Hlavní navigace

Po covidu přichází závratě i poruchy sluchu. Lékaři ošetřují víc pacientů

9. 2. 2023

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Ordinace specialistů na ORL ve Fakultní nemocnici Motol za poslední dva roky navštěvuje více pacientů, kteří si stěžují na závratě, poruchy sluchu nebo tinitus. Otoneurolog Zdeněk Čada nárůst těchto zdravotních potíží připisuje prodělání covidu.

„Srovnám-li počet pacientů za 15 let mého působení v oboru otoneurologie, tak mám pocit, že za poslední dva roky narostl,“ říká Zdeněk Čada, jenž se specializuje mimo jiné na závratě a tinitus a nyní stojí v čele dětské kliniky ORL Fakultní nemocnice v Motole.

Častěji přichází ti, kteří mají potíže se sluchem, trpí závratěmi nebo tinitem, což je vnímání různých zvuků v uchu, uších či hlavě, aniž by existoval jejich zevní zdroj.

Covid může ještě překvapit

Zdeněk Čada nárůst spojuje s vlnou covidu, která do Česka dorazila v březnu roku 2020 a stále se mezi lidmi vyskytuje. „Jednak dnes již víme, že virus SARS-CoV-2 je neurotropní, tedy napadá buňky nervového systému, navíc, když dáváme s pacientem dohromady anamnézu, jejich zkušenosti před zdravotními obtížemi bývají dost často uniformní – měl jsem covid, ztratil jsem čich, trošku mi začalo pískat nebo šumět v uchu a po půl roce je zvuk intenzivnější, proto jsem vyhledal lékaře,“ popisuje odborník.

Vyšetření šepotem nemusí u dětí odhalit nedoslýchavost Přečtěte si také:

Vyšetření šepotem nemusí u dětí odhalit nedoslýchavost

Přímá souvislost zatím není jednoznačně prokázaná. „I tak se domnívám, že může jít o pozdní následek covidu. Virus SARS-CoV-2 nemusí být přímo činitelem těchto zdravotních potíží, nastartuje ale v imunitním systému změny, kdy organismus začne napadat vlastní nervové struktury a důsledkem toho právě může být i porucha sluchu a další zdravotní potíže,“ uvádí Zdeněk Čada. „Covid nás proto poruchami sluchu a některými typy závratí ještě může překvapit,“ domnívá se specialista.

Změna doporučení u léčby kortikoidy

Dříve platilo, že ztráta čichu značí mírnější průběh onemocnění covidem a lékaři hojně diskutovali o tom, zda při tomto příznaku pacientovi nasadit léčbu kortikoidy. „Zpočátku byla teorie, že se to dělat nemá, teď s odstupem času se ukazuje, že to smysl má,“ říká Zdeněk Čada. Dnes už ztráta čichu při covidu není až tak častá, stále se ale vyskytuje a Zdeněk Čada má i pacienty, u kterých se čich dosud neobnovil. Takových je ale menšina.

Ultrazvuk či akupunkturu na tinnitus vyzkoušet můžete, nejspíš vám ale nepomohou Přečtěte si také:

Ultrazvuk či akupunkturu na tinnitus vyzkoušet můžete, nejspíš vám ale nepomohou

Jak jsme nedávno psali, právě ztráta čichu je jedním z argumentů, proč neurologové opakovaně varují, že v budoucnu může přijít vlna výskytu Parkinsonovy nemoci. „Její epidemie se obáváme zejména kvůli tomu, že covid dokáže vyvolat poruchu čichu, aniž by vyvolal zánět nosohltanu. Je známo, že porucha čichu je velmi častý první příznak Parkinsonovy nemoci, který může předcházet pět, deset, někdy i dvacet let vlastním motorickým příznakům,“ uvedl v listopadu na panelové diskuzi s názvem Medialogy lékař a vědec Petr Dušek z Neurologické kliniky 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Všeobecné fakultní nemocnice.

Máte po prodělaném covidu potíže se sluchem?

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).