Hlavní navigace

drogy

V ČR se fetuje látka z ropuchy

Národní ústav duševního zdraví vydal varování před užíváním sekretu ze žláz ropuchy kolorádské (Bufo alvarius). V České republice došlo v posledních letech k rozšíření užívání tohoto silného přírodního psychedelika v laickém, tzv. neošamanském kontextu.

12. 2. 2019 0:00
Doba čtení: 5 minut

Přenos žloutenky C: Jehly, sex a tetování

Hepatitida neboli lidově žloutenka je onemocnění virové. Typ C se přenáší krví, ale uživatelé drog nejsou zdaleka jediní, koho se nemoc může týkat. Do rizikové skupiny spadají také lidé často střídající sexuální partnery, zdravotnický personál nebo osoby s tetováním či piercingem.

3. 12. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

V Česku jsou syntetické drogy, které už zabíjely. Nejčastěji se kouří

Dvaatřicetiletý muž zemřel na následky předávkování syntetickým kanabinoidem, velmi toxickou látkou, která se nejčastěji kouří. Odkud se tato látka vzala a kdo další je v ohrožení?

12. 9. 2018 16:30
Doba čtení: 2 minuty

Drogy se dávaly dětem i těhotným ženám

Zajímá vás, jakým způsobem se léčili naši předkové? Co používali třeba na obyčejnou horečku, revmatické bolesti nebo kašel? Samozřejmě že drogy. Celé období romantismu je totiž nasáklé opiem. Které přípravky byly tehdy v módě?

20. 8. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Námel – droga z pole a louky

Ty tam jsou doby, kdy se na hospodářských plodinách na našich polích vyskytoval čas od času námel – jedovatá parazitická houba z čeledi paličkovicovité, což je také základ pro botanický název „paličkovice nachová“.

30. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak poznám, že moje dítě bere drogy?

Změní chování, lže, je nedůtklivý, nespolehlivý, vyhledává samotu, krade? Nemusí to nutně znamenat, že vaše dítě bere drogy, ale jasněji mít můžete, díky testu za sto padesát korun. Navíc vám poradíme, jak se zachovat v případě, že bude test na drogy pozitivní.

9. 6. 2017 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Rekord: Liberečtí celníci našli 50 000 pašovaných tablet

Celníci tento týden našli v autě jedoucího z Polska rekordní množství pašovaných léků, ze kterých se vyrábí pervitin. Při distribuci by bylo uspokojeno 17 500 uživatelů drog.

28. 4. 2016 14:18
Doba čtení: 1 minuta

Rozlévání alkoholu nezletilým? Pokuta jen tři tisíce

Policie ČR společně s dalšími institucemi začnou už za čtyři dny provádět kontroly v českých barech a restauracích. Zaměří se přitom na kontroly zakázaného prodeje alkoholu nezletilým.

5. 10. 2015 15:09
Doba čtení: 3 minuty

Vláda schválila výrazné rozšíření seznamu návykových látek

Českou republiku, potažmo celou Evropu, neustále zaplavují nové drogy, které jsou syntetizovány s cílem vyhnout se chemickým strukturám, které spadají pod kontrolní systém. Proto na seznam přibylo dalších devatenáct látek. Které to jsou?

14. 9. 2015 14:03
Doba čtení: 1 minuta

Bizarní historie opiátů

Podivuhodné jsou cesty různých látek, jejich obliby a společenské tolerance. Jak se od sebe liší heroin, kodein a morfin? Proč se jeden předepisuje běžně, zatímco druhý je synonymem pro drogu s nulovou tolerancí?

27. 7. 2015 0:00
Doba čtení: 6 minut

Co musíte vědět, léčíte-li patologického hráče

Hazardní hry a zneužívání psychoaktivních látek spolu souvisí. Cigarety, marihuana, alkohol… U mladých Čechů se často vyskytuje i nebezpečná kombinace hazardu a pervitinu. Léčíte-li jedno, je třeba léčit i druhé.

16. 7. 2015 12:26
Doba čtení: 4 minuty

Všichni tolerují závislosti. Ale někteří to odskáčou

Vůči alkoholu i tabáku máme v Čechách velmi vysokou míru tolerance. Pití i kouření bagatelizujeme a podceňujeme. To nahrává rozvoji závislostí, někteří to prostě neustojí.

7. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

Léčeben pro dospělé závislé je dost, teď chybí pro děti

Aktuální studie prokázaly jednak nedostupnost specializované adiktologické péče pro děti a dorost a současně i vysokou poptávku po takovémto druhu intenzivní ambulantní péče.

25. 6. 2014 11:55
Doba čtení: 1 minuta

Ve vodě přibývá pozůstatků látek z léků i tvrdých drog

Konzumace psychoaktivních látek podle odborníků jednoznačně vede k přítomnosti těchto sloučenin ve vodě. Současné koncentrace nejsou prý pro člověka nebezpečné. Zatím jimi zabíjíme jenom ryby.

Doba čtení: 3 minuty

První automat na marihuanu na světě

Prodej marihuany je v USA na federální úrovni stále nezákonný, ale jednotlivé státy mohou tuto lehkou drogu legalizovat. V tomto ohledu je asi nejdále stát Colorado. Ve městě Avon dokonce nainstalovali automaty na marihuanu.

5. 5. 2014 9:00

Čtvrtina mladých Čechů si vypíjí mozek

Během dospívání dochází k rychlému vývoji mozku, současně je mnohem více než v pozdějších letech poškozován alkoholem. U nás je pitím ovlivněn vývoj přinejmenším u 22,8 % mladých lidí.

Doba čtení: 7 minut

Jsme bolestínci a zbytečně se cpeme léky

Jsme takoví srabi? Nedokážeme snést ani tu sebemenší bolest. Stačí malé píchnutí a okamžitě saháme po lécích. Neřešíme příčinu, ale příznaky. Ale proč? Jde to přece i jinak.

Doba čtení: 6 minut

Kořen kudzu snižuje chuť na jídlo i alkohol

Kudzu je pro jedny jen otravný plevel. Pro jiné škrob, který se používá v makrobiotické kuchyni. Má ale i jiná využití. Pomůže třeba s redukční dietou při hubnutí i v boji se závislostí.

Doba čtení: 3 minuty

Ayahuasca - liána smrti

Ayahuasca pomáhá zbavit se všeho nepotřebného. I závislosti na drogách či alkoholu. Do ČR ji není možné legálně přivézt, to však neznamená, že se tu seance s pitím ayahuascy nekonají.

Doba čtení: 4 minuty

Bere moje dítě drogy?

Rodiče, kteří se obrátí na odborníky s touto otázkou, by rádi slyšeli vyvrácení své neblahé domněnky. Ale také případný recept, jak postupovat, pokud se podezření potvrdí.

Doba čtení: 6 minut

Nezdravé sporty z hlediska závislostí jsou fotbal, zápas, box i tanec

Chcete chránit své potomky před riziky závislostí a posíláte je proto sportovat? Pozor, některé sporty, resp. jejich prostředí, naopak alkoholu, marihuaně i gamblerství přímo nahrávají.

4. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 6 minut

Děti konzumují alkohol už od 11 let. Mohou za to rodiče?

Nové průzkumy ukazují na nedostatečnou informovanost o škodlivosti alkoholu u mládeže. Přestože je jeho podávání dětem v ČR do 18 let zakázané, 83 % rodičů alkohol u svých dětí neřeší.

8. 6. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Na tripu s LSD

Na duben připadají hned dvě výročí vztahující se k LSD. Dnes je tomu 67 let od objevení jeho účinků. A předloni v dubnu zemřel ve věku 102 let jeho objevitel A. Hofmann.

Doba čtení: 10 minut