Hlavní navigace

Nejčastější mýty o rakovině. Kterým věříte?

2. 5. 2018

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
V onkologii – stejně jako v jiných odvětvích lékařství – panuje řada mýtů a stereotypů. Jsou nejenom nepravdivé, ale i nebezpečné. Pokud je lidé berou vážně, mohou si poškodit zdraví, nebo dokonce ohrozit svůj život.

Znáte ty nejčastější a nejnebezpečnější nepravdy a pověry, které se týkají zákeřné rakoviny?

Rakovina kůže – melanom

Mýtus 1. Lidé s tmavší pletí nemohou dostat rakovinu kůže

Pravdou sice je, že světlá pleť zvyšuje riziko rozvinutí různých typů rakoviny kůže (včetně zhoubného melanomu), žádný odstín pleti ale člověka nečiní imunním proti těmto typům rakoviny.

Galerie: Tady se pozná, zda je ve znaménku rakovina

Mýtus 2. Lehké opálení před dovolenou u moře ochrání před rakovinou kůže 

Nic jako zdravé opálení neexistuje, spíše naopak. Pokožka ztmavená UV paprsky – ať už ze solária, nebo ze zahrady – je již poškozená a riziko rakoviny kůže se tak ještě zvyšuje.

Rakovina prsu

Mýtus 1. Rakovina prsu se týká jen žen nad 50

Tento omyl jasně vyvracejí statistiky – téměř pětina nádorů je odhalena u žen mladších 50 let. Ve zcela výjimečných případech se rakovina prsu může vyskytovat i u žen mladších 30 let.

Výskyt nádorů prsu dle věku

Výskyt nádorů prsu dle věku

Mýtus 2. Ozařování levého prsu zasáhne srdce a stejně se nevyléčím

Medicína je v tak pokročilém stadiu, že i tento mýtus má daleko k pravdě. Díky novým technologiím a přístupům k léčbě je pravděpodobnost vyléčení velmi vysoká. „Například před samotným ozařováním levého prsu učíme pacientky velmi hluboce se nadechnout, což oddálí prs od srdce a záření ho tak zasáhne jen zanedbatelně. Předcházíme tak vedlejším nežádoucím dopadům ozařování. Navíc u většiny pacientek se v těchto případech ozařování používá až po operaci, po odstranění vlastního nádoru, k likvidaci případné zbytkové mikroskopické choroby,“ říká Vít Ulrych z pardubického onkologického centra Multiscan.

Mýtus 3. Nošení kosticových podprsenek zvyšuje riziko nemoci

Tato pověra bývá zdůvodňována tím, že kostice stlačují lymfatické žlázy prsů, čímž dochází k hromadění toxinů. Žádná studie ale nic takového neprokázala.

Rakovina prostaty

Mýtus 1. Rakovina prostaty se týká jen starších mužů

Stejně jako u rakoviny prsu platí, že s věkem stoupá riziko. Průměrný věk při diagnóze rakoviny prostaty v Česku je 65 let, nicméně výjimkou není ani u mužů pod 40 let.

Rakovina prostaty patří k nejčastějším onkologickým onemocnění mužů středního a vyššího věku
Autor: Shutterstock.com

Rakovina prostaty patří k nejčastějším onkologickým onemocnění mužů středního a vyššího věku

Mýtus 2. Po léčbě rakoviny prostaty vždy následuje impotence a únik moči

Je sice pravda, že po léčbě rakoviny prostaty můžou přijít problémy s erekcí a inkontinencí, ve většině případů ale jde o komplikace dočasné, navíc existuje řada možností, jak je zmírnit, anebo zcela odstranit. „Častěji se tyto komplikace mohou vyskytnout při kombinaci léčebných metod – chirurgického řešení a následné radioterapie. Proto je vždy důležité pečlivě stanovit stadium onemocnění a podle něj pak i naplánovat správnou metodu léčby. Navíc technologické vybavení pro radioterapii ve všech komplexních onkologických centrech prošlo v posledních letech výraznou modernizací a v tuzemsku je tak možno provádět všechny účinné radioterapeutické techniky, díky kterým se problémy s erekcí a úniky moči minimalizují,“ dodává onkolog.

Rakovina plic

Mýtus 1. Lehké cigarety jsou bezpečnější

Jeden z hlavních a nejnebezpečnějších mýtů. Menší obsah dehtu neznamená menší riziko vzniku rakoviny plic.

Rakovina plic v ranném stádiu probíhá většinou bez příznaků. Později přichází kašel, vykašlávání krve a chrapot. Příznakem pokročilejšího onemocnění je pak dušnost, nechutenství a úbytek hmotnosti. Rostoucí nádor se později projevuje bolestí na hrudi.
Autor: Shutterstock.com

Rakovina plic v raném stadiu probíhá většinou bez příznaků. Později přichází kašel, vykašlávání krve a chrapot. Příznakem pokročilejšího onemocnění je pak dušnost, nechutenství a úbytek hmotnosti. Rostoucí nádor se později projevuje bolestí na hrudi.

Mýtus 2. Dýmky a doutníky rakovinu plic nezpůsobují

Nejenže doutníky a dýmky způsobují rakovinu plic, zvyšují navíc riziko rakoviny dutiny ústní, krku a jícnu.

Mýtus 3. Po letech kouření je poškození plic nevratné

Nikdy není pozdě přestat kouřit. U každého kuřáka je to sice individuální, ale z pravidla již po roce bez cigarety se plíce pomalu, ale jistě dostávají na „předkuřáckou“ úroveň.

Rakovina děložního hrdla (čípku)

Mýtus 1. Rakovina děložního čípku je dědičná

U tohoto typu rakoviny hraje dědičnost minimální úlohu. Riziko nakažení virem HPV, který v některých případech vede k onemocnění, je totiž u každé ženy stejné, bez ohledu na její předchozí rodinnou anamnézu.

Rakovina děložního čípku je způsobována určitými typu papillomaviru (HPV) a může existovat v podobě nezhoubného – benigního nádoru, tzv. endocervikální polyp, i zhoubného – maligního nádoru, karcinomu
Autor: Depositphotos.com

Rakovina děložního čípku je způsobována určitými typu papilomaviru (HPV) a může existovat v podobě nezhoubného – benigního nádoru, tzv. endocervikální polyp, i zhoubného – maligního nádoru, karcinomu

Mýtus 2. Proti přenosu HPV ochrání kondom

Kondom sice snižuje riziko přenosu, přesto i při jeho používání může k nákaze dojít. Papilomaviry se nepřenáší pouze pohlavním stykem, ale také například při orálním sexu (přenos z úst na pohlavní orgány je možný).

Mýtus 3. Pokud nádor děložního čípku nelze operovat, není šance se vyléčit

Léčba lokálně pokročilého nádoru děložního čípku je náročná, ale v řadě případů lze kombinací moderní radioterapie – zevního a vnitřního ozáření – s chemoterapií vyléčit i neoperovatelný nádor. „Výsledky zlepšilo například využití magnetické rezonance pro plánování brachyterapie (vnitřního ozáření) u těchto nádorů. Zobrazení pomocí magnetické rezonance umožňuje přesně lokalizovat polohu nádoru a ten následně cíleně ozářit. Díky tomuto cílenému ozáření se výsledky přežití žen s lokálně pokročilým onemocněním zlepšily o 20 %, což je v onkologii jedno z největších zlepšení za posledních dvacet let,“ popisuje Vít Ulrych využití magnetické rezonance přímo na ozařovně, které Multiscan zavádí jako první v Česku.

Rakovina konečníku a tlustého střeva

Mýtus 1. Kolonoskopie je jediný způsob, jak odhalit rakovinu tlustého střeva 

Jako screeningové vyšetření se plošně využívá test na skryté krvácení do stolice. Kolonoskopie přichází na řadu až ve chvíli, kdy je podezření na rakovinu větší.

Příznaky v počátečním stádiu jsou velice nevýrazné. Rakovina tlustého střeva se později projevuje podobně jako další nenádorová a méně závažná onemocnění, například zácpou, průjmem či nedokonalým vyprazdňováním
Autor: Depositphotos.com

Příznaky v počátečním stádiu jsou velice nevýrazné. Rakovina tlustého střeva se později projevuje podobně jako další nenádorová a méně závažná onemocnění, například zácpou, průjmem či nedokonalým vyprazdňováním

Mýtus 2. Cítím se úplně zdráv, nemohu mít rakovinu tlustého střeva

Rakovina tlustého střeva nemá v počátečním stádiu žádné příznaky. Odhalit se tak dá pouze včasným vyšetřením.

Jde o čas

Onkologická onemocnění jsou sice zákeřná, obtížně léčitelná a v mnoha případech se pacient nedokáže uzdravit. Právě mýty o nich ale často zabraňují tomu nejúčinnějšímu v boji s těmito chorobami – a to včasnému odhalení. Obecně totiž o rakovinných onemocněních platí, že čím dřív se na ně přijde, tím je vyšší šance na vyléčení.

Odborná spolupráce:

MUDr. Vít Ulrych

Onkolog, specializuje se na radiační onkologii a radioterapii v pardubickém onkologickém centru Multiscan. Pracuje také na Oddělení radiační onkologie v nemocnici v Pardubicích a v Ambulanci klinické onkologie ve Svitavách.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).