Hlavní navigace

Pár minut měsíčně, které mohou zachránit život. Jak na samovyšetření prsou

5. 2. 2024

Sdílet

 Autor: Isifa.cz
Asi každá žena ví, že by to měla dělat, a každá tak nějak tuší, jak na to. Ale když přijde na věc, vlastně jen málokterá to skutečně dělá, a ještě ke všemu ne správně. Přinášíme návod, jak správně provádět samovyšetření prsou a na co při něm nezapomínat.

Prohmatávat prsa by si měla každá žena jednou měsíčně, nejlépe v době po skončení menstruace. Pokud menstruaci nemá, může zvolit jakýkoliv den v měsíci.

Zvolte si místo, kde vás několik minut nebude nikdo rušit, tedy ideálně ložnici. Potřebovat budete každopádně zrcadlo a také lůžko nebo jiné místo, kam se můžete natáhnout.

„Opakovaným vyšetřením se naučíte dokonale poznat svoje prsy a můžete tak velmi brzy zjistit jakoukoliv chorobnou odchylku od předchozího stavu. Je však důležité vědět, že samovyšetření nenahrazuje pravidelné mamografické screeningové vyšetření prsu prováděné u žen od 45 let,“ uvádí na svém webu Všeobecná zdravotní pojišťovna (VZP).

Nejprve se prohlédněte

První, co musíte udělat, je pořádně si svůj nahý hrudník prohlédnout. Zvedněte také ruce nad hlavu a prohlédněte si prsy znovu.

Kalcifikace v prsu: neškodný útvar, který ale může být předzvěstí nádoru Přečtěte si také:

Kalcifikace v prsu: neškodný útvar, který ale může být předzvěstí nádoru

Všímat byste si při tom měla především výtoku z bradavek, změn kůže prsou, změn tvarů prsou či bradavek (například i vpáčení bradavek) a také změn velikosti prsou. Podezřelá jsou vtažená místa či naopak vyklenutí, barevné změny, zarudnutí nebo výrazně viditelné žíly.

Autor: Loono

Vyšetřujte se vestoje i vleže

Následně se vyšetřete pohmatem, a to nejprve vestoje a posléze i vleže. Vždy používejte protější ruku, tedy pravý prs vyšetřujte levou rukou a levý prs pravou. „Nejlépe třemi prsty naplocho, krouživými pohyby. Nejdřív zakruž povrchově, potom trošku do hloubky,“ radí Loono, nezisková organizace, která vzdělává veřejnost ohledně prevence onkologických, kardiovaskulárních a dalších nemocí.

„Představte si, že by byl prs rozdělen na čtyři části. Vyšetření začněte v horní vnitřní části. Prsty položte naplocho na kůži prsu a pomalými krouživými pohyby s mírným tlakem prohmatejte tuto část prsu. Vyšetřete okolí dvorce, dvorec a bradavku. Po stisknutí dvorce pečlivě pozorujte, neobjeví-li se výtok či krvácení z bradavky. Stejným způsobem vyšetřete dolní vnitřní část prsu. Potom věnujte pozornost dolní zevní části a horní zevní části prsu. Na závěr vyšetření prsu vsedě či vestoje lehce zvedněte levou ruku tak, aby se uvolnilo podpaží. To pak pečlivě celé prohmatejte,“ přibližuje VZP.

Prsy následně prohmatejte i vleže. Hlavu si podložte polštářem, jedno rameno si podložte složeným ručníkem, abyste ležela částečně na boku, a spodní ruku si dejte pod hlavu. Následně postupujte stejně jako vestoje.

Podezřelý útvar hned řešte

Pokud si nahmatáte jakýkoliv podezřelý útvar nebo si všimnete jiných změn, kontaktujte co nejdřív lékaře. Úplně nejlépe se objednejte na specializované mamologické pracoviště, kde při objednávání uveďte, že jste si objevila změny. Výrazně tak zkrátíte objednací dobu. 

Jak často si provádíte samovyšetření prsu?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz. Zaměřuje se především na zdravý životní styl, pohyb a zdraví dětí. Mimo novinařinu pracuje také jako lektorka pohybových kurzů pro děti a rodiče.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).