Hlavní navigace

Kam s použitou rouškou?

9. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Jednorázová rouška často končí pohozená na ulici, parkovištích nákupních center nebo kolem popelnic. Řada lidí si však neuvědomuje, že jde o potenciálně kontaminovaný odpad.

Likvidace roušek, respirátorů a rukavic vyžaduje dávku opatrnosti a ohleduplnosti. Za žádných okolností by tyto pomůcky neměly končit pohozené v ulicích, na parkovištích ani v parcích, protože představují zdravotní riziko. Ale neměli bychom je ani jen tak odložit do popelnice. Kam s nimi?

Pohozené roušky začínají být problém

Pražská svozová společnost Pražské služby potvrzuje, že její pracovníci se s pohozenými rouškami potkávají stále častěji. „Věřím, že naprostá většina roušek končí na ulici nedopatřením, nikoli bezohledností vůči svému okolí a pracovníkům úklidových společností,“ říká k nárůstu počtu roušek v ulicích Prahy tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana a dodává: „V ideálním případě je vhodné se řídit doporučeními Státního zdravotního ústavu a roušku před vyhozením vložit ještě do sáčku. Za žádných okolností se použité ochranné pomůcky nesnažte třídit.“

Pražské služby začátkem listopadu dokonce spustili dvouměsíční kampaň, v níž se obrací na Pražany a žádají je, aby si hlídali své roušky. Ty totiž stále častěji končí vytracené či pohozené v ulicích Prahy.


Autor: Pražské služby

Pražské služby spustily kampaň, která má odhazování roušek zamezit.

Roušky míří do spalovny

Tento komunální odpad putuje přímo do kotlů malešického zařízení na energetické využití odpadu. „Spalování kontaminovaného odpadu za vysokých teplot je za stávající epidemiologické situace nejlepším řešením. Malešické kotle spalují odpad při teplotách okolo 1100 až 1200 stupňů Celsia,“ říká tiskový mluvčí Pražských služeb Radim Mana.

Že by viry přežily a dostaly se do ovzduší, není reálné. Evropské sdružení zařízení na energetické využívání odpadů CEWEP uvádí: Spalování odpadu za vysokých teplot bezpečně ničí viry a další patogeny. Benefitem je, že celý proces – vyklopení odpadu do bunkru, následné naložení jeřáby na dopravníky směřující do kotlů – se děje bez přímého lidského kontaktu s kontaminovaným odpadem.

Jak zacházet s odpadem:

  • Běžná domácnost bez karantény či nákazy

Ochranné pomůcky umisťujte do plastového sáčku a ten pak následně vložte do pytle, který je vyhozen do odpadové nádoby.

  • Domácnosti v karanténě či s potvrzenou nákazou

Je nutné používat plastové pytle s tloušťkou stěny minimálně 0,2 mm nebo používat dva pytle, přičemž ten vnější je nutné ošetřit desinfekcí. Pro tyto dva typy domácnosti platí, že nesmí třídit odpad.

Pro všechny je pak doporučováno řádné mytí rukou nebo ošetření desinfekcí, a to před i po manipulaci s odpadem. Nikdy nenechávejte pytle s odpadem mimo sběrné nádoby. Podrobně se tématu věnuje leták vydaný Ministerstvem zdravotnictví ČR.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).