Hlavní navigace

léky

Tuk vylitý do dřezu tvoří hmotu podobnou betonu

Olej po smažení a další tuky, které vylijeme do dřezů a toalet, způsobují ucpávání kanalizace a škody za miliony. Na rozdíl od betonu je tuková ucpávka pružná a nelze ji rozbít.

Doba čtení: 3 minuty

Pro děti jsou lepší antibiotika v sirupu

Lékárníci varují: Nadužívání antibiotik i zbytečné obavy z jejich užívání jsou extrémy, které škodí. Důležité je užívat antibiotika správně.

17. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

O zvířatech, lidech a antibiotikách

Spotřeba antibiotik v chovech hospodářských zvířat klesá a klesat bude. Na rozdíl od jejich spotřeby lidmi.

16. 11. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Rohlík.cz spustil lékárnu. Nákup léků vám prodraží

Když ležíte doma s chřipkou a potřebujte léky, buď si dojdete k lékaři a do lékárny, nebo si je objednáte z online lékárny a kurýr vám je doručí až domů, klidně do dvou hodin. Takhle funguje nová lékárna na Rohlík.cz ve spolupráci s lékárnami Benu. Jen ty ceny vás trochu zaskočí.

Doba čtení: 6 minut

Můžu se předávkovat vitamínem D?

Hlavním zdrojem vitamínu D je slunce, doplňovat ho můžeme také vhodným jídelníčkem a speciálně obohacenými potravinami či doplňky stravy. Odborníci vysvětlují, jak na to.

17. 10. 2018 10:24
Doba čtení: 3 minuty

Syrovátka: Dříve krmivo pro dobytek, dnes všelék pro lidi

Před třiceti lety se nevědělo, kam s ní, tak se sušená míchala do krmiva telatům. Dnes, kdy už víme, jak se syrovátkou naložit, ji hojně využíváme, kde se dá. Syrovátku najdeme v pivu, pečivu, bonbonech, lécích i kosmetice.

Doba čtení: 4 minuty

Nemocniční náramek ohlídá, abyste dostali správné léky

Řada nemocnic v České republice již u svých pacientů používá systém náramků. Byli jsme se podívat, k čemu slouží a jaké informace z něj zdravotníci vyčtou.

20. 9. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Drogy se dávaly dětem i těhotným ženám

Zajímá vás, jakým způsobem se léčili naši předkové? Co používali třeba na obyčejnou horečku, revmatické bolesti nebo kašel? Samozřejmě že drogy. Celé období romantismu je totiž nasáklé opiem. Které přípravky byly tehdy v módě?

20. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Lék na alergii: Varování před závažným zdravotním rizikem

Státní ústav pro kontrolu léčiv upozorňuje na závadu v jakosti léčivého přípravku, která může být velmi nebezpečná. Jedná se o lék v injekčním peru.

19. 6. 2018 17:05
Doba čtení: 1 minuta

Lékárnička na dovolenou: Na co se nejčastěji zapomíná

Nic nezničí vysněnou dovolenou tak účinně jako zdravotní potíže. Dobře připravená cestovní lékárnička mnohé zachrání. Co by v ní nemělo chybět? Podle zkušenosti lékařů si lidé běžně zapomínají doma i pravidelně užívané léky.

14. 6. 2018 12:06
Doba čtení: 5 minut

Ketamin rychle zbavuje deprese. Bude na předpis?

Ketamin je známý jako party droga, proto je spojován s termíny jako „nelegální“, „zakázaný“ a „drogová závislost“. Nová americká studie ale potvrdila dlouholeté výzkumy britských vědců o tom, že ketamin, navíc podávaný ve formě nosního spreje, má skvělé výsledky při léčbě těžké deprese, a dokonce sebevražedných sklonů.

8. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Posudek o zdravotní způsobilosti okopírujte, je platný dva roky

Dítě, které se chystá na letní tábor, bude potřebovat mj. potvrzení o svém zdravotním stavu, oficiálně Posudek o zdravotní způsobilosti dítěte, a tzv. bezinfekčnost, tedy Prohlášení o bezinfekčnosti. Odborníci přidávají i praktické rady ohledně léků na tábor.

31. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Hlaste podezření na nežádoucí účinky léčiv, vyzývá SÚKL

Počet hlášení nežádoucích účinků léčiv stoupá. Vyplývá to z aktuálního Informačního zpravodaje Státního ústavu pro kontrolu léčiv. Přesto je stále oznámen jen zlomek případů.

24. 5. 2018 11:01
Doba čtení: 3 minuty

Příčina roztroušené sklerózy není jedna, je to souhra několika faktorů

Roztroušená skleróza může dokonale zničit život – ale nemusí. Při nemoci hrozí poruchy vidění či hybnosti, včasnou léčbou však lze zachránit až třicet let aktivního života. Jak docílit toho, aby pacient dostal účinný lék – takový, který mu vyhovuje?

18. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Cizí, nebo naše? Jak dobře znáte české značky

Acylpyrin, Alpa, Astrid, Aviril, Dermacol, Elmex, Haribo, Herbadent, Indulona, Jar, Odol, Palette, Palmex, Persil, Pitralon, Ria, Solvina, Sunar, Vitana… Víte, které z nich jsou původní české značky?

4. 5. 2018 17:52
Doba čtení: 5 minut

Endiaron došel. Čím ho lze nahradit?

Endiaron je známý především coby lék proti průjmu. Dodávky tohoto volně prodejného léku jsou od ledna přerušeny a v kamenných i online lékárnách přestává být k mání.

28. 2. 2018 11:01
Doba čtení: 6 minut

Zaplatili jste hodně za léky? Peníze můžete dostat zpět

Pozor na novinky v ochranných limitech léků na předpis. Přinášíme kompletní přehled aktuálních změn a také upozornění na časté omyly ve výkladu toho, na co máte nárok, když doplácíte za léky.

5. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jed na krysy v lécích? Realita, nikoliv fikce

Když jste nemocný, jdete do lékárny a koupíte si lék, který vás vyléčí. Bohužel na světě existují místa, kde lidé toto štěstí nemají. Místa, kde léky nepomáhají, ale zabíjejí. Pojďte se mnou nahlédnout do Smrtícího byznysu.

Doba čtení: 3 minuty

Jaký lék vysadit, když se jich užívá moc?

Průměrný senior užívá denně pět a více léků. Někdy zbytečně, jindy špatně. Čím víc pilulek, tím vyšší riziko vzniku lékových interakcí. Máte léky svého seniora pod kontrolou a s kým je můžete konzultovat?

Doba čtení: 4 minuty

Jak dlouho užívat antibiotika

Někdo z nás je odmítá, jiný vyžaduje kvůli urychlení průběhu nemoci. Co všechno by měl lékař vědět, než vám předepíše antibiotika? Jak dlouho se berou a musíte během užívání ležet v posteli?

27. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Top 10: Nejprodávanější léky na chřipku

Kdo ještě letos neměl chřipku, ten už ji určitě netrpělivě vyhlíží, zejména pokud se nenechal očkovat nebo podcenil otužování či konzumaci probiotik. Které léky si nemocní nejčastěji na chřipku kupují?

23. 10. 2017 13:00
Doba čtení: 1 minuta

Nový lék na rakovinu: Proč se hned nedostane k pacientům?

Nové léky pro léčbu rakoviny prsu jsou na světě. Jejich cesta k pacientovi je ale zdlouhavá. Proč?

Doba čtení: 3 minuty

Prošlé léky jsou jako stará masová konzerva

Je nutné léky po expiraci zlikvidovat, i když mohou být ještě účinné? V Česku i jinde se vyhazuje ohromné množství prošlých léků. Kdo za tím stojí a jak z toho ven?

Doba čtení: 7 minut

Irena Pátková: Bakterie se na nás domlouvají

Bakterie jsou chytřejší, než si myslíme: dokážou spolu komunikovat a umí se spočítat. Když jich je dost, zaútočí: „Spustí společnou reakci, třeba produkovat jed,“ říká mladá vědkyně. Pokud „skočíme bakteriím do řeči“, můžeme najít lék na mnohé nemoci.

6. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Kupujete „zázračné“ přípravky? Tady je seznam podvodníků

Státní ústav pro kontrolu léčiv zveřejňuje weby, které nabízejí neschválené přípravky. Doporučují je neexistující lékaři a neexistující lidé se zázračně uzdravují.

25. 5. 2017 10:53
Doba čtení: 4 minuty

Kortikosteroidy musí uvádět další nežádoucí účinky: poruchy zraku

Rozmazané vidění a poruchy zraku musí být nově uvedeny u léčiv, které obsahují kortikosteroidy.

18. 4. 2017 11:23
Doba čtení: 1 minuta

Jaké léky lze bezpečně užívat v těhotenství

Těhotenství trvá devět měsíců a není tedy divu, že za tuto dobu ženu mnohdy postihnou zdravotní problémy. Léčba přírodními produkty ne vždy pomůže a je potřeba nasadit účinnější léky.

Doba čtení: 3 minuty

Léková turistika: cena stejného léku se liší i o tisíce

Chtějí po vás v lékárně obrovský doplatek? Zkuste jinou. Jeden a ten samý lék je ve velké nemocniční lékárně zdarma, zatímco o sto kilometrů dál by vás stál stovky či tisíce korun.

9. 12. 2016 9:55
Doba čtení: 3 minuty

Aktivní uhlí neslouží k detoxikaci ani prevenci, nabádá Jakub Přibyl

Množí se tipy na „černý detox“, kdy se tzv. aktivní uhlí doporučuje jako prostředek k očistě těla. Najdou se také rady k jeho preventivnímu užívání před „nezdravou“ hostinou či v rámci snížení hladiny cholesterolu. Výživový odborník však rozhodně nic takového nedoporučuje.

Doba čtení: 6 minut

Prášky na učení? Studenti berou léky užívané při demenci

Zvláště před zkouškovým obdobím hledají studenti pomoc při učení, kde se dá. I v lékárně. Mohou léky na zlepšení mozkových funkcí studentům pomoci? A nejsou nebezpečné?

Doba čtení: 4 minuty