Hlavní navigace

EMA sleduje efekt očkování proti covidu, ovlivní budoucí strategii vakcinace

13. 1. 2022

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejnil předběžné údaje k účinnosti vakcín proti covidu-19 na variantu omikron. Evropa vyhodnocuje data i z jiných částí světa.

Evropská agentura pro léčivé přípravky (EMA) nadále monitoruje nově se objevující údaje o účinnosti očkovacích látek proti covidu-19, včetně onemocnění způsobeného variantou omikron, která se nyní rychle šíří v rámci celé EU. Informuje o tom na svém webu Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL):

Nižší riziko hospitalizace při variantě omikron

Ačkoli se zdá, že omikron je nakažlivější než jiné varianty, studie z Jižní Afriky, Velké Británie a některých zemí EU vykazují nižší riziko hospitalizace po infekci omikronem. Na základě těchto studií se riziko v současné době odhaduje na třetinu až polovinu rizika oproti variantě delta.

Účinnost vakcín u omikronu

Výsledky nedávno publikovaných studií ukazují, že účinnost vakcín proti symptomatickému onemocnění je u přípravku omikron nižší než u jiných variant a má tendenci klesat v čase. V důsledku toho je pravděpodobné, že se onemocnění způsobené omikronem rozvine u více očkovaných lidí.

Studie však také ukazují, že očkování nadále poskytuje vysokou úroveň ochrany proti závažnému průběhu onemocnění a hospitalizaci v souvislosti s variantou omikron. Nejnovější důkazy, které zahrnují data o účinnosti na základě použití vakcín v „reálném světě“ (Real World Evidence), také naznačují, že lidé, kteří dostali posilovací dávku, jsou lépe chráněni než ti, kteří podstoupili pouze základní očkování.

Údaje z Jihoafrické republiky ukazují, že lidé, kteří dostali dvě dávky vakcíny proti covidu-19, mají až 70% ochranu před hospitalizací v důsledku covidu-19; podobné údaje z Velké Británie ukazují, že zatímco ochrana klesá několik měsíců po očkování, po posilovací dávce se ochrana před hospitalizací opět zvyšuje na 90 %. (Jak SÚKL uvádí, EMA vychází z údajů zveřejněných na konci prosince 2021.)

Dopad na další očkovací strategii

EMA bude i nadále přezkoumávat údaje o účinnosti vakcín a závažnosti onemocnění, jakož i o vývoji situace, pokud jde o cirkulující varianty a přirozenou expozici variantě omikron, jakmile budou tyto údaje k dispozici. Výsledky těchto posouzení mohou mít dopad na budoucí strategie očkování v členských státech EU/EHP.

„EMA zdůrazňuje, že očkování zůstává nezbytným nástrojem boje proti probíhající pandemii. V souladu s doporučeními vnitrostátních orgánů by mělo pokračovat úsilí o zvýšení plné proočkovanosti u osob, které v současné době nejsou očkovány nebo jsou očkovány jen částečně, a o urychlení zavádění posilovacích dávek,“ uzavírá informaci SÚKL.

Sledování bezpečnosti vakcín

SÚKL sleduje také bezpečnost vakcín proti covidu a hlášené nežádoucí účinky či reakce na toto očkování. Na svých webových stránkách každý první čtvrtek v měsíci zveřejňuje přehled obsahující počet přijatých hlášení a také oznámené reakce.

Jde o podezření, se kterými se dále pracuje a na základě dat z celého světa je hodnocena možná souvislost s očkováním. Více k tomuto tématu v článku Nejčastější reakce po očkování proti covidu. S čím počítat a kdy vyhledat lékaře.

Chcete mít každé ráno v mailu přehled aktuálních článků z Vitalia.cz? Objednejte si náš mailový servis a žádná důležitá informace vám neuteče. Objednat si lze i týdenní přehled nebo také newsletter To hlavní, páteční souhrn nejdůležitějších článků ze všech našich serverů. Newslettery si můžete objednat na této stránce.

Autor článku

Všeobecné dotazy, připomínky a tipy směřujte na adresu redakce@vitalia.cz.

Tiskové zprávy zasílejte na e-mail press@vitalia.cz.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).