Hlavní navigace

vejce

Koupila plesnivá vejce, drůbežář hází vinu na konkurenci

Koupit plesnivá vejce s plísní uvnitř byl pro paní Janu šok. Poslala nám fotky a my jsme začali zjišťovat, kdo vejce na český trh uvedl a jak k takové situaci mohlo dojít. Reakce producenta byla překvapivá.

Doba čtení: 5 minut

Klecová vejce jsou bezpečnější než ta z podestýlky, říká odbornice

Po zhlédnutí několika dokumentů o životě slepic v klecovém chovu jsme zatlačili na řetězce, aby přestaly klecová vejce prodávat. Odborníci ale varují, že klecové chovy jsou z pohledu bezpečnosti vajec bezpečnější než podestýlkové.

Doba čtení: 3 minuty

Barva žloutku o kvalitě vejce nic neříká

Vejce od babičky z vesnice je považováno za to nejlepší, má totiž nejžlutější žloutek a to je známka kvality. Jste si jistí? Odborníci radí zaměřit se raději na bílek.

19. 10. 2018 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Indiánská vejce: odlišná barva je to nejméně zajímavé

Na českém trhu jsou k mání Indiánská vejce; vejce v kulatém obalu, s modrozelenou či tmavě hnědou skořápkou. Liší se nejenom barvou, ale do jisté míry také chutí, využitím při vaření a obsahem cholesterolu.

4. 10. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Agrofert stopnul prodej slepic z klecí. „Za odměnu půjdou na jatka,“ říkají ochránci

Drůbežárna Druko Střížkov přestává lidem nabízet k odprodeji tzv. vynesené slepice ze svých klecových chovů. Ti, kteří už dlouhé roky slepice z velkochovů vykupují, jsou pobouřeni, podle nich totiž tyto slípky míří na jatka. Máme vyjádření Agrofertu.

10. 9. 2018 14:20
Doba čtení: 3 minuty

Aquafaba: Proč nálev z cizrny vylévat, když z něj můžete mít skvělou majonézu

Obyčejně nálev z plechovky s cizrnou vyléváme do odpadu, stejně jako když cizrnu vaříme. Tím ale přicházíme o velmi cennou surovinu, která se dá v kuchyni krásně využít. Ať už do sladkých pokrmů, nebo do slaných. A rozdíl oproti vejcím nepoznáte.

Doba čtení: 5 minut

Řetězce chtějí bezklecová vejce. Klecové chovy však zůstanou

Řetězce se v minulém týdnu téměř svorně (a téměř náhodou) shodly, že do roku 2025 přestanou prodávat vejce z klecových chovů. Jenže v Česku se v klecích chová přes osmdesát procent slepic. Co s nimi bude? Zvýší se cena vajec? Budou hlavně zahraniční?

28. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Aplikace ukáže, které potraviny jsou fér

Pomocí aplikace FÉR potravina snadno zjistíte, co přesně jste měli třeba dnes ke snídani. Možná se budete divit. Podívejte se i na další novinky týdne.

20. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

7× o vejcích: Čím žlutější žloutek, tím lépe?

I když to vypadá, že o vejcích už není možné napsat nic nového, opak je pravdou. Vybrali jsme pro vás sedmero zajímavostí a rad, které zejména před Velikonocemi využijte.

30. 3. 2018 11:00
Doba čtení: 3 minuty

Antibiotika v českých vejcích? Je to poplašná zpráva

Média obletěla zpráva o tom, že česká vejce obsahují antibiotika. Proti čemuž se striktně ohradila Českomoravská drůbežářská unie. Kontroly jsou ale zvýšené, a to jak u dovozových vajec, tak u těch českých.

30. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

dTest: Vejce v jedné krabičce jsou různě „čerstvá“

dTest zkoumal u šestnácti druhů vajec přítomnost salmonely, čerstvost, obsah tuku, omega-3 mastných kyselin a cholesterolu. Mimo jiné se zaměřil i na případné vnitřní vady, znečistění, pachy a cizí látky. Jak vejce z českého trhu dopadla?

8. 3. 2018 14:36
Doba čtení: 3 minuty

Dáváte dětem celá vejce? Chyba

Lepší než celé vejce je prý jeho rozptýlení v potravě. Děti, stejně jako dospělí, by měly podle převažujících názorů nutričních odborníků konzumovat zhruba čtyři vejce týdně, na rozdíl od zavedené praxe ale především v takzvané „rozptýlené formě“.

Doba čtení: 3 minuty

Klecová Arnoštova vajíčka prodávají jako farmářská. Je to snad v pořádku?

Lidl prý vydává vajíčka z velkochovu za produkt od farmáře, stěžují si zákazníci. Kde je pravda?

Doba čtení: 5 minut

Vejce za pět korun jsou nesmysl. Není pro ně důvod

V ČR nejsou objektivní důvody pro ceny vajec výrazně nad tři koruny za kus. Z dostupných dat vyplývá, že na vině jsou částečně producenti vajec, především ale maloobchod.

Doba čtení: 3 minuty

Potvrzeno. Pravidelná konzumace vajec je zdravá

Snažíte se jíst zdravě? Pak zapomeňte na varování související s nebezpečným cholesterolem a vejce bez obav zařaďte do svého jídelníčku. Vaše tělo vám podle odborníků poděkuje.

Doba čtení: 5 minut

Zlaté věnečky – insekticid z vajec nepotvrzen

Už od srpna hýbe celou Evropou kauza fipronil, kdy se tento insekticid, určený mimo jiné na hubení blech, dostal do vajec. Aktuálně se kauza otevřela znovu, když vzniklo podezření, že fipronil obsahují sušenky Zlaté věnečky.

8. 9. 2017 9:36
Doba čtení: 1 minuta

Zmatky kolem fipronilu: Chtějte jen vejce z českých chovů

Situace kolem vajec s obsahem látky fipronil se stává značně nepřehlednou. Jak se vyhnout toxickým vajíčkům a výrobkům z nich?

7. 9. 2017 11:52
Doba čtení: 4 minuty

Jezte vejce, ale ne smažená a s uzeninami

Vejce jsou významným zdrojem vitamínu D. Při typickém českém jídelníčku dokonce nejvýznamnějším zdrojem z potravin. Každý z nás sní v průměru dvě stě padesát vajec za rok. Je to moc, nebo málo?

Doba čtení: 4 minuty

Máte tato vejce z Lidlu? Nejezte je

Chov slepic v jihomoravských Pohořelicích je zasažen salmonelou. Jejich vajíčka, která prodával Lidl, mohou být zdravotně závadná.

24. 8. 2017 10:27
Doba čtení: 2 minuty

Salmonela: Proč neonemocní každý, kdo sní nakažené potraviny

Z praxe jsou známy případy onemocnění salmonelózou po konzumaci míchaných vajíček, těstovin s vejci či tiramisu. Hygienici vysvětlují, kdo je nákazou nejvíce ohrožen i jak jí předcházet.

Doba čtení: 3 minuty

Kauza fipronil: Veterináři nařizují kontrolu všech rizikových vajec

Skandál s vejci z Nizozemí a Belgie s vysokým obsahem pesticidu fipronil přiměl evropské země stáhnout milióny podezřelých vajíček. Veterináři nyní zavádějí preventivní opatření pro Českou republiku.

11. 8. 2017 10:15
Doba čtení: 1 minuta

Jak se balí vejce na slepičí farmě

Ve větších provozech vejce třídí automatizované zařízení podle hmotnosti a pomáhá i s balením, na malé farmě probíhá většina práce ručně.

9. 8. 2017 11:55

Evropa stahuje miliony vajec s pesticidy. U nás panuje klid

Evropou hýbe další, byť oproti jiným kauzám přece jen o něco menší skandál s vejci z Nizozemí a Belgie s vysokým obsahem pesticidu fipronil. Ten se používá v chovech drůbeže jako prostředek proti různým parazitům, například blechám nebo klíšťatům.

Doba čtení: 4 minuty

Prostřete velikonočně a s grácií

Svátečně prostřít nemusí být žádná věda, stačí vám k tomu mnohdy jen šikovné ruce, barevný papír a trochu přírodních materiálů. Nechte se inspirovat.

Doba čtení: 1 minuta

Koupili jste dvoužloutkové vejce. Je v pořádku?

Dva žloutky v jednom vajíčku, žloutek do hněda, hrudky na skořápce. Někdy je vajíčko jak malované, jindy jsou na něm – či v něm – patrné různé podivnosti. Co znamenají a jak k nim došlo?

Doba čtení: 4 minuty

Dříve byla všechna česká vejce bílá, dnes jsou k nesehnání. Proč?

Kupovat zahraniční vajíčka je sázka do loterie, podporujte české chovatele a kupujte ta česká, prověřená, slyšíme od veterinářů. Jenže když chceme bílá vejce, tak není zrovna na výběr. V Česku jsou dnes, na rozdíl od dob socialismu, jen dva chovatelé bílých nosnic.

Doba čtení: 5 minut

Jak snadno vyfouknout vajíčko?

Vyfouknout vajíčko pro školní tvoření nebo pro vlastní zdobení může být utrpení, hra nervů, nebo otázka několik málo vteřin. Poradíme, jak na vajíčko vyzrát, jak dostat bílek i žloutek z vajíčka pomocí jedné dírky.

Doba čtení: 2 minuty

Vadí, když se barva dostane do vajíčka?

Stává se to. Vejce při vaření praskne, mnohdy téměř neviditelně. Poradíme, jak uvařit vejce natvrdo, aby neprasklo, jaká barviva můžeme na Velikonoce bezpečně použít a kterým technikám zdobení se vyhnout.

Doba čtení: 5 minut

Průzkum: Jihočeši snědí sedm vajec týdně. A Pražáci?

Češi jsou vajíčkovými králi. Ročně sní každý téměř tři sta vajec, nejraději jako samostatný pokrm. Která úprava nám nejvíce chutná?

Doba čtení: 1 minuta

Bílá vejce se k nám vozí z Polska i Belgie. Kde je na Velikonoce koupíte a za kolik?

Letos na Velikonoce budou bílá vajíčka zase o něco dražší, hnědá zůstanou na svém, jen zřídka zlevní. Proč se vlastně ceny různě barevných vajíček liší, když uvnitř jsou identická? Známe konkrétní nabídku řetězců.

Doba čtení: 6 minut