Hlavní navigace

obezita

Žít nezdravě se prodraží. Dělejte s tím něco, vzkazují Britové

Velká Británie uvažuje o zvýšení daní za zdravotní služby, stejně jako o jejich větší regulaci. Důvodem je povzbuzení obyvatel, aby se snažili být zdravější.

Doba čtení: 7 minut

10 postřehů z (okénka) táborové kuchyně

Byla jsem (ne poprvé) panikuchařkou na dětském táboře. V lese, bez elektřiny, bez signálu, bez kohoutku s pitnou vodou, zato s potokem, studánkou a kastroly těžšími, než průměrná panikuchařka unese. A s hromadou dětí, které mnohé, co očekáváte, potvrzují a v mnohém překvapí.

Doba čtení: 4 minuty

Cukr – správná volba, nebo skrytá hrozba?

O cukru slýcháme v dnešní době spíše samá negativa. Odstranit veškerý cukr z jídelníčku dospělých a dětí přesto není nutné. Jak s ním zacházet, aby vám neškodil?

Doba čtení: 5 minut

Jeden muffin má víc cukru, než je dávka na celý den

Je známo, že s cukrem bychom to neměli přehánět. A to s jakýmkoli cukrem, ať se už jmenuje jakkoli. Přidaný cukr je jednou z nejhorších složek moderní stravy. Nedodává tělu žádné živiny, ale pouze kalorie, což může náš metabolismus dlouhodobě poškodit.

Doba čtení: 6 minut

Práce na směny? Je to jako zažívat jet lag

Pracovat na směny není dnes nic neobvyklého. Celá řada lidí se kvůli tomu potýká s narušeným biorytmem. Špatně spí, špatně jí a ještě tloustnou. Kdo je nejohroženější?

10. 5. 2018 15:15
Doba čtení: 3 minuty

Největší studie o českých dětech: Jsou tlusté, nesportují a nejí zeleninu

Jak na tom jsou české děti se sportem, ale i příjmem zeleniny a ovoce, už po několikáté mapuje největší globální studie o zdraví a životním stylu. Její výsledky rozhodně nelze brát na lehkou váhu. Hlavně proto, že vůbec nejsou příznivé.

7. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Pamlsková vyhláška bude sladší i tučnější. Krok kupředu, nebo zpět?

Ministerstvo zdravotnictví říká: Podle naší vyhlášky se děti mohou stravovat jen velmi komplikovaně, je příliš restriktivní. Potravináři chtějí do škol vrátit kečup a majonézu. Chystají se velké změny.

18. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Obézním hrozí rakovina, nejtlustší generací jsou mileniálové

Nová obsáhlá studie uvádí, že vliv nadváhy a obezity jako narůstajících faktorů na vznik rakoviny děsivě stoupá. Mladá generace přitom již je, nebo brzy bude tlustá jako snad nikdy dříve.

12. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jaké jsou možnosti léčby obezity? Některé hradí pojišťovna

Lidé, kteří potřebují zhubnout, mají šanci na pomoc zdravotní pojišťovny. Terapie obezity by ale vždy měla být komplexní a nutná je spolupráce pacienta. Vedle farmakoterapie a chirurgické léčby pro závažné případy zahrnuje redukční dietu, pohybovou aktivitu, případně podpůrnou psychologii.

26. 3. 2018 10:54
Doba čtení: 4 minuty

Příznivý efekt česneku na rakovinu, cukrovku, kůži i obezitu

Zatímco česnek je dnes považován zejména za běžnou surovinu do kuchyně, v dobách minulých byl vysoce ceněn především díky četným, zdraví prospěšným vlastnostem. I když si to dnes tolik neuvědomujeme, česnek je všelék.

Doba čtení: 9 minut

Co se stane, když zavedete vysoké daně za sladkosti

Pokud chcete sladký život, v Norsku vás momentálně nečeká. Země zavedla „daň z cukru“. Velká Británie ji bude v dubnu následovat. Je to dobrý nápad?

Doba čtení: 7 minut

Jsou morbidně obézní. Jídlo je zabíjí

Televizní reality show Můj 300kg život ukáže osudy lidí, kteří nedokáží přestat jíst, přestože jim jejich posedlost ničí život.

Doba čtení: 4 minuty

Střevní bakterie ovlivňují, zda jsme tlustí, či hubení

Nejen výživa a nedostatek pohybu ovlivňují naši váhu. Za to, jakou konfekční velikost si oblékáme, mohou i bakterie v našich střevech. Můžeme dostat do těla ty, které by nám pomohly zhubnout?

16. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jeden obézní rodič? Dítě bude brzy na 50 % tlusté

Obezitou trpí v ČR každé sedmé dítě. Prvním předpokladem pro nápravu je včasné zjištění sklonu k nadváze. Příčina je mnohdy v rodině.

25. 1. 2018 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Zdraví je v medicíně naprosto imaginární pojem

„Medicína je orientovaná na nemoc, nikoli na zdraví, které je v podstatě to poslední, co se po nás, zdravotnících, chce,“ říká René Vlasák, šéf pražského Centra preventivní medicíny.

Doba čtení: 12 minut

Když muži tloustnou

70 % dospělých mužů v USA se potýká s nadváhou a každý třetí z nich s obezitou. Tloušťka je však jen jednou stránkou problému. Způsobuje pokles hladiny hormonů v těle, což se neblaze podepisuje na společenské a sexuální aktivitě, upozorňuje Philip Zimbardo v další ukázce z knihy Odpojený muž.

24. 5. 2017 8:00
Doba čtení: 4 minuty

Hodně solíte? Nedivte se, že tloustnete

Příjem soli u nás je extrémně vysoký. Mnohdy ani nevíme, že solíme. Nejvíce soli totiž do potravin dají výrobci, a to i u potravin, kde byste ji nečekali. Jak tělo ošálit, slanou chuť mu dopřát, ale přitom jí konzumovat až o polovinu méně?

Doba čtení: 5 minut

Více než polovina lidí je moc silná v pase. Je to riziko

Státní zdravotní ústav zveřejnil publikaci o zdravotním stavu české populace. Data se týkají mimo jiné nadváhy. Jak jsme na tom?

15. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Obezita u dětí: na vině jsou špatné stravovací návyky celé rodiny

Obtloustlé dítě? Mnoho dospělých nad tím může mávnout rukou v přesvědčení, že děti z toho přece vyrostou. Na to ale nelze spoléhat, pokud nezmění své stravovací návyky.

Doba čtení: 5 minut

Nezhubnete, lék vám nebude uhrazen

U léčiv může být obezita, respektive nesnížení hmotnosti, důvodem pro ukončení úhrady některých léčivých přípravků. Omezení se vztahují i na zdravotnickou techniku, například při léčbě poruch spánku.

Doba čtení: 3 minuty

Stačí vynechat jen sladké limonády a zhubnu. Nesmysl!

Také už jste to jistě slyšeli: nahradím-li neslazeným nápojem ten sladký, zhubnu. To však neplatí absolutně, pokud začnete jen jinak pít, nic moc se na vaší váze nezmění.

Doba čtení: 2 minuty

Emoční přejídání – zajídáme nepříjemné, příjemné, únavu i nudu

Jíme bez hladu. Do svých hektických životů potřebujeme zařadit rychlé a účinné potěšení. „Je ale řada mnohem destruktivnějších věcí, o kterých si lidé myslí, že jim pomáhají,“ hodnotí emoční jedení psycholožka Jitka Herlesová.

26. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Obézní člověk má nárok na léčbu. Ale nejprve musí zhubnout

Nadváha a obezita mohou být přímo kontraindikací k určitým výkonům. Patří mezi ně zejména léčba pohybového aparátu, například operace kolenních a kyčelních kloubů, vysokého tlaku, cukrovky, ale i lázně a další. Které zákroky lékaři obéznímu neudělají?

24. 5. 2016 15:27
Doba čtení: 4 minuty

Hubnutí bez práce? Výsledky až po měsících, a kdo ví jestli

Doba, kdy byla jediným zákrokem plastické chirurgie liposukce, tedy odstranění tukových buněk v narkóze, je dávno pryč. Specializované kliniky i kosmetické salony se dnes zaměřují i na méně komplikované procedury. Zde je přehled těch nejčastějších. Co od nich čekat a kolik za to?

4. 1. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Břich tlustý, mozek pustý

Tak alespoň praví lidová moudrost. Nové výsledky ukazují, že přecpávat se tučným může skutečně snižovat kognitivní schopnosti. V čase vánočního obžerství by nás snad mohlo uklidnit, že zrovna tahle neurodegenerativní choroba je vratná.

Doba čtení: 4 minuty

Hradí zdravotní pojišťovny návštěvu nutričního terapeuta?

Zdravotní stav lidí s nadváhou může zlepšit dieta pod odborným vedením. Jenže to něco stojí… Pomůže s úhradou zdravotní pojišťovna?

9. 11. 2015 15:15
Doba čtení: 2 minuty

Bariatrická léčba: Zašívají pacientům žaludek, ne pusu

Jak se žije člověku, který váží sto čtyřicet nebo téměř dvě stě kilo? Jak dlouho jde do třetího patra bez výtahu? O tom nám vyprávěli Kristýna a Petr, kteří dohromady zhubli sto dvacet osm kilogramů.

27. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Cvičím, nejím, nehubnu

„Chci zhubnout, a proto nejím, cvičím, ale pořád nehubnu.“ Kde je chyba?

Doba čtení: 6 minut

Dětem na sport přispěje VZP další pětistovkou

Třetí hodina tělocviku dostoupila do fáze dobrovolnosti, děti tak od počítačů nikdo nezvedl. Pomůže další pětistovka, kterou přispěje VZP na úhradu kroužků?

24. 9. 2015 11:14
Doba čtení: 2 minuty

Dita Pichlerová: Každý hubnoucí obézní by měl mít psychologa

„Zhubnout není běh na krátkou trať, je to celoživotní maraton. Chcete-li zhubnout dvacet kilogramů, dejte si na to dva roky,“ radí obezitoložka Dita Pichlerová. Jak začít a kde hledat podporu?

Doba čtení: 7 minut