Hlavní navigace

Za jak dlouho se očkovat po prodělání covidu

7. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Řada lidí se ocitá v situaci, kdy dříve, než se stihnou očkovat či doočkovat proti nemoci covid-19, touto infekcí onemocní. Server Vitalia.cz zjišťoval, jaká jsou v tomto směru oficiální doporučení.

V současné době se již většina obyvatel České republiky může nechat naočkovat třetí, tzv. posilovací (booster) dávkou proti nemoci covid-19. Někteří zatím řeší očkování první či druhou dávkou. Jak však mají všichni tito lidé postupovat, pokud se očkovat chtějí, ale mezitím se nakazili covidem?

Očkování tři až šest měsíců po covidu

Na základě dostupných poznatků doporučují odborníci a na základě toho i ministerstvo zdravotnictví (MZ ČR) počkat s aplikací vakcíny několik měsíců od prodělané infekce.

„Optimální je očkovat se mezi třetím až šestým měsícem od začátku onemocnění,“ uvádí na dotaz serveru Vitalia.cz Ondřej Jakob, tiskový mluvčí ministerstva. S tím, že doporučení se nijak neliší, pokud jde o první, druhou či třetí dávku očkování.

„Pokud onemocníte po první dávce dvoudávkové vakcíny, doporučujeme též odstup k druhé dávce tři až šest měsíců. Pokud po druhé, platí tentýž odstup od boostovací (posilovací) dávky,“ doplňuje mluvčí.

Tento postup je doporučen pro dospělé i děti, stejně mluví také například aktuální odborné Doporučení k očkování dětí a adolescentů ve věku od 5 let proti onemocnění covid-19, kde v pasáži Očkování po prodělané infekci SARS-CoV-2 stojí: „V případě prodělaného onemocnění covid-19 je zahájení vakcinace možné odložit o 3 až 6 měsíců. Stejná možnost platí i pro dokončení očkovacího schématu (aplikace druhé dávky) v případě, kdy k onemocnění došlo po aplikaci první dávky vakcíny.“

Hned po nemoci se očkování nedoporučuje

Podle odborníků i ministerstva zdravotnictví platí, že nedávné prodělání covidu není kontraindikací pro další dávku vakcíny. Tedy že teoreticky lze očkovat krátce po nemoci. Nicméně tento postup není doporučován, vhodnější je nějakou dobu počkat.

„Prodělání onemocnění není kontraindikací k očkování, nicméně – jak je uvedeno výše – nyní je doporučeno očkovat mezi 3. až 6. měsícem, a nikoli bezprostředně čtrnáct dní po nemoci, jak bylo při zahájení vakcinace proti tomuto onemocnění,“ říká mluvčí MZ ČR.

Navíc by dřívější očkování bylo zřejmě zbytečné, vzhledem k předpokládané ochraně vytvořenými protilátkami.

Imunita po prodělání nemoci

Lidé, kteří prošli onemocněním covid-19, bez ohledu na variantu nemoci, mají určitou hladinu protilátek. Ta se může individuálně lišit, nicméně oficiálně je uznávána „bezinfekčnost“ po dobu šesti měsíců. Tento půlrok je pokládán za období, kdy by měly vytvořené protilátky s větší pravděpodobností postačit k ochraně daného člověka:

„Po prodělání onemocnění přetrvává imunita po dobu nejméně šest měsíců za předpokladu, že nedojde k významné změně varianty viru,“ uvádí Ondřej Jakob postoj prezentovaný MZ ČR.

Šest měsíců je také v současnosti lhůta, po kterou je možné se prokazovat proděláním nemoci tam, kde to požadují aktuálně platná pravidla.

„Nyní je lhůta platnosti certifikátu po prodělání onemocnění stanovena na 180 dnů. Během této doby může dotyčný na základě tohoto platného certifikátu prokázat při vstupu všude tam, kde je to vyžadováno. Nicméně je třeba si uvědomit, že při významné změně varianty viru (viz omikron) může dojít k reinfekci i kratší dobu po prodělání onemocnění,“ uvádí MZ ČR ústy svého mluvčího.

Certifikát o prodělání nemoci covid-19, pokud ho ještě nemáte ve své aplikaci Tečka, získáte přes Očkovací portál občana. Lze si ho stáhnout ve formátu PDF a následně by se měl zobrazit i v aplikaci Tečka.

Omikron (zatím) pravidla nemění

Varianta omikron, která dle kvalifikovaných odhadů Státního zdravotního ústavu brzy v České republice převáží nad jinými mutacemi viru SARS-CoV-2, se jeví jako výrazně nakažlivější než předchozí verze covidu. A jak již uvedl Ondřej Jakob, k opakované nákaze tak zřejmě může dojít i v kratším intervalu. Přesto zatím platí stejná pravidla, pokud jde o dobu uznávání „bezinfekčnosti“.

„Varianta omikron oficiálně tyto podmínky nemění, stále zůstává lhůta stanovena na 180 dnů,“ potvrzuje mluvčí s tím, že lhůta 180 dnů je platná plošně pro všechny bez rozdílu věku nebo něčeho dalšího.

Odborníci upozorňují, že prodělání covidu není jistou ochranou před nákazou, jak píše i Česká vakcinologická společnost ve svém doporučení k očkování proti onemocnění covid-19:

„Osoba, která je považována za imunní, nemá stoprocentní záruku ochrany před infekcí virem SARS-CoV-2, a pokud nemá dokončené očkovací schéma, může se očkovat i během období, ve kterém je považována za imunní díky prodělané infekci před méně než 180 dny,“ uvádí v kapitole Opatření u očkovaných a po prodělaném onemocnění.

Stoprocentní zárukou není ani prodělané očkování, řada lidí se nakazila i po vakcinaci. Stále je však považováno za nejjistější ochranu, zejména proti vážnému průběhu onemocnění:

„Očkování je nejdůležitější nástroj v boji s koronavirem. Proto jsme maximálně zpřístupnili posilovací dávku co nejširší veřejnosti. Data i praxe mluví ve prospěch očkování. To prokazatelně snižuje riziko vážného průběhu onemocnění i hospitalizace. Prosím, nechte se očkovat,“ říká k tomu ministr zdravotnictví Vlastimil Válek.

Testování i po prodělání covidu

Pro úplnost ještě dodejme, že i pro osoby krátce po prodělání nemoci covid-19 platí pravidla pro testování, a to všude tam, kde to aktuální opatření požadují.

„Testování u těch, kteří nemoc prodělali, nebo jsou očkováni, se řídí aktuálně platnými opatření pro opatření v rámci státu (plošné testování z epidemiologických a protiepidemických důvodů) nebo mezinárodně stanovených pravidel,“ sdělilo ministerstvo.

Podrobnosti uvádí vládní web Covid portál.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).