Hlavní navigace

Nemoci a úrazy

Pět hodin tělocviku týdně? O tom neuvažujeme, říká ministerstvo školství

Česká unie sportu požaduje navýšení počtu hodin tělesné výchovy na základních školách ze dvou na pět hodin týdně a chce též radikální změnu v náplni hodin. Co na to ministerstvo školství?

Doba čtení: 4 minuty

Ibalgin má nové složení. Kdo už ho nemůže užívat?

Často užívaný lék na bolesti hlavy, zad, zubů i na migrénu má nové složení. Někteří lidé jej mohou užívat jako dosud, další s opatrností, někteří by jej neměli užívat vůbec.

Doba čtení: 1 minuta

Píše se o depresích až moc, nebo stále málo?

„Dřív byli lidé smutní, dnes hned mají depresi.“ Tento názor ukazuje pramalé porozumění zdravých vůči nemocným. Mezi špatnou pohodou a depresí je samozřejmě třeba rozlišovat, stejně jako si uvědomit, že antidepresiva tu nejsou od toho, aby řešila problémy uživatelů. Jejich úkolem je pomoci člověku k tomu, aby byl vůbec schopen své problémy řešit.

Včera 0:00
Doba čtení: 6 minut

Posílí solné jeskyně zdraví, nebo nemoc?

Prostředí solných jeskyní jejich provozovatelé deklarují jako čistá, vhodná k regeneraci organismu. Mohly by přispět i posílení imunity v chřipkovém období. Ale ne všechny, jak varují hygienici.

15. 2. 2019 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Nožky čínských žen: Zmrzačená chodidla jako fetiš

Čínským dívkám už od malička pevně zavazovali nožky, aby byly krásné a líbily se mužům. Znetvořená chodidla tak zajistila mužům obdivovaný fetiš a ženám doživotní domácí vězení – nemohly totiž vůbec chodit.

15. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jaké množství kofeinu je pro člověka bezpečné?

Lidé se občas bojí nadměrné konzumace kofeinu. Ale kdo ví, jaké množství je to, které již může působit negativně? Evropský úřad pro bezpečnost potravin nyní tuto otázku vyhodnotil a zjišťoval také, jak dlouho kofein působí.

15. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Svaly, bicáky, břišáky. Přetěžované tělo se dostává až na hranici kolapsu

I muži se honí za fyzickou dokonalostí až do zničení. Nepropadají sice tak často poruchám příjmu potravy jako ženy, ale usilují o perfektní svalnatou postavu za každou cenu. Jakousi anorexií naruby je tzv. bigorexie, tedy nespokojenost s vlastním vzhledem a touha po silném těle.

14. 2. 2019 12:03
Doba čtení: 4 minuty

Často nemíříme k lékaři, ale rovnou do lékárny. Děláme chybu?

Celá polovina z nás míří při méně závažných zdravotních obtížích do lékárny, nikoli k lékaři. Lékárny jsou obvykle nejdostupnější zdravotnická zařízení. Kdy už je raději než na samoléčbu čas na lékaře? Občas nás k němu musí poslat sami lékárníci.

14. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Prevence chřipky – jednoduché kroky k tomu, abyste neonemocněli

Chřipce se u nás stále daří. Státní zdravotní ústav proto zpracoval jednoduchá obecná preventivní hygienická opatření, která mají za cíl snížit přenos chřipky a dalších respiračních onemocnění. Víte, jak dlouho žije virus chřipky?

13. 2. 2019 16:21
Doba čtení: 2 minuty

Proč se u nás vbočený palec operuje technikami z minulého století?

Vbočený palec si můžete nechat odoperovat zastaralou metodou tzv. na pojišťovnu, nebo využijete nejnovějších postupů a vše si zaplatíte. Jaké jsou rozdíly v operacích, následné hybnosti palce a postupu?

13. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 8 minut

V ČR se fetuje látka z ropuchy

Národní ústav duševního zdraví vydal varování před užíváním sekretu ze žláz ropuchy kolorádské (Bufo alvarius). V České republice došlo v posledních letech k rozšíření užívání tohoto silného přírodního psychedelika v laickém, tzv. neošamanském kontextu.

12. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Centrum Tradiční čínské medicíny ukončí v únoru svou činnost

Tři roky fungování, tři tisíce léčených pacientů a na konci února konec. Ordinace Tradiční čínské medicíny, otevřená v roce 2015 v Hradci Králové, zavírá. Důvody jsou dva.

11. 2. 2019 16:40
Doba čtení: 2 minuty

Nejčastější problém neviditelných rovnátek? Ztráta v restauraci

V dnešní společnosti hraje velkou roli první dojem, jehož nedílnou součástí je úsměv. Vylepšení úsměvu bývá také nejčastějším důvodem, proč pacienti přicházejí do ordinace ortodontisty. Vyrovnat křivé zuby je dobré nejen z estetického, ale i ze zdravotního hlediska. Jaké jsou současné možnosti?

9. 2. 2019 7:00
Doba čtení: 8 minut

Chemie pro krásné vlasy? Raději bylinky, pivo nebo hennu

Mít bohatou hřívu není jen výsadou žen. Plešky pánů sice mají své kouzlo, ale obvykle bývají ukazatelem vyzrálé rezignace. Rozhodně je vždy dobré vědět, jak můžeme o své vlasy pečovat, co jim prospívá a čemu bychom se naopak měli raději vyhnout.

7. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Běhání v zimě: mýtus větrovky a zimních bot

Středoevropan je na naši zimu zvyklý, a tak můžete s běháním klidně začít třeba právě teď. A nebo si dopřávat své běžné tréninkové dávky. Dobré je ale znát sedm pravidel zimního běhu, které objasní, zda jsou nutné zimní běžecké boty a další speciální vybavení, jak se obléci a vyhnout se dalším chybám.

6. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

GMO – dobro lidstva?

KOMENTÁŘ – Je na čase přehodnotit odmítavý postoj k biotechnologiím, včetně GMO – geneticky modifikovaných organismů.

Doba čtení: 3 minuty

Test: Dětské balzámy na rty obsahují i karcinogenní látky

Laboratoř potvrdila, že jelení loje a další tyčinky na rty určené dětem mají ve složení rizikové minerální oleje. Ročně přitom „sníme“ až čtyři balzámy na rty, děti ještě víc.

5. 2. 2019 15:30
Doba čtení: 3 minuty

Zdravé tělo i mysl: vyhrajte mumio

SOUTĚŽ – Chcete zůstat v kondici, i když všichni okolo kýchají a vytahují kapesníky? Nebo jen potřebujete dobít baterky, ale už nevíte, kde energii načerpat? Seznamte se s mumiem, přírodním adaptogenem, a rovnou ho vyhrajte.

5. 2. 2019 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak poznáte, že je náměsíčný

Člověk trpící náměsíčností nebloudí s předpaženýma rukama a zavřenýma očima, jak to vídáme v komediích. Somnambulismus není nemoc v pravém slova smyslu, ale patologický stav, kdy část člověka jakoby spí a část bdí. Může být velmi nebezpečný. Zejména pokud budete náměsíčníka budit.

5. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Výplach nosu: konvičkou ano, hadičkou ne

Slouží k proplachování nosních dutin, a to při běžném nachlazení, zánětu dutin i dlouhodobých potížích, například alergické rýmě. Říká se jí konvička néti či jogínská konvička, doporučují ji ale i západní lékaři. Je bezpečná, na rozdíl od jiné techniky, tzv. sutra néti, kde hrozí riziko poranění.

4. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Plošná chřipková epidemie už je v Česku. Jak se jí bránit?

Chřipková epidemie je tu. Nemocných je více než 1700 na sto tisíc obyvatel. Jak se bránit proti nákaze a jak se chřipky zbavit co nejrychleji, když už ji máte?

1. 2. 2019 16:24
Doba čtení: 2 minuty

Trénovat ve studené vaně je nesmysl, říká otužilec

Vladimír Komárek plave v ledové vodě už desítky let. I začátečník se podle něj může dostat do formy během léta a podzimu, a v zimě už je připraven vyrazit do řeky nebo rybníka. Jen nesmí dělat obvyklé chyby: „Po plavání v ledové vodě pod horkou sprchu nelezte,“ varuje předseda České otužilecké unie.

1. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 6 minut

20 minut denně jen sami pro sebe

Máte hodně práce? Nemáte drahé pomůcky? Pořád kolem vás někdo je? Nevadí… Odhalte tajemství meditace a zklidněte svoji mysl.

31. 1. 2019 18:39
Doba čtení: 3 minuty

Ticho v kolébce

I když je porodnictví u nás bezesporu na vysoké úrovni, přesto se některým ženám narodí mrtvé dítě nebo nechtěně potratí. Obecně platné standardy, jak by se v takovou chvíli zdravotnický personál měl chovat k ženě, neexistují.

Doba čtení: 7 minut

Dětské koutky, líheň bacilů

Jaká hygienická pravidla dodržuje dětský koutek, kam v dlouhých zimních dnech chodíte zabavit své dítě? Je tu nějaký provozní řád? A může sem každý, i evidentně „prskající” kolem sebe bacily? Místa, kde se zažene nuda, umí občas zajistit i týden v posteli.

30. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Ať konopí hradí pojišťovny, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Stále více lékařů předepisuje léčebné konopí. Nejčastěji na chronické neztišitelné bolesti nebo roztroušenou sklerózu. Jenže gram stojí průměrně dvě stě korun. Ministerstvo chce nemocným pomoci, navrhuje úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění ve výši 90 %.

29. 1. 2019 15:00
Doba čtení: 3 minuty

Náhradní matky. Donosí dítě, již i gayům

Stačí jedno vajíčko a jedna spermie. Ale kde je vzít? Náhradní, tzv. surogátní mateřství má v ČR a v zahraničí různá pravidla. Nabízejí se desítky výhrad a vážných varování. Ale štěstí nových rodin nelze slovy popsat.

Doba čtení: 5 minut

Oil pulling – cucání oleje bělí zuby. No, to určitě…

Tzv. mlgání oleje v ústech po dobu až půl hodiny má údajně zuby detoxikovat a vybělit. Dělají to tak prý stovky lidí vyznávajících tradiční indické lékařství – ájurvédu. Pravda, něco podobného dělají, ale vůbec ne kvůli bělení.

28. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Když vás v zimě bolí klouby…

Bolest a ztuhlost kloubů, zejména po ránu, jsou prvními varovnými příznaky. Projevují se často při změnách počasí, a hlavně v zimě, kdy máme menší možnost zdravého pohybu.

26. 1. 2019 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Medicína čínská, nebo česká? Dr. No, nebo Dr. Max?

Síť lékáren Dr. Max se chystá rozšířit do Číny. Dr. No působí v Čechách. Obávám se, že západní léky Číňanům zdraví nepřinesou. Obávám se, že tradiční čínská medicína českým pacientům zdraví a dlouhověkost nezajistí…

Doba čtení: 5 minut