Hlavní navigace

kouření

Asertivně na předsevzetí: „Snažit se“ je chyba

Předsevzetí nemusí být zrovna novoroční. Řeknete: „Budu se snažit o …“ Trenér asertivity opáčí: „Jen to ne, rozhodně se nesnažte! Jen se rozhodněte a jednejte dle svého rozhodnutí.“ Máte asertivní právo nevědět, jak to dopadne, udělat chybu, nebýt zodpovědní za problémy druhých ani závislí na tom, zda vám budou všichni tleskat.

Doba čtení: 5 minut

Proč se vyplatí nekouřit

Kvůli zdraví, délce a kvalitě života i kvůli penězům. Tak zní jednoduchá odpověď. Kouření se zkrátka nevyplácí, jak ukazuje i podrobnější výčet. Kuřák například ročně prokouří měsíční plat a má o deset let kratší život.

Doba čtení: 3 minuty

Doktore, nemáte cigaretu?

Hned za vchodem do areálu pražské Ústřední vojenské nemocnice visí výrazná cedule: „Děkujeme, že dodržujete zákaz kouření v celém areálu ÚVN.“ Od tramvaje přichází starší paní, za chůze štrachá v kabelce, vytahuje krabičku cigaret, uvidí nápis, zarazí se. Vrátí se těch pár metrů před nemocniční bránu a zapálí si. Takto „do foroty“ tu inhaluje kouř hned několik kuřáků.

2. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 8 minut

V Česku jsou syntetické drogy, které už zabíjely. Nejčastěji se kouří

Dvaatřicetiletý muž zemřel na následky předávkování syntetickým kanabinoidem, velmi toxickou látkou, která se nejčastěji kouří. Odkud se tato látka vzala a kdo další je v ohrožení?

12. 9. 2018 16:30
Doba čtení: 2 minuty

Žít nezdravě se prodraží. Dělejte s tím něco, vzkazují Britové

Velká Británie uvažuje o zvýšení daní za zdravotní služby, stejně jako o jejich větší regulaci. Důvodem je povzbuzení obyvatel, aby se snažili být zdravější.

Doba čtení: 7 minut

Youtubeři prý učí děti kouřit a jíst nezdravě

Někteří populární youtubeři propagují ve svých videích fast food, sladké a energetické nápoje, cukrovinky i alkohol. Kouří „nehořící“ cigarety a doporučují plastické operace. Děti vůbec nepoznají, že se jedná o reklamu, ukázal výzkum.

20. 7. 2018 11:04
Doba čtení: 6 minut

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Zmírnit protikuřácký zákon? Důvody pro a proti

Protikuřácký zákon stále budí vášně. Někteří zákonodárci usilují o jeho zmírnění, lékaři jsou pro zachování současné podoby. Na světě je nová petice i první statistiky.

Doba čtení: 5 minut

Anglie chce e-cigarety na předpis a do nemocnic

Spolu se stále se zpřísňujícím zákazem kouření přecházejí mnozí kuřáci cigaret na cigarety elektronické. Kontroverzní názory se ale objevují i zde. Zatímco jedni tvrdí, že elektronická cigareta je mnohem zdravější než cigareta běžná, „kouřová“, jiní poukazují na zvyšující se závislost na nikotinu, která s kouřením e-cigaret přichází.

Doba čtení: 4 minuty

Předsevzetí, na která vám přispěje pojišťovna

Předsevzetí jdou dodržovat snáz, když v tom nejste sami, když máte parťáka a podporu. A to i tu finanční. Kolik peněz vám pojišťovna přispěje, když se rozhodnete zhubnout, trénovat mozek nebo sportovat?

2. 1. 2018 15:22
Doba čtení: 3 minuty

Když chcete přestat kouřit na Nový rok, musíte začít teď

Pokud už teď spřádáte plány na to, jak na Silvestra skoncujete s kouřením a hned prvního ledna zahodíte cigarety, dobře děláte. Tohle je velký krok, který si žádá dlouhou přípravu.

28. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Věda vyvrací mýty o alternativní léčbě i nikotinu

Alternativní léčba rakoviny znamená dvojnásobné riziko úmrtí, ukazují data. A plíce lze léčit nikotinem, ovšem že ne formou kouření. Nové vědecké poznatky vyvracejí mnohé zavedené mýty.

Doba čtení: 3 minuty

Michael Kocáb: Nekuřáckému zákonu se podřídím. Jsou tu důležitější problémy

Od středy 31. května 2017, symbolicky a zřejmě nezamýšleně ve Světový den bez tabáku, vstupuje v platnost zákon „o veřejných prostorách bez kouře“. „Není to zákon proti kuřákům, a dokonce ani proti kouření,“ říká jedna z oslovených osobností.

Doba čtení: 4 minuty

3 tvrzení o kouření: Co se stane, když přestanu kouřit

Kdo kouří a přestane, ztloustne. Tělo je na nikotin zvyklé, člověk odvykající kouření bude mít zdravotní problémy. Odnaučený kuřák už si nikdy nesmí dát cigaretu, jinak začne znovu. Jsou tato tvrzení pravdivá?

Doba čtení: 4 minuty

Antikoncepce + kouření = průšvih

Onemocnění tepen může mít různé příčiny i různé následky. V posledních letech ale lékaři sledují znepokojivý trend – významně přibývá velmi mladých pacientek. Příčina je prý jasná – kombinace kouření a užívání antikoncepce. A následky? Mrtvice ve dvaceti.

Doba čtení: 7 minut

Od 31. května si neškrtnete. Prezident podepsal protikuřácký zákon

Dnes prezident Miloš Zeman podepsal protikuřácký zákon. Všechny restaurace, bary, diskotéky i kavárny tak budou od 31. května zcela nekuřácké. Výjimky se ale najdou.

14. 2. 2017 14:12
Doba čtení: 3 minuty

Přestáváte kouřit? Abstinenční příznaky vymizí do měsíce, chuť může přetrvat déle

Rozhodli jste se seknout s kouřením, ale víte, že to sami bez pomoci nezvládnete? Svěřte se do rukou odborníka, který vám vaši trnitou cestu usnadní. Stačí jen šest návštěv během jednoho roku. Co všechno vás čeká?

Doba čtení: 5 minut

Protikuřácký zákon schválen, čeká se jen na podpis prezidenta

Pokud prezident podepíše protikuřácký zákon, od 31. května si už v restauracích, na diskotékách a na koncertech neškrtnete. Výjimky budou platit v zoologických zahradách nebo ve vyhrazených kuřárnách na letišti. A co se změní při prodeji alkoholu?

19. 1. 2017 14:44
Doba čtení: 3 minuty

Když přestanete kouřit, ztloustnete

„Nekouří a podívej, jak přibral…“ Není to lež ani mýtus. Když přestanete kouřit a nahradíte cigaretu jídlem, je to jasné. Ale jak to, že si o nějaké to kilo polepšíte, přestože to s jídlem přehánět nebudete?

Doba čtení: 3 minuty

10 míst, kde bude kouření zakázáno

Protikuřácký zákon určuje místa, kde se do budoucna nesmí kouřit, a jejich výjimky. Kde všude by mělo být kouření zakázáno?

12. 12. 2016 17:11
Doba čtení: 2 minuty

Poslanci schválili nový protikuřácký zákon. Znamenal by konec kouření v restauracích

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh tzv. „protikuřáckého zákona“. Co by jeho přijetí v aktuální podobě v praxi znamenalo?

9. 12. 2016 12:53
Doba čtení: 3 minuty

Diabetici-kuřáci si ničí především cévy

Čtrnáctého listopadu se připomíná Světový den diabetu. Lidé s cukrovkou jsou kouřením ohroženi ještě víc než ostatní. Ničí hlavně jejich cévy. Více než osmdesát procent úmrtí diabetiků souvisí právě s cévními onemocněními.

Doba čtení: 3 minuty

Dnes se mění pravidla pro značení potravin a cigaret

Krabičky cigaret s varovnými obrázky a jednotné označování potravin českého původu, to jsou hlavní změny novely zákona o potravinách. Začíná platit ode dneška.

7. 9. 2016 10:05
Doba čtení: 2 minuty

Kuřákům kdysi stínali hlavy. První protikuřácká kampaň se odehrála již před čtyřmi sty lety

Původce první protikuřácké kampaně král Jakub I. začal kuřáky stíhat a trestat. Ovšem jen do té doby, než zjistil, že tabáková výroba hodně vynáší. Poté svůj názor zmírnil a nakonec zcela změnil.

7. 7. 2016 0:00
Doba čtení: 8 minut

Co znamená, když je nemocnice nekuřácká? Že se kouří venku

Nekuřácká nemocnice: logo, kterým se pyšní už třetí česká nemocnice pro nekuřáky, nic moc neznamená. Kuřáci v nemocnicích čmoudí dál, jen vyhrazených míst je méně.

Doba čtení: 2 minuty

Muži kouří dvacet čtyři cigaret denně, ženy o dost míň

Muži-kuřáci kouří nejčastěji patnáct až dvacet čtyři cigaret za den, zatímco ženy pět až devět. Velká studie o kouření v České republice ukázala i další zajímavosti.

23. 5. 2016 11:08
Doba čtení: 1 minuta

5 novinek o e-cigaretách, které si vzájemně odporují

Fungují e-cigarety jako nástroj odvykání kouření, konzumují je nekuřáci, nebo je vyhledávají hlavně klasičtí kuřáci coby zpestření? Nejnovější výzkumy a statistiky mnohé naznačují a na mnohém se neshodnou.

Doba čtení: 5 minut

42 obrázků, které budou na krabičkách cigaret. Mají varovat před kouřením

GALERIE – Od kouření mají nově odrazovat i odstrašující obrázky na krabičkách cigaret. Již letos by na obalu mělo být povinně spolu s textovým i obrazové varování.

Doba čtení: 2 minuty

Chodíte do čajovny? Inspekce kontrolovala pesticidy a vodní dýmky

SZPI provedla v čajovnách kontrolu čajů, v nichž se zaměřila hlavně na pesticidy, ale také vodních dýmek, kde sledovala obsah tabáku a nikotinu.

29. 1. 2016 16:43
Doba čtení: 1 minuta