taková onemocnění, kterým můžeme snadno předcházet. Podle kardiologů jsou Češi „šampioni“ zejména v nemocech srdce – v době covidu navíc zanedbávali prevenci.

Namísto toho, aby si ve stáří užívali zasloužený odpočinek, běhají po doktorech a užívají čím dál více léků. To je podle kardiologů případ Čechů, kteří jsou na špici ve výskytu kardiovaskulárních onemocnění v Evropě. Přes veškeré snahy lékařů právě choroby srdce a cév způsobují více než 40 % úmrtí v Česku.

Kardiologové situaci připisují zejména nezdravému životnímu stylu a varují před zanedbanou prevencí v dobách pandemie – ta se podle nich tvrdě projeví v následujících letech. O těchto tématech odborníci hovořili na konferenci České kardiologické společnosti Prague Prevention 2022. Ve výstupu z akce veřejnost upozorňují na význam prevence a připomínají zásady zdravého životního stylu, který přispěje nejen k delšímu životu, ale zejména také k životu v dobré zdravotní kondici.

Podcenění prevence se projeví až časem

Předseda České asociace preventivní kardiologie České kardiologické společnosti (ČKS) Michal Vrablík uvedl, že v době největšího náporu pandemie pacienti rušili až 50 % preventivních kontrol.

„Akutní snížení ale není největší problém, spíše to, že pacienti se budou k prevenci obtížně vracet, což bude mít nepochybně negativní dopad do budoucna. Podcenění prevence je přitom náš největší nepřítel,“ varuje Michal Vrablík.

V roce 2020 například klesl počet měření hladiny cholesterolu o téměř 40 %. Přitom vysoká hladina cholesterolu je jednou z nejčastějších příčin kardiovaskulárních onemocnění. Právě rostoucí hladina krevních tuků je podle prof. Vrablíka jedním z nepochybných důsledků pandemického životního stylu.

„Česko celkově ztloustlo, zvýšila se spotřeba alkoholu a lidé se méně hýbou. To je něco, co budeme napravovat celou řadu let. I kvůli tomu, že hranice optimální hladiny cholesterolu v krvi se podle nejnovějších poznatků neustále snižuje, se více než 50 % české populace nyní pohybuje v nezdravém pásmu,“ říká lékař.


Autor: Vitalia.cz

„Hodnoty cholesterolu si přejte mít co nejnižší,“ říká předseda odborné společnosti prof. Michal Vrablík

Podle prof. Vrablíka navíc klesá věk pacientů, kteří musí užívat léky na snížení cholesterolu, výjimkou už nejsou ani třicátníci.

Máme delší život, ale nemáme zdravé stáří

Úmrtnost na kardiovaskulární nemoci v Česku sice dlouhodobě klesá, za posledních 35 let o přibližně 45 %, přesto je ve srovnání s Evropou stále nejvyšší. Češi se také v průměru dožívají vyššího věku, což sice zní jako dobrá zpráva, kardiologové ji ale uvádějí do souvislostí:

„Snížení úmrtnosti a prodloužení života je jen jedna část rovnice. Uvědomme si, že průměrný věk výskytu infarktu u mužů je nyní 65 let, takže pacient sice přežije, ale dalších 20 let života stráví v nemoci. Nemluvě o tom, že k více než 15 % infarktů dochází už po padesátce, tedy stále v produktivním věku. Češi bohužel dostávají infarkty velmi brzy, a tím pádem si nemohou užívat závěr života. Něco jako zdravé stáří zde prakticky neexistuje,“ popisuje Aleš Linhart, předseda ČKS.

Potvrzují to i data Eurostatu (Statistického úřadu Evropské unie), podle nichž svůj zdravotní stav pozitivně hodnotí pouze třetina Čechů nad 65 let. Příčina neveselé situace je podle lékařů jasná – nezdravý životní styl a nedostatečná prevence.

Na problémy ve stáří si lidé zadělávají už kolem čtyřicítky

Příliš solíme, přátelíme se s alkoholem, mnoho lidí stále kouří. Jíme také málo zeleniny a schází nám pohyb. Z toho pramení velké problémy s vysokým tlakem, hladinou cholesterolu a obezitou. Ve všech těchto kategoriích jsme na předních místech mezi evropskými státy,“ vypočítává prof. Linhart.

Lékař upozorňuje, že na své stáří a to, v jakém zdravotním stavu jej prožijeme, bychom měli myslet mnohem dříve. Své zdraví si totiž neničíme ze dne na den, ale dlouhodobě.

„Na problémy ve stáří si lidé zadělávají už kolem čtyřicítky. Minimum prevence by mělo spočívat alespoň v tom, že lidé nekouří, hýbou se a netloustnou. Také si hlídají svůj tlak, cholesterol a chodí na preventivní prohlídky. Svým pacientům vždy říkám, že pokud nemají čas na zdravý životní styl, musí si udělat čas na to být nemocný,“ říká Aleš Linhart.

Prevence pro zdravé stáří

  • nekouřit
  • mít dostatek pohybu
  • zdravá výživa
  • přiměřená hmotnost
  • neholdovat alkoholu
  • dostatek spánku a odpočinku
  • duševní hygiena
  • hlídat si tlak a cholesterol
  • chodit na preventivní prohlídky

Zdravotní problémy jsou podle předsedy České kardiologické společnosti podmíněny také socioekonomickou situací v jednotlivých regionech Česka. Kupříkladu v Ústeckém a Karlovarském kraji, které jsou v tomto směru znevýhodněné, je tak naděje na dožití o tři roky kratší než v Praze nebo Středočeském kraji.

Odborná spolupráce:

Prof. MUDr. Aleš Linhart, DrSc.

Přednosta II. interní kliniky kardiologie a angiologie Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, předseda České kardiologické společnosti.


Prof. MUDr. Michal Vrablík, Ph.D.

Předseda České společnosti pro aterosklerózu, působí jako profesor na III. interní klinice 1. LF UK a VFN v Praze, předseda České asociace preventivní kardiologie.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).