Hlavní navigace

Čtvrtá dávka vakcín proti covidu? Zatím jen pro někoho

7. 4. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Evropské autority vydaly doporučení ke čtvrtým dávkám očkování proti nemoci covid-19. Tato – již druhá – posilovací vakcína bude prozatím určena pouze seniorům nad 80 let. U ostatních není v současné době k přeočkování důvod.

Česká republika v současné době nabízí základní očkování proti covidu a posilovací dávku vakcíny. Registrovat k očkování se mohou již děti od 5 let. Registrace je možná i pro osoby, které nemají veřejné zdravotní pojištění na území České republiky nebo Evropské unie a dlouhodobě v ČR pobývají. Otázkou dalšího očkování proti covidu se zabývají odborníci na celém světě.

Co se dozvíte v článku
 1. Čtvrtá dávka očkování pro běžnou populaci: zatím není důvod
 2. Informace o vakcínách proti covidu v ČR
 3. 2. posilovací vakcína jen pro seniory 80+
 4. Odborníci doporučují dokončit aktuální očkování proti koronaviru
 5. Co říkají důkazy o 2. posilovací dávce vakcín proti covidu
 6. Jak to bude dál s očkováním proti covidu

Čtvrtá dávka očkování pro běžnou populaci: zatím není důvod

Evropské centrum pro kontrolu a prevenci nemocí (ECDC) a pracovní skupina Evropské agentury pro léčivé přípravky (EMA) pro covid-19 dospěly k závěru, že je příliš brzy na to, aby bylo možné uvažovat o použití čtvrté dávky vakcín proti covidu-19 v běžné populaci. Jedná se o použití čtvrté dávky tzv. mRNA vakcín Comirnaty od společnosti Pfizer/BioNTech a Spikevax od firmy Moderna. O závěrech evropských autorit informuje Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL).

ECDC a EMA rovněž uvedly, že v současné době neexistují v Evropské unii žádné jasné důkazy o tom, že by ochrana vakcínami proti závažným onemocněním u dospělých s normálním imunitním systémem ve věku 60 až 79 let podstatně slábla. „Tudíž nejsou žádné jasné důkazy na podporu okamžitého použití čtvrté dávky, cituje SÚKL.

Ani u dospělých mladších 60 let s normální funkcí imunitního systému v současné době neexistují přesvědčivé důkazy o tom, že ochrana vakcínou proti závažnému průběhu onemocnění covid-19 slábne nebo že existuje přidaná hodnota čtvrté dávky. Doporučení se mohou dle situace změnit:

„Úřady budou i nadále sledovat další údaje, aby zhodnotily, zda existuje rostoucí riziko závažného onemocnění mezi těmi, kteří jsou očkováni. Pokud se současná epidemiologická situace změní a objeví se nové údaje, může se postoj k podání čtvrté dávky v této věkové skupině změnit,“ uvedla Klára Brunclíková, tisková mluvčí a vedoucí tiskového oddělení SÚKL.

Informace o vakcínách proti covidu v ČR

 • Ministerstvo zdravotnictví ČR doporučuje navštívit stránky Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Najdete zde shrnuté otázky a odpovědi k vakcínám Comirnaty (Pfizer/BioNTech), Spikevax (Moderna), Vaxzevria (AstraZeneca), Janssen a Nu­vaxovid.
 • Dozvíte se, jak jednotlivé vakcíny účinkují, zda se vakcínami mohou očkovat kojící či těhotné ženy, alergici apod.

Zdroj a více informací Koronavirus MZ ČR

2. posilovací vakcína jen pro seniory 80+

Obě uvedené mezinárodní agentury se však shodly na tom, že čtvrtá dávka (nebo druhá posilovací dávka) může být podána dospělým ve věku 80 let a starším po přezkoumání údajů o vyšším riziku závažného onemocnění covid-19 v této věkové skupině a ochraně navozené čtvrtou dávkou.

„Vzhledem k tomu, že očkovací kampaně pro podání posilovacích dávek by mohly začít na podzim, úřady zváží nejlepší načasování dalších dávek, případně s využitím aktualizovaného složení vakcín, pokud budou k dispozici,“ sdělila mluvčí.

Odborníci doporučují dokončit aktuální očkování proti koronaviru

Ze studií o podání dalších posilovacích dávek se zatím neobjevily žádné obavy z hlediska bezpečnosti. Současně platí, že očkování proti covidu zůstává podle hodnocení odborníků nejúčinnějším způsobem, jak předcházet závažnému onemocnění během současné pandemie, včetně onemocnění způsobených variantou omikron.

ECDC a EMA naléhavě vyzývají občany EU, aby dokončili jak základní očkování, tak i první přeočkování v souladu s vnitrostátními doporučeními. Ke konci března 2022 bylo v EU 83 % dospělých plně očkováno a pouze 64 % dostalo posilovací dávku.

V ČR pak je podle dostupných dat kompletně naočkováno 6 861 511 lidí (64,1 %, 73,5 % starších 12 let) a 6 953 311 lidí (65,0 %, 74,5 % starších 12 let) alespoň jednou dávkou.

Server Vitalia.cz před pár dny zjišťoval aktuálně platná doporučení ohledně tzv. boosteru, tedy třetí neboli posilovací dávky očkování. Posilovací dávku očkování proti covidu neodkládejte, doporučuje ministerstvo zdravotnictví i šéf vakcinologů Roman Chlíbek (vede Českou vakcinologickou společnost a poradní orgán ministerstva zdravotnictví s názvem Národní institut pro zvládání pandemie).

Co říkají důkazy o 2. posilovací dávce vakcín proti covidu

 • Důkazy o účincích čtvrté dávky (druhé posilovací dávky) pocházejí převážně z Izraele.
 • Údaje naznačují, že druhá posilovací dávka podaná nejméně 4 měsíce po prvním přeočkování obnovuje hladiny protilátek, aniž by vyvolala nové bezpečnostní obavy.
 • Údaje také naznačují, že druhá posilovací dávka poskytuje dodatečnou ochranu proti závažným onemocněním, ačkoli doba trvání této ochrany ještě není známa a důkazy jsou stále omezené.

Zdroj: SÚKL, podrobnosti o důkazech posouzených oběma agenturami jsou k dispozici ve společném prohlášení ECDC a EMA.

Jak to bude dál s očkováním proti covidu

SÚKL uvádí i další faktory, které je třeba vzít v úvahu při očkovacích kampaních jednotlivých zemí. Vnitrostátní orgány ve státech EU, v ČR jde o ministerstvo zdravotnictví, přijímají konečná rozhodnutí o zavádění očkovacích látek, včetně podání posilovacích dávek, s přihlédnutím k faktorům, jako je šíření infekce, dopady onemocnění covid-19 u různých skupin populace a vznik nových variant viru.

„ECDC a EMA budou i nadále přezkoumávat dostupné důkazy o účinnosti očkovacích látek proti covidu-19 a odpovídajícím způsobem aktualizovat svá doporučení. EMA rovněž vezme v úvahu všechny nově vznikající údaje o bezpečnosti a účinnosti posilovacích dávek s cílem případně aktualizovat informace o přípravku pro očkovací látky proti covidu,“ uvádí Klára Brunclíková, mluvčí SÚKL.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).