největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Nemoci a úrazy
Nemoci a úrazy
2 431
–
2 460
/
6 085
První strana
Předchozí strana
70
80
81
82
83
84
90
Následující strana
Poslední strana
Poporodní deprese se týká tisíců žen v České republice
Poporodní deprese se může rozvinout asi do roka po porodu. V České republice se ze 113 000 porodů za rok více než 70 000 žen ocitne v přechodném stavu poporodního splínu, další tisíce jsou ohroženy poporodní depresí.
Tereza Víchová
8. 10. 2020
Vakcín proti chřipce je údajně dost. Praktičtí lékaři si tak jisti nejsou
Aktualita
Už pár dní se v České republice očkuje proti chřipce. Naše republika získala o 170 000 vakcín více než loni. Jestli to ale bude stačit, je otázkou. Vakcíny se totiž objednávají už na jaře. A tehdy se další vývoj kolem pandemie COVID-19, s níž souvisí i zvýšený zájem o očkování proti chřipce, odhadnout nedal.
Tereza Víchová
7. 10. 2020
Máme léčbu i pro ty diabetiky, kterým donedávna nebylo co nabídnout, říkají lékaři
Anketa
ANKETA – Počet pacientů s diabetem trvale roste. S prodlužující se délkou života přibývá starších pacientů, současně se významně zvýšil počet třicátníků, kteří již onemocněli diabetem 2. typu, upozorňují diabetologové. U mladších věkových skupin souvisí nárůst počtu pacientů především s nezdravým životním stylem a genetickými předpoklady. Naštěstí přibývá také možností, jak nemocným pomoci.
Lenka Krbcová
7. 10. 2020
Izolace, nebo karanténa? A jaký je v tom rozdíl?
Oba termíny se staly běžnou součástí našich slovníků posledních měsíců. Mezi izolací a karanténou z důvodu COVID-19 se ale najdou rozdíly. Co přesně (ne)dělat, když se nás jedna z nich týká, radí ministerstvo zdravotnictví.
Redakce
6. 10. 2020
Albert, České dráhy, Škoda Auto… ptali jsme se největších zaměstnavatelů, co dělají pro zdraví svých lidí
Současná pandemie koronaviru opět ukazuje, jak důležitá je preventivní péče o zdraví. A přestože zdraví je „naše“ a o svoji dobrou kondici bychom měli pečovat hlavně sami kvůli sobě, mnohé mohou podpořit také zaměstnavatelé. Nakonec i firmám se zdraví zaměstnanců vyplatí.
Lenka Krbcová
6. 10. 2020
Průzkum mezi vysokoškoláky ukázal, jak moc je ovlivnil COVID-19
Aktualita
I na studenty vysokých škol dolehla nemoc COVID-19. Čím méně prezenčního studia mají, tím se u nich zvyšuje míra stresu, cítí se osamělí a mají větší sklon k depresivitě než ostatní lidé.
Redakce
5. 10. 2020
Studie porovnávaly léky a med: je opravdu zázrakem na kašel a nachlazení?
Med není jen jedním z nejstarších sladidel, ale patří i k nejstarším přírodním léčivům. O jeho pozitivním vlivu při léčbě nachlazení a dalších antibakteriálních účincích se lidé přesvědčili už v dávné historii. Jeho léčivé působení však vyzdvihují dnes i odborníci, přestože je k dispozici široká paleta nejrůznějších moderních medikamentů.
Kateřina M. Košutová
5. 10. 2020
Psycholog ke koronaviru: Není důvod, proč si nedělat z rozhodnutí vrchnosti legraci
Komentář
KOMENTÁŘ – Prezentace vládních opatření k pandemii koronaviru připomíná klasický psychologický pokus. Ten popisuje vznik tzv. naučené bezmocnosti u psů. Nám hrozí naučená bezmocnost koronavirová.
Tomáš Novák
5. 10. 2020
Vakcína proti COVID-19 je slibná, vstoupila do prvního průběžného hodnocení
Aktualita
Klinické studie s tisícovkami lidí ještě stále probíhají, současně již bylo pro urychlení celého procesu zahájeno první průběžné hodnocení vakcíny proti nemoci COVID-19 způsobované novým koronavirem.
Lenka Krbcová
3. 10. 2020
Vitamín C je všude kolem nás i bez exotického ovoce
Symbolem vitamínu C byl dlouhý čas citron. Dnes je už celkem známo, že máme lepší, bohatší i lokální zdroje této cenné látky. Z čeho všeho doplníme důležitou živinu a lze se vitamínem C předávkovat?
Petr Havel
2. 10. 2020
Stovky otrav Paralenem za rok: kde pacienti chybují?
Tabletu zapít horkým nápojem a navrch si dát třeba grog na prohřátí? To může být rychlá cesta k otravě paracetamolem. Předávkování tímto léčivem patří mezi nejčastější příčiny otrav léky. A v době obav z koronaviru po nejčastěji prodávaném léku saháme často příliš brzy.
Tereza Víchová
2. 10. 2020
Opatření za španělské chřipky: Restaurace nezavíraly. Lidé si nosili vlastní příbory a sklenice
Také před sto lety se společnost dělila na zastánce a odpůrce roušek, ti druzí končili i ve vězení. Za pandemie španělské chřipky spolu lidé nemluvili a zdravili se úklonou. Jaká další opatření panovala?
Taťána Kročková
1. 10. 2020
Tři časté chyby při použití dezinfekce: děláte je také?
Používáme ji několikrát denně, na mnoha místech i povinně. A zdaleka ne vždy správně. Dezinfekce rukou má přesný postup, aby opravdu chránila před viry. Přinášíme ho krok po kroku na fotografiích.
Tereza Víchová
30. 9. 2020
Rýmou a nachlazením se nás tělo snaží požádat o odpočinek
„Ne, už zase rýma“ – mnoho z nás si toto během podzimu a zimy pomyslí opakovaně. Jak se na nachlazení, chřipku, rýmu a další podobné potíže dívá psychosomatika?
Petra Kolínská
30. 9. 2020
Výkon imunity je zásadně závislý na optimální stravě, říká imunolog
Zvýšit imunitní odolnost organismu může podle prof. Jana Krejska, našeho předního imunologa, především vyvážená strava. Zvýšený příjem vitamínů a dalších látek je nyní, v období podzimu, respiračních onemocnění i koronaviru, každopádně žádoucí.
Petr Havel
30. 9. 2020
Složky v pleťové a tělové kosmetice: na co si dát pozor
Výrobky osobní péče jsou něco, bez čeho si nedokážeme představit život. Kosmetika je prakticky nejvíce prodávající průmyslové odvětví vůbec. Co je dobré vědět při doplňování kosmetické tašky?
Pavlína Klaudová
29. 9. 2020
Nejznámější patroni nemocných. Ke komu se lidé modlí za uzdravení?
Ať už je člověk věřící, nebo ne, když je mu ouvej, rád se obrací ke všem svatým. Existuje spousta patronů nemocných, u nichž lidé věřili a věří, že by jim mohli pomoci.
Taťána Kročková
28. 9. 2020
Nádor jater lze operovat i nadvakrát
Operace nádoru jater, provedená v pražském IKEMu, je unikátní ve dvou směrech. Lékaři ji provedli ve dvou složitých operacích, a to u historicky nejmladšího dítěte na světě.
Pavel Houser
27. 9. 2020
Nepravidelný pohyb souvisí s bipolární poruchou
Lidé s bipolární afektivní poruchou trpí výkyvy nálad od mánie po hluboké deprese. Tyto stavy je mohou až ohrožovat na životě. Vědci otestovali nový nástroj, který pomáhá s diagnostikou a prevencí těchto relapsů.
Pavel Houser
26. 9. 2020
Jak se v dětských kolektivech šíří bakterie a viry
Kýchnutí, půjčená propiska i mobil kolující mezi kamarády. Znáte-li nejčastější cesty přenosu nemocí, můžete se některým rizikovým situacím vyhnout. Jaká pravidla dítě naučit, aby se riziko šíření nemocí minimalizovalo, ale zbytečně je přitom nestresovat?
Redakce
25. 9. 2020
Lidem s masivním krvácením pomůže „plná“ krev
Tzv. „plná“ krev zvyšuje šanci na přežití vážně zraněných s rozsáhlým krvácením. Česká republika ji začíná využívat mezi prvními na světě.
Pavel Houser
25. 9. 2020
Jedna houska obsahuje i tolik soli jako šest balení chipsů
Test
Sůl potřebujeme, ale jen v rozumném množství. V České republice často překračujeme doporučované limity. A jak ukázalo šetření v sortimentu našich maloobchodníků, značný nadbytek soli je mnohdy v tak nenápadných potravinách, jako jsou chleba a pečivo.
Petr Havel
25. 9. 2020
Pandemie koronaviru zvyšuje riziko sebevražd. Pomoc je nutná
Pandemie nemoci COVID-19 může negativně ovlivnit sebevražednost, která přitom ještě vloni v ČR značně poklesla. Odborníci připravují plán, jak ohroženým lidem pomoci.
Pavel Houser
24. 9. 2020
Obavy z COVID-19: pacienti míří s rýmou rovnou do nemocnice
Aktualita
Nemocnice se připravují na podzim a také na zmatené i vyděšené pacienty. Přibývá totiž těch, kteří se bez jakékoliv konzultace s praktikem vydají rovnou do nemocnice.
Redakce
23. 9. 2020
Chytřejší a zdravější: 10 benefitů omega-3 mastných kyselin u dětí
Jezte ryby! Nebo alespoň rybí tuk… Přední odborníci na výživu poukazují na důsledky nízké konzumace omega-3 mastných kyselin (nejen) u dětí a popisují přínosy vyvážené stravy, v níž v podmínkách ČR právě omega-3 velmi často chybí.
Petr Havel
23. 9. 2020
Posílení imunity: které přípravky momentálně doporučují lékárníci
Posílit organismus, podpořit imunitu – to je na podzim klasické zadání mnoha lidí a obava z koronaviru a nemoci COVID-19 tento požadavek umocňuje. Imunitu podpořit lze – trvá to ale několik týdnů a některé přípravky jsou k tomu vhodnější. Doporučují je odborníci z České lékárnické komory.
Tereza Víchová
23. 9. 2020
„Naostro“: je chození bez spodního prádla zdraví prospěšné?
Chodit „naostro“, tedy bez spodního prádla, nejenom občas a nejenom doma se v posledních letech stalo hitem. Vyznavači tohoto stylu si ho nemohou vynachválit a při líčení jeho výhod nešetří superlativy. Trendu podléhají ženy i muži a mají prý konečně pocit naprosté volnosti, pohodlí a dokonalé hygieny.
Kateřina M. Košutová
22. 9. 2020
Glukany? Aloe? Vitamíny? Rodiče shání zázrak na dětskou imunitu
Dejte nám „něco na tu imunitu“! Tak přesně tuhle větu slýchají s nastávajícím podzimem lékárníci z celé republiky denně. Za vitamíny a doplňky stravy jsou rodiče schopni utrácet tisíce korun. Potřebují je ale vůbec děti?
Tereza Víchová
18. 9. 2020
Jak vybrat nanoroušku, která opravdu ničí viry?
Nanoroušky jsou fenoménem podzimních protiepidemických opatření. Údajně jsou všespásné a zničí všechny viry, bakterie i prach a na rozdíl od jara jsou taky bez problémů k mání. Ne všechny ale fungují tak, jak slibují. Jak se zorientovat a nenapálit se při koupi?
Tereza Víchová
17. 9. 2020
Další zpřísnění opatření kvůli koronaviru: do baru jen ke stolu
Aktualita
Od pátku 18. září od 18. hodin zavádí ministerstvo zdravotnictví nová opatření, která mají zabránit širším sociálním kontaktům. Kromě omezení počtu osob na hromadných akcích se dotkne návštěvníků restauračních zařízení.
Redakce
16. 9. 2020
2 431
–
2 460
/
6 085
První strana
Předchozí strana
70
80
81
82
83
84
90
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Léky na obezitu jsou skoro zázračné, říká lékař z IKEMu
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji