Hlavní navigace

Když je žena v menopauze, její pleť se mění

7. 11. 2020

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Změny provázející klimakterium se na pokožce projevují suchostí, zvýšenou citlivostí, výskytem stařeckých skvrn, rozšířených žilek, ale i akné nebo větším množstvím chloupků v obličeji. Objevují se vrásky, stárnou i vlasy a nehty. Lékařka poradí vhodné procedury proti těmto projevům stárnutí.

Menopauza neboli klimakterium je období, které potká každou ženu. Podle statistik nastává kolem 50. roku života, ale vše je velmi individuální a velkou roli zde hraje genetika i životní styl. Menopauza je zapříčiněna hormonálními změnami, v těle se postupně snižuje produkce estrogenu, než se zastaví zcela. K čemu to vede?

Změny se projeví i na pokožce

Asi nejznámější ze symptomů spojených s menopauzou jsou návaly horka a noční pocení, bolest prsou, přibírání na váze, nevolnost, celkové interní obtíže. Tyto změny mají vliv i na naši pokožku. Ta ztrácí jak hustotu, tak i jas a svěžest.

Nemalý podíl má i psychické rozpoložení ženy. Hormonální nerovnováha ovlivňuje přirozené biologické procesy probíhající v pokožce. Nastává delší doba obnovy buněk, ubývá kolagen, zhoršuje se regenerace a hydratace.

Nejčastěji se tyto změny projevují suchostí, zvýšenou citlivostí, povislou kůží, výskytem stařeckých skvrn, rozšířených žilek, ale i akné nebo větším množstvím chloupků v obličeji.

S výskytem těchto změn souvisí jak genetika, tak další faktory naší životosprávy jako strava, kouření, nadměrná expozice UV záření, stres a další. Ideální je tedy upravit tyto vnější vlivy a přidat vhodná ošetření, kterým se budeme věnovat dále.


 

Rozšířené žilky

Rozšířené žilky či stařecká poikilodermie, to je pestrý obraz zejména na krku, dekoltu a obličeji, kde jde o posuny pigmentu s četnými teleangiektáziemi. Tyto projevy vyřeší ošetření cévním laserem, kdy laserový paprsek cíleně reaguje s červeným krevním barvivem a za vzniku tepla způsobí rozpuštění cévy a její následné vstřebání.

Po tomto zákroku ošetřované místo přechodně ztmavne, ale během deseti dnů ztmavnutí vymizí a ložisko vybledne.

Pigmentace

S pigmentací si poradí tzv. alexandritový laser, který rozmělní melanin či barvivo na drobné částečky a ty jsou následně pohlcovány a odplavovány bílými krvinkami.

Nebo lze využít intenzivní pulzní světlo, tzv. IPL, které kromě vstřebání nepravidelného pigmentu podpoří i tvorbu nového kolagenu v pokožce.

Omlazení pokožky

K nastartování novotvorby kolagenních a elastických vláken, kdy se pleť stává hladší, vypjatější, zlepšuje se povrchová textura, redukují se nerovnosti a jemné vrásky, poslouží metoda rejuvenace. Ta se provádí různými typy laserů, přičemž o správné volbě ošetření rozhodne erudovaný odborník.

Kdo nechce podstoupit laserové ošetření, může využít omlazení pleti pomocí metody mezoterapie. Její základní účinek je regenerace a hydratace pleti, vyhlazení jemných vrásek, zlepšení vzhledu a kvality pokožky. Tento zákrok spočívá v bezprostředním zavádění velmi malého množství revitalizačních substancí do kůže pomocí velkého množství jemných vpichů. Nejčastěji se aplikuje gelová substance sestávající z kyseliny hyaluronové, která má antioxidační vlastnosti a velkou schopnost vázat vodu.

Pokud dáváte přednost ošetření, při němž je použit váš „vlastní materiál“, můžete využít ošetření vaší plazmou. Jedná se o autologní metodu, která využívá k omlazení pleti vlastní krev klienta, a to přímo krevní plazmu, která se separuje centrifugací. Krevní plazma je bohatá na růstové faktory, které ovlivňují proces hojení a regenerace pokožky vlastní cestou. Aktivovaná plazma se aplikuje do pokožky běžnými technikami mezoterapie a výsledkem je pokožka zpevněná, projasněná, s mladistvým a svěžím vzhledem s dlouhodobým efektem.

„Stárnou“ i vlasy a nehty

Aplikace plazmy je vhodná i pro obnovu růstu vlasů a v léčbě proti jejich padání. V období menopauzy a po menopauze se vlasy ztenčují, jsou jemnější, snižuje se počet folikulů a vlasy nedorostou již ani takové délky jako dříve. Zkracuje se růstová fáze. V menopauze je možná i androgenní alopecie.

Šedivění vlasů je způsobeno úbytkem a dysfunkcí melanocytů a sníženou tvorbou melaninu.

Nehty též rostou pomaleji, jsou lomivější, ztrácejí lesk a jsou méně odolné proti plísňovým onemocněním. Na nehty bych zkusila doporučit nějaké výživné laky a potravinové doplňky, což je například Biosil pPus, (zinek, panthenol, methionin) či jiné.

Drobné vrásky a okolí očí

K omlazení očního okolí využíváme Plasmu IQ, což nemá souvislost s krevní plazmou. Toto ošetření je prováděno přístrojem, který pracuje na bázi ošetření kůže plazmou – energií, kterou vytváří na základě ionizace částic vzduchu. Při ošetření kůže plazmatickou energií dochází k sublimaci, ta mění pevnou hmotu (kůži) v plyn, což vede ke smrštění ošetřované oblasti.

Tímto ošetřením můžeme řešit jako povadlá oční víčka, redukovat jemné vrásky v okolí očí či rtů, tak i odstranit jizvičky po akné.

Další z možností redukce povadlých očních víček či jemných vrásek očního okolí je ošetření vysoce výkonným laserem Fotona Dynamis XS. Tímto laserem, díky unikátní kombinaci laserového ošetření SmoothFace, můžeme dosáhnout i jednoho z nejefektivnějších ošetření omlazení obličeje. Laser působí proti stárnutí v hluboké, střední i povrchové vrstvě kůže a ošetření se provádí z vnější i vnitřní strany tváře, díky čemuž je efekt omlazení znásoben.

To nejvhodnější ošetření, které bude tím pravým pro vaši pleť, vám doporučí a provede váš dermatolog. Dnešní trh nabízí široké množství ošetření, ale každá žena je jiná a pro každou pleť je vhodné něco jiného, proto se vždy poraďte s erudovaným odborníkem.

Autor článku

MUDr. Jitka Chaloupecká

Korektivní dermatoložka a vedoucí lékařka z Laserového centra Anděl.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).