Hlavní navigace

Rok od první schválené vakcíny proti covidu. Jaké léky a vakcíny propadly, a které uspěly?

14. 12. 2021

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Aktualizováno: Doplňujeme vyjádření SÚKL k seznamu látek zkoumaných EMA (22. 12. 2021 13:23)
Brzy uplyne právě rok od momentu, kdy byla doporučena ke schválení historicky první vakcína proti nemoci covid-19. V současné době je na trhu již několik těchto očkovacích látek, všechny získaly tzv. podmínečnou registraci. Některé vakcíny či léky na koronavirus na schválení čekají, jiné v procesu neuspěly.

Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) uspořádal při této příležitosti tiskovou konferenci a v tiskovém materiálu rekapituluje uplynulý rok a aktuální situaci.

Rok od první vakcíny proti covidu-19

Tento měsíc uběhne právě rok od chvíle, kdy Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) doporučila ke schválení první vakcínu proti onemocnění covid-19, Comirnaty od společností Pfizer/BioNTech, konkrétně 21. 12. 2020. Ještě ten den večer posvětila doporučení i Evropská komise. „Byl to důležitý milník, který téměř po roce od vypuknutí pandemie ukázal, že se odborníkům daří postupně dostávat situaci pod kontrolu,“ hodnotí uplynulé události ředitelka Státního ústavu pro kontrolu léčiv Irena Storová.

Počátkem roku 2021 pak byla schválena vakcína Spikevax od společnosti Moderna, na konci ledna ji následovala Vaxzevria od společnosti AstraZeneca, březnové rozhodnutí EMA pak otevřelo cestu jednodávkové vakcíně od firmy Janssen.

„S výjimkou vakcíny Comirnaty, která byla určena pro osoby od 16 let, byly ostatní vakcíny určeny pro dospělé. První vakcína pro osoby od 12 let byla registrována v květnu 2021, pro děti do 5 let (Comirnaty) v listopadu 2021. Pro děti od 5 let je samostatná léková forma, která má jiné ředění (podává se pouze 10 mikrogramů na dávku), jednotlivé lékové formy Comirnaty navíc budou barevně označeny (od 5 let bude mít oranžové plastové víčko),“ popisuje ředitel sekce registrací Tomáš Boráň.

Ne všechny vakcíny uspěly

Zrychlení regulačních procesů nikdy nemůže být na úkor kvality, uvádí SÚKL. Na výrobce jsou i v době pandemie kladeny stejné požadavky jako mimo ni a firmy musejí plnit přesně stanovené harmonogramy. Ne všechny léčivé přípravky v těchto procesech obstojí.

Například letos v říjnu ukončila EMA rolling review (průběžný přezkum) vakcíny od společnosti CureVac (společnost z procesu odstoupila). Nebyl totiž dostatečně prokázán poměr přínosů a rizik a výsledky hlavní studie ukazovaly pouze na mírnou účinnost přípravku u dospělých.

Intenzivně se také hovořilo o vakcíně Sputnik V či o čínské vakcíně od společnosti Sinovac. Obě však stále zůstávají ve fázi rolling review.

„Na těchto příkladech je vidět, že trvání nastavených procesů je dáno předloženými daty a ne tím, kolik času uplynulo. Například u vakcíny Sputnik V výrobce ještě nedodal dostatek dat k tomu, aby se dostal do fáze, kdy požádá o registraci vakcíny,“ vysvětluje ředitelka SÚKL Irena Storová. Odstoupení z procesu se netýká pouze vakcín, podobně byla stažena z průběžného přezkumu kombinace monoklonálních protilátek bamlanivimab a etesevimab.

Ve fázi průběžného přezkumu – rolling review – jsou u EMA aktuálně čtyři vakcíny proti covidu-19. Dále je předložena jedna žádost o registraci, a to od společnosti Novavax.

Vakcíny proti covidu mají podmínečnou registraci

Všechny dosud schválené vakcíny proti covid-19 získaly podmínečnou registraci. „Tato registrace není nijak méněcenná a zaručuje, že léčivý přípravek splňuje přísné normy EU pro bezpečnost, účinnost a kvalitu. Práce EMA a lékových agentur navíc po zaregistrování vakcín nekončí, jejich bezpečnost je nadále pečlivě sledována,“ uvádí SÚKL a vysvětluje, co v praxi podmínečná registrace znamená:

Výrobci dodávají podle stanoveného harmonogramu další data (například o používání vakcín u dětí nebo kojících žen, případně data k upřesňování ochranného efektu vakcín). Ta nejdůležitější data, o bezpečnosti, kvalitě a účinnosti, která zaručují pozitivní poměr přínosů a rizik, musí ale výrobci dodat už pro podmínečnou registraci. SÚKL se přímo zapojuje do posuzování vakcín a léčiv pro léčbu covidu-19 v EMA prostřednictvím svých zástupců ve výborech a pracovních skupinách EMA.

Před uvedením vakcín na trh

Každý typ vakcín proti covidu-19 laboratorně tzv. propouštějí vždy nejméně dvě různé státní laboratoře v EU, aby nedocházelo k jejich přetížení a laboratoře byly vzájemně zastupitelné. Pokud je s vakcínami vše v pořádku, laboratoře vydají certifikát (OCABR – Official Control Authority Batch Release), který uznávají ostatní členské státy. Na národních úrovních pak dochází už jen k administrativnímu propouštění těchto vakcín na trh.

V příštím roce se do laboratorního propouštění aktivně zapojí také laboratoře SÚKL, které budou připraveny ke kontrole minimálně jednoho typu vakcíny proti covidu-19. Zavedení laboratorního propouštění šarží probíhá vždy ve vzájemné spolupráci držitele (zjednodušeně výrobce) a laboratoře za přispění Evropského direktoriátu pro kvalitu léčiv (EDQM). Držitel oznamuje při podání žádosti o registraci nebo změnu registrace EMA, která státní laboratoř bude vakcínu propouštět.

„Dosud SÚKL prováděl administrativní propouštění vakcín, od loňského prosince jsme propustili celkem 136 šarží, to je více než 18 milionů dávek. Podílíme se na inspekcích míst, kde se vakcíny proti covidu-19 vyrábějí. Naši inspektoři v uplynulém roce kontrolovali například prostory společnosti Novavax v České republice, další kontroly pak proběhly v zahraničí (např. v Korejské republice nebo v Indii),“ uvádí mluvčí SÚKL Klára Brunclíková. Na webu lékového ústavu najdete další informace k vakcínám proti covidu-19.

Léky proti onemocnění covid-19

Od prvních zpráv o novém „záhadném“ onemocnění, které přicházely koncem roku 2019 z čínského Wu-chanu, se podařilo schválit i několik léků, které pomáhají pacientům bojovat s onemocněním covid-19.

Podařilo se zaregistrovat tři monoklonální protilátky a další žádost již EMA vyhodnocuje. Schválený je také lék s léčivou látkou remdesivir, nové uplatnění v léčbě covidu-19 našel dexamethason, používaný již desítky let pro léčbu celé řady zejména zánětlivých onemocnění. V současné době EMA poskytuje odborné vědecké poradenství u 82 látek a dalších 33 vakcín.

„V hledáčku EMA však nejsou pouze nové léčivé látky, řeší se i použití zavedených látek, jako je právě dexamethason, aktuálně bylo vydáno také souhlasné stanovisko k rozšíření registrace pro léčbu pacientů hospitalizovaných s covidem-19 pro jiné léčivo, používané v jiné indikaci – tocilizumab,“ doplňuje Tomáš Boráň.

Seznam zmíněných látek, u kterých evropská agentura poskytuje odborné poradenství v souvislosti s covidem-19, není veřejně přístupný, upřesňuje SÚKL pro Vitalia.cz. Zveřejňovány jsou v souladu s legislativou pouze léčivé látky v přezkumném řízení (tzv. rolling review). Tento přehled je dostupný na webu EMA. (Informaci doplňujeme 22. 12. 2021.)

Některé původně nadějné léky však svůj efekt neprokázaly. Jde například o přípravky s léčivou látkou ivermektin, jak server Vitalia.cz před časem zjistil, tisíce balení ivermektinu končí ve spalovně. Neosvědčil se hydroxychlorochin, původní hypotetický účinek robustní kontrolované klinické studie se nepotvrdil ani u látky inosin pranobex.

„Ať už jde o jakékoliv onemocnění, je vždy potřeba se o léčbě poradit s lékařem nebo lékárníkem. Pandemie v mnoha případech ukázala, jak nebezpečné může neuvážené nasazení samoléčby být,“ říká Irena Storová.

Společnost infekčního lékařství České lékařské společnosti J. E. Purkyně nedávno představila doporučení, jak na domácí léčbu covidu, včetně upozornění, kdy je nutné vyhledat odbornou pomoc.

Autor článku

Redaktorka, editorka, dlouholetá šéfredaktorka serveru Vitalia.cz (do června 2022)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).