Hlavní navigace

Rakovina prsu

Muži a rakovina prsu

I muži mohou onemocnět rakovinou prsu, jedná se ale o diagnózu vzácnou. Proto s ní muži nepočítají a k léčbě přicházejí pozdě.

12. 1. 2019 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Běžný virus snižuje inteligenci, má ho většina z nás

Nákaza, která způsobuje hloupnutí, a další novinky ze světa vědy: Lepší mamograf pro preventivní vyšetření rakoviny prsu. Kmenové buňky pro léčbu poškození míchy. Transplantace brzlíku. Námel nejsou jen alkaloidy.

Doba čtení: 5 minut

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

2. 5. 2018 11:06
Doba čtení: 5 minut

Ženy vs. muži a „jejich“ nejčastější rakoviny

Rakovinou u nás ročně onemocní devadesát tisíc lidí. Ženy nejvíce postihuje nádor prsu, muže karcinom prostaty. U každého pohlaví jde u těchto onkologických onemocnění o zhruba 7000 případů za rok. Dobrou zprávou jsou pokroky a modernizace léčby.

17. 4. 2018 11:29
Doba čtení: 4 minuty

Ženy s rakovinou prsu, o kterých se dlouho mlčelo

„Rakovina prsu se navrátí až třiceti procentům pacientek,“ říká odbornice. Jejich čas býval tak krátký, že se o těchto případech ani nemluvilo. To se naštěstí mění.

9. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Proč se ženám vrací rakovina? Spící nádorové buňky se probudí

Rakovina prsu je vážná nemoc, kterou se ale poměrně úspěšně daří držet pod kontrolou, zejména při včasném odhalení. Máme preventivní programy, různé formy léčby… Bohužel až u třetiny žen, které nemoc prodělají, se rakovina vrátí.

9. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Nový lék na rakovinu: Proč se hned nedostane k pacientům?

Nové léky pro léčbu rakoviny prsu jsou na světě. Jejich cesta k pacientovi je ale zdlouhavá. Proč?

Doba čtení: 3 minuty

Jak jíst při onkologické léčbě: Racionální výživa jde stranou

Lidé s rakovinou by měli jíst co nejčastěji a to, na co mají chuť. Chuť do jídla je pro uzdravení stejně důležitá jako chuť do života.

Doba čtení: 7 minut

Bolestivost prsů neznamená hned rakovinu

Rakovinou prsu onemocní nejčastěji ženy nad padesát. Jenže s prevencí by měly začínat už dospívající dívky. Lékař vysvětluje proč, kdy začít s pravidelným samovyšetřením prsou a jak postupovat.

Doba čtení: 4 minuty

Našli mi rakovinu prsu. Mám to říct dětem?

„Rozhodně,“ domnívá se onkopsycholožka Marie Zemanová. Matka, ale i otec by měli s dětmi o nemoci mluvit. „Už i batolata citlivě vnímají změnu atmosféry v rodině, kde matka trpí rakovinou,“ říká specialistka, která rodinám pomáhá zachovat klid.

25. 2. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

3 nejčastější typy rakoviny v Česku

Aktuální analýza VZP ukazuje, která nádorová onemocnění postihují v České republice nejvíce lidí.

11. 5. 2016 12:27
Doba čtení: 2 minuty

Kam na mamograf?

Mamografické vyšetření v rámci prevence rakoviny prsu doporučují odborníci podstoupit v některém z akreditovaných center. Aktuálně jich je šedesát osm po celé republice. Žena si může zvolit libovolné z nich a v případě potřeby, například stěhování, je může změnit.

Doba čtení: 3 minuty

Fuck you, rakovino

Aniela McGuinness se rozhodla zdokumentovat nejdůležitější momenty svého boje s rakovinou prsu. Nafotila stylizované snímky, kterými chce poskytnout útěchu a naději ženám, které si procházejí tím samým.

Doba čtení: 3 minuty

Před rakovinou prsu chrání kojení i časná menopauza

Jak souvisí rakovina prsu s těhotenstvím a menstruací? A mohou ženy samy riziku předcházet? Na tyto a další otázky ve svém komentáři odpovídá gynekolog a sexuolog Pavel Turčan.

25. 11. 2015 10:26
Doba čtení: 3 minuty

Vše, co jste chtěli i nechtěli vědět o rakovině prsu

Tápete v tom, jak si správně samovyšetřit svá prsa, kdy chodit na prohlídky? Jaká je prevence rakoviny prsou? Zeptejte se na vše, co vás zajímá. Dnes od 9. do 17. hodiny na Karlově náměstí v Praze.

24. 11. 2015 12:05
Doba čtení: 2 minuty

Podprsenky po ablaci: pro ženy s jedním prsem

Protetické podprsenky jsou speciální podprsenky určené ženám, které prodělaly nádorové onemocnění prsu. Střih je přizpůsoben nošení epitézy, při správné volbě zajistí pohodlí a přirozený vzhled.

8. 10. 2015 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Desítky žen se vyhnuly chemoterapii díky novému testu

Všeobecná zdravotní pojišťovna hodnotí po roce fungování efekt speciálního testu pro ženy s rakovinou prsu. Umí určit recidivu nádoru.

Doba čtení: 3 minuty

Chemoterapie bez vypadání vlasů? Ano, díky chlazení

Ztráta vlasů po chemoterapii je bohužel prakticky jistá. A traumatizující. Paruka, šátek, holá hlava? Pražské Onkocentrum nabízí lepší řešení, zatím jako jediné v ČR.

6. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Angelina Jolie si nechala odstranit i vaječníky. Bojí se rakoviny

Angelina Jolie po nedávné preventivní ablaci obou prsou podstoupila další těžkou operaci. Tentokrát si preventivně nechala vyjmout vaječníky.

Doba čtení: 1 minuta

Musíme se nutně svlékat pro dobrou věc?

„Soukalová a Koukal se svlékli pro dobrou věc.“ „Nazí v boji proti rakovině.“ A navrch ještě „hlídač koulí“.

Doba čtení: 1 minuta

Alkohol významně zvedá riziko rakoviny prsu

Souvislost konzumace alkoholu a rakoviny prsu byla potvrzena již dříve. Nová analýza ukazuje, že vliv alkoholu na rozvoj karcinomu je ještě významnější, než se dosud uvádělo.

Doba čtení: 3 minuty

Roadshow proti rakovině vyráží do dalších měst

Začátkem letošního roku ministerstvo zdravotnictví ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt na podporu prevence vybraných nádorových onemocnění. Přijďte na show, dejte šanci prevenci a svému zdraví.

5. 9. 2014 9:20
Doba čtení: 1 minuta

Teorie proti mamografu: Tak ten nádor necháme, třeba zmizí sám

Jít, či nejít na mamograf? Je na každé ženě, jak se rozhodne, nikdo ji nemůže nutit. Informace, které k tématu najde, jsou však mnohdy kontroverzní. Někdy jde o vyložené nesmysly.

Doba čtení: 9 minut

Několik vět k článku „Mamograf je zbytečný“

Média hojně informují o závěrech kanadské studie, která zpochybňuje užitečnost mamografu coby prevence rakoviny prsu. Lékařka oponuje: „Screening významně snižuje úmrtí na karcinom prsu.“

Doba čtení: 2 minuty

Rakovina prsu: Včasná diagnóza znamená 90% šanci

Pojišťovny minulý týden zahájily zvaní svých klientů na preventivní screeningová vyšetření. Jedním z nich je mamografie, která včas odhalí rakovinu prsu.

Doba čtení: 2 minuty

I muži mají prsa

Příznaky rakoviny prsu u mužů jsou stejné jako u žen. Jen je u nich toto onemocnění mnohem vzácnější. Kdy muž skončí na mamografu?

Doba čtení: 3 minuty

Dr. House radí: Ruce na prsa

Rakovina prsu zasáhne jen v Česku každou osmou ženu. Čím dřív je odhalena, tím líp. Nová kampaň na podporu samovyšetření sází na atraktivní postavu dr. House, respektive jeho český hlas.

16. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lynchův syndrom – voucher na chemoterapii už do kolébky

Pro lékaře je smrtelný Lynchův syndrom jedna z nejzáhadnějších nemocí dneška. Zemřel kvůli němu populární moderátor Vladimír Čech. Genetická vada předurčuje k rakovině již od narození.

Doba čtení: 3 minuty

Možností po odstranění prsu je víc

Jaké varianty se nabízejí po ablaci prsu? Plastický chirurg popisuje výhody, ale i nevýhody jednotlivých zákroků.

29. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Roste vám břicho? Je to jeden z příznaků nádoru

Rakovina vaječníků se dlouho projevuje nenápadně. Určitou ochranou je těhotenství a kojení, strava bohatá na zeleninu a také antikoncepce. Naopak riziko přinášejí léky proti neplodnosti.

27. 5. 2013 0:00
Doba čtení: 5 minut