Hlavní navigace

Tři onemocnění, o kterých s partnerem nemluvíme, a jsou překážkou sexu

6. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Řekne-li se intimní onemocnění, nemusí se jednat jen o „klasické“ nemoci, jako jsou syfilis, chlamydie, kapavka anebo HIV. Jsou i další, které se týkají našich intimních partií. Mluvit se nám o nich také nechce a spousta lidí se kvůli nim vyhýbá sexu.

Věděli jste, že každou pátou ženu trápí bakteriální vaginóza? Že je sex častou příčinou problémů s močovými cestami a jejich zánětu? A že konkrétní sexuální praktiky, jako je například anální sex, nemají vliv na rozvoj hemoroidálního onemocnění? 

Intimní onemocnění ve vztahu

Sexuální zdraví se netýká pouze ochrany před sexuálně přenosnými nemocemi, ale také prevence dalších intimních obtíží. Onemocnění intimních partií není příjemná věc. Je důvodem, proč se vyhýbat společenským akcím a jakékoliv příležitosti k sexuálnímu styku s partnerem. Přitom partner je ten, s kým by se měly sdílet nepříjemné zdravotní komplikace. 

„Je důležité o svých obtížích mluvit nahlas a nazývat je správnými slovy,“ říká docentka klinické psychologie Laura Janáčková, která i v rozsáhlém rozhovoru pro Vitalia.cz rozebírala různá témata, o kterých nechceme mluvit. Co bývá časté tabu, ale partner by si veškeré informace zasloužil?

Nejčastější gynekologický problém

Bakteriální vaginóza se řadí mezi nejčastější gynekologické onemocnění žen a za jejím vznikem stojí narušení přirozené poševní rovnováhy. Dochází tak ke zvýšení hladiny pH a přemnožení tzv. špatných bakterií, způsobujících zánět. Důvodem bakteriální vaginózy může být užívání antibiotik, dlouhý pobyt v mokrých plavkách, přemíra užívání prostředků na intimní hygienu, anebo nechráněný sex s nestálým partnerem. Jedním z nejčastějších příznaků této bakteriální infekce je zápach, často popisovaný jako „rybí“, a našedlý výtok. Přestože nejde o pohlavně přenosné onemocnění, samotným aktem se infekce může zhoršovat. Léčba vaginózy je poměrně jednoduchá – probíhá za pomoci cílených antibiotik nebo přípravků obnovujících přirozenou vnitřní mikroflóru. 

Noční sex stojí často za zánětem močových cest

Zánět močových cest postihuje ženy desetkrát častěji než muže. A kromě toho, že se jedná o velmi bolestivý stav, který postihuje močovou trubici, močový měchýř a ledviny, má také negativní dopad na sexuální život ženy. Jsou to právě záněty močového měchýře, které vedou ženy k odmítání pohlavního styku a k sexuální abstinenci. Paradoxem je, že právě sex stojí velice často na začátku našich problémů s močovými cestami a jejich zánětem. Při sexu mají totiž bakterie, které se v okolí močové trubice a konečníku nachází, větší šanci proniknout do močového ústrojí. Největší riziko k počínajícímu zánětu močového ústrojí bývá v případě nočního sexu, po němž se ženy neumyjí, anebo si alespoň neodskočí. 

Ještě problematičtějším je dnes již odtabuizovaný anální styk. E. coli, která záněty nejčastěji způsobuje, je bakterií střevního původu. Kvůli análnímu styku se dostane ve větším množství jak do pochvy, tak i do okolí močového ústrojí a následně i do něj. V případě zánětu močových cest je třeba nasadit cílená antibiotika, dodržovat pitný režim a alespoň po dobu léčby vynechat sexuální aktivitu. 

Hemoroidální onemocnění – nepohodlí při sexu

Hemoroidy neboli hovorově řečeno hemeroidy jsou žilní pletence v oblasti konečníku. 

„Jejich úkolem je uzavírat konečník a bránit samovolnému úniku střevních plynů a stolice. Hemoroidy máme všichni. Ale to, co nás trápí, je jejich zánět a zvětšení,“ říká Soňa Hořínková, proktoložka z Nemocnice TGM Hodonín. To se projevuje jako pálení, svědění, otoky a krev na toaletním papíře. A pochopitelně ani hemoroidy nejsou zrovna vstupenkou k vášni. 

Galerie: Co nevíte o WC – zdravé vyprazdňování probíhá ve dřepu

Zatím nebylo nijak dokázáno, že by jakákoliv sexuální praktika včetně análního sexu ovlivňovala rozšíření hemoroidů. Kdo ale hemoroidálním onemocněním trpí a pociťuje jeho příznaky, cítí samozřejmě nepohodlí i při sexu:

„Ve své ordinaci se s tím setkávám poměrně často, stěžují si ženy i muži. Důvody, proč člověk pociťuje nepříjemnost při sexu, je bolestivost, protože se člověk nemůže soustředit na prožitek. Druhým problémem bývá vizuální složka. Je třeba řešit hemoroidální onemocnění včas a navštívit lékaře. Pro lékaře to je běžná rutina, není třeba se bát. Když budete situaci řešit správně a včas, rychle odezní a všechno bude zase bez problémů,“ uzavírá Laura Janáčková.

Odborná spolupráce:

MUDr. Soňa Hořínková

Proktoložka, Nemocnice Hodonín, zaměřuje se na problematiku konečníku 


Doc. PhDr. Dr. phil. Laura Janáčková, CSc.

Docentka klinické psychologie, Všeobecná fakultní nemocnice v Praze, podílí se na edukační kampani k tématu hemoroidálního onemocnění (konectabu.cz)

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).