Hlavní navigace

screening

Předejdeme rakovině? Test ji zjistí mnohem dřív

Moderní HPV DNA testy odhalí všech 14 typů virů, které jsou původci rakoviny děložního čípku. Profesor Jiří Sláma představuje první výsledky nové české studie Libuše: „Logickým krokem je využití HPV DNA testu jako hlavní vyšetřovací metody ve screeningu rakoviny děložního čípku,“ říká.

Lenka Krbcová

29. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Teorie proti mamografu: Tak ten nádor necháme, třeba zmizí sám

Jít, či nejít na mamograf? Je na každé ženě, jak se rozhodne, nikdo ji nemůže nutit. Informace, které k tématu najde, jsou však mnohdy kontroverzní. Někdy jde o vyložené nesmysly.

Lenka Krbcová

28. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 9 minut

Několik vět k článku „Mamograf je zbytečný“

Média hojně informují o závěrech kanadské studie, která zpochybňuje užitečnost mamografu coby prevence rakoviny prsu. Lékařka oponuje: „Screening významně snižuje úmrtí na karcinom prsu.“

Halka Bitmanová

20. 2. 2014 10:19
Doba čtení: 2 minuty

Prevence rakoviny děložního čípku je zdarma

Pojišťovny zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je prevence karcinomu děložního hrdla.

Blanka Vavřinková

24. 1. 2014 9:30
Doba čtení: 3 minuty

Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci

Pojišťovny minulý týden zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je mamografie, která včas odhalí rakovinu prsu.

Alena Bílková

21. 1. 2014 9:30
Doba čtení: 2 minuty

Dědičné dispozice k nádoru prsu určí analýza DNA

Angelina Jolie vyvolala zájem o rakovinu prsu i možnosti prevence. Lékaři jsou zahrnuti dotazy i objednávkami na vyšetření. Kdo tedy patří mezi rizikovou skupinu a na genetické testy?

Karel Rauš

20. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Preventivní mastektomie, zákrok, který podstoupila i Angelina Jolie

Hollywoodská hvězda podstoupila oboustrannou mastektomii. K odstranění ňader se rozhodla preventivně. Je totiž nositelkou genu, který výrazně zvyšuje pravděpodobnost rakoviny prsu.

Alena Bílková

15. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Rakovinu prsu mají často ženy, které o někoho pečovaly

ROZHOVOR – S vedoucí lékařkou Mamma centra o odmítání léčby, významu prevence, bolestivosti mamografie a vlivu psychiky na rozvoj rakoviny. „Souvislost tu určitě je,“ říká Alena Bílková.

Lenka Krbcová

9. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 14 minut