Hlavní navigace

Vakcinace

Očkování nebo také odborně vakcinace je proces, při kterém je podáván antigen s cílem navodit stav imunizace organismu. Účelem očkování je zabránit rozvoji řady infekčních nemocí a propuknutí epidemii u lidi a zvířat. Očkování je doporučené také při cestování.

Zdroj: Wikipedia

Očkování do zahraničí se liší podle zemí

V cizině můžeme chytit nemoci, které u nás nehrozí. Na pozoru byste se měli mít, zvláště pokud se chystáte na dovolenou do exotických destinací v Asii, Africe nebo Střední a Jižní Americe. Některá očkování do těchto oblastí jsou jen doporučená, jiná i povinná.

19. 7. 2018 12:49
Doba čtení: 7 minut

FN Motol omezuje příjem pacientů kvůli spalničkám

Výskyt spalniček vedl vedení pražské nemocnice k mimořádnému opatření.

Doba čtení: 1 minuta

Jsou očkované děti nemocnější?

Velká zahraniční studie hledala odpověď na otázku, zda aplikace většího počtu vakcín v průběhu prvních dvou let života neoslabuje imunitní systém a není příčinou zvýšeného rizika vzniku infekčních nemocí u očkovaného dítěte.

9. 4. 2018 16:13
Doba čtení: 2 minuty

Musí být nemocní tuberkulózou izolováni v nemocnici? Lékaři chtějí změnu

Většina evropských zemí nechápe, jak můžeme v ČR někoho držet jako ve vězení i již při pouhém podezření na TBC. Podle odborníků toto opatření ve většině případů skutečně nemá smysl.

23. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 9 minut

Odložení vakcíny často platí rodiče. Je to jeden z problémů systému povinného očkování

Je třeba malé děti očkovat v povinném režimu, či nikoliv, a je povinný systém očkování skutečně špatný? Marie Maříkové ze spolku Rozalio jsme se zeptali i na zkušenosti s posunutím vakcinace.

Doba čtení: 5 minut

Hexavakcíny a HPV vakcíny mění intervaly mezi dávkami

Nové aktualizace povinných informací k léčivům (SPC) přinášejí novinky u hexavakcín a vakcín proti HPV, lidově rakovině děložního čípku.

27. 4. 2016 10:48
Doba čtení: 2 minuty

Proč si černý kašel cestu zpátky našel

Je aktuálně nespornou skutečností, že zejména ve vyspělých demokratických státech s velmi vysokou proočkovaností proti černému (dávivému) kašli narůstá meziročně výskyt tohoto onemocnění. Proč?

Doba čtení: 17 minut

Výjimka svědomí umožňuje odmítnout očkování dítěte bez sankcí

Rozhodnutí Ústavního soudu o tzv. „výjimce svědomí“, na jejímž základě lze v souladu s Ústavou odmítnout povinné očkování, čeří nejen mediální vody.

Doba čtení: 14 minut

Neočkované dítě parazituje na ostatních, řekl soud

Soud se domnívá, že zákeřná žalobkyně (neočkovaná holčička) hodlá ve školce týt z proočkování jiných dětí. „Bude na nich parazitovat a diskriminovat je.“ Aneb jak to dopadá, když se české soudy rozhodnou přemýšlet o očkování ve školkách.

Doba čtení: 15 minut

Lékaři se bojí říct, co si skutečně myslí o očkování

Nevyčítejte svým pediatrům a ošetřujícím lékařům, že vám odmítají veřejně pomoci. Na jejich místě byste se možná báli úplně stejně. Výrobci vakcín jsou schopni cíleně zlikvidovat odporující lékaře a odborníky.

Doba čtení: 9 minut

Nežádoucí účinky očkování se bagatelizují, říká předseda nové společnosti

Vznikla Společnost pacientů s následky po očkování. Chce pomáhat již postiženým, informovat o tom, co vše může být nežádoucí účinek očkování, jak mu předcházet a v neposlední řadě jak ho léčit.

11. 12. 2015 14:32
Doba čtení: 4 minuty

Očkování proti rakovině děložního čípku se měnit nebude

Evropská léková agentura znovu hodnotila bezpečnost HPV vakcín a nezjistila zvýšené riziko. V současnosti není žádný důvod pro změnu používání těchto vakcín, uvádí.

9. 11. 2015 10:36
Doba čtení: 3 minuty

Odškodnění za očkování? Jak to chodí v Británii

Specialistka na medicínské právo žijící ve Velké Británii poskytla serveru Vitalia.cz článek o odškodnění po očkování. Text původně vyšel ve slovenském tisku pod názvem Odškodnenie poškodených očkovaním vo Veľkej Británii alebo Prečo sú slovenskí politici stále nevšímaví? Ovšem týká se v mnohém i České republiky.

Doba čtení: 9 minut

Přehled: co se děje kolem povinného očkování

Novela zákona o veřejném zdraví opět rozproudila debatu o tom, jakou podobu by mělo mít povinné očkování v České republice. Sledujeme dění a zajímavé názory. Zde najdete jejich přehled.

Doba čtení: 5 minut

Jak jsem mluvila s politiky o očkování

Nejsme proti očkování, jsme pro bezpečné očkování. Tak by se dal ve zkratce shrnout postoj skupiny rodičů, která se pokoušela prosadit změny v novele „o očkování“. Že tato snaha byla zatím marná, se ukázalo ve středu ve sněmovně.

Doba čtení: 8 minut

Sněmovna: O očkování je rozhodnuto

Poslanci dnes definitivně schválili novelu zákona o ochraně veřejného zdraví.

16. 9. 2015 11:59
Doba čtení: 1 minuta

Obětem očkování v USA již byly vyplaceny tři miliardy dolarů

V České republice dosud nebyla odškodněna ani jedna jediná oběť očkování. Pravděpodobně vůbec žádné oběti očkování totiž v ČR nemáme…

Doba čtení: 14 minut

Bezpečnost vakcín proti rakovině děložního čípku bude přehodnocována

HPV vakcíny, tedy lidově očkování proti rakovině děložního hrdla či čípku – budou podrobeny novému hodnocení svého bezpečnostního profilu.

14. 7. 2015 10:29
Doba čtení: 2 minuty

Nežádoucí účinky vakcín za rok 2014

Státní ústav pro kontrolu léčiv vydal speciální číslo svého zpravodaje věnovaného nežádoucím účinkům vakcín, které byly hlášeny v roce 2014. Tento dokument je zajímavý v mnoha různých ohledech.

Doba čtení: 8 minut

Proč neočkujeme dceru

Před zdravotním úkonem má dát pacient informovaný souhlas. Co ale dělat v případě, že pouhé dotazy na informace vás zařazují automaticky k odmítačům zdravotního úkonu – modle moderní medicíny – očkování? A k informacím se člověk po roce stejně nedostal?

Doba čtení: 7 minut

Hliník a vakcinační adjuvans – kritické téma pro obhajobu očkování

Vakcinační adjuvans opravdu nejsou vůči organismu bezpečné a šetrné látky. Protože z principu věci vůbec nemohou být.

Doba čtení: 13 minut

Nepřijmou vám neočkované dítě do školky? Přesto podejte přihlášku!

Vážení rodiče, pokud jste to právě vy, kteří máte neočkované nebo neúplně očkované dítě, které vám s velkou pravděpodobností letos nepřijmou do mateřské školky, čtěte prosím pozorně následující článek, může se vám to vyplatit.

Doba čtení: 9 minut

Individuální očkovací plán a odpovědnost státu za následky, navrhují poslanci

V Poslanecké sněmovně proběhl seminář k problematice očkování. Pořádající poslanci připravili návrh změn oproti současné podobě. Například odpovědnost státu za vážné vedlejší účinky vakcinace a možnosti individuálního plánu očkování.

Doba čtení: 2 minuty

Proč Ústavní soud nepohřbil povinné očkování v ČR?

Nález Ústavního soudu dle všech médií legitimoval a navždy zachránil v ČR povinné očkování. Jak už to tak bývá, realita je poněkud jiná.

Doba čtení: 7 minut

Petice proti represivnímu přístupu k očkování: 9000 podpisů za 10 dnů

Lidé vyjadřují nespokojenost s přístupem státu k očkování.

Doba čtení: 1 minuta

Velmi časté nežádoucí reakce na očkování

MUDr. Judita Hofhanzlová napsala otevřený dopis pro rodiče a kolegy lékaře o neblahých a přehlížených reakcích na očkování, se kterými se setkává ve své praxi.

Doba čtení: 3 minuty

Největší nesmysly v argumentaci obhájců očkování

Vybrat tři největší nesmysly není snadné. Nesmysl musí být něco opravdu dostatečně jistého, pro co existují nesporné důkazy, nebo co zjevně nemá logiku. Tady jsou.

Doba čtení: 11 minut

Očkování a umění manipulace

Za současných podmínek budou u nás vakcinologie a očkování bujet jako nádor, až dorostou svého ekonomického maxima. Rozumně totiž nelze žádný jiný vývoj ani předpokládat. Proč?

Doba čtení: 21 minut

ČR je vakcinační Alcatraz

V zemi, kde se klika rozhodne prosazovat devět povinných očkování, což na západ od nás už dávno nemá obdoby, honákům nezbývá, než občas použít drsné nástroje, aby stádo přivedli k řece.

Doba čtení: 19 minut

Autismus – vakcíny, nebo hormony?

Nová steroidní hypotéza o možných příčinách autismu je poznatkem významným. Oslabuje dosavadní argumentaci o možné souvislosti autismu s očkováním?

Doba čtení: 7 minut