Hlavní navigace

byliny

V klášteře sv. Hildegardy. Tady jeptišky vyrábějí víno

Francouzské, italské nebo španělské víno zná každý. Málokdo ale tuší, že vynikající vína vznikají i v Německu a že do vinařského průmyslu se zde zapojily také jeptišky.

Jana Zlámalová

26. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Kosmatice: smažené květy černého bezu jíme vždy bez stonku

Bez černý neboli bezinky roste téměř všude. Kromě toho, že je zdravý, dá se z něj připravit i tradiční pochoutka – kosmatice. Máme pro vás základní recept i tipy na mnoho variant její přípravy.

Petr Havel

25. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

5 léčivek, které zvládnete vypěstovat i doma v květináči

Příznivci bylinek a přírodní medicíny si mohou některé z léčivých rostlin bez problémů pěstovat i doma na parapetu. Jsou nenáročné a mnohé využijete také při vaření.

Redakce

11. 4. 2018 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Proč jíst merlík čilský, když roste i český

Merlík bílý je vlastně plevel a jeho výhodou je, že roste všude. Merlík všedobr si zase můžete vypěstovat ze semen. Hodí se na saláty, lze jej upravit podobně jako špenát či použít v řadě dalších receptů.

Petr Havel

11. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Moringu využívá ájurvéda a lidové léčitelství, věda ji zatím opomíjí

Moringa olejodárná je strom s mnoha způsoby využití a účinky na zdraví. Prodává se jako prášek, kapsle, čaj, ve formě listů nebo směsi bylin určených na konkrétní problém.

Redakce

11. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak posílit imunitu v době chřipkové epidemie

Ze všech stran právě nyní slyšíme o chřipkové epidemii. Možná také uvažujete nad tím, co dělat, abyste nemoci odolali. Máme pro vás tipy pro přírodní posílení imunity.

Veronika Řeháková

19. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Bylinné čaje v testu zcela propadly: jedy jsou i v čajích pro děti

Že čaje jsou bohatým zdrojem pesticidů, je veřejným tajemstvím. Aktuální výsledky, které zveřejnil časopis dTest, odhalily množství pesticidů a jedovatého plevele i v bylinných čajích, včetně těch speciálně určených dětem.

Redakce

15. 2. 2018 13:37
Doba čtení: 3 minuty

Jak si přírodně obarvit potraviny? Stačí pár květů

Bagety nemusí být jen nudně pískové a dorty jen hnědé po čokoládě, dejte jídlu nové, svěží kabátky. Vsaďte na sušené květy snadno dostupných bylin a upečte si třeba fialovou bagetu nebo připravte barevnou limonádu pro děti. Tohle vás bude rozhodně bavit.

Kateřina Čepelíková

8. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Kulinární popel, nová dimenze vaření

Smažené hranolky, pečené kuře, stejné úpravy, stejné druhy surovin, změňme to, zkusme na to jít v kuchyni trochu jinak, vraťme se ke kořenům, k pečení v senu, nebo objevme jídlo s kulinárním prachem. Jestli lačně vzpomínáte na brambory pečené v popelu, budete nadšeni.

Kateřina Čepelíková

1. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

V Čejkovicích roste radost

Je to už pětadvacet let, co česká odnož rakouské firmy Sonnentor na jihu Moravy vyrábí bylinné čaje. A takové výročí si rozhodně zaslouží pořádnou oslavu.

Jana Zlámalová

14. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

3 zdravé letní bylinky, které si můžete zadarmo natrhat

Bylinky nemusíte draze kupovat v obchodě, nasbírejte si je v přírodě. Právě teď je pro některé z nich ideální čas.

Petr Havel

4. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jarní slavnosti nabízejí bylinky od pažitky po angínovník

Farmářské tržiště Náplavka zve všechny milovníky bylinek. V sobotu nakoupíte na výsadbu i do kuchyně, klasiku i exotické byliny, na místě ochutnáte a odnesete si rady a recepty.

Redakce

20. 4. 2017 18:36
Doba čtení: 1 minuta

Jak využít bylinky v kuchyni: Bazalku a petržel nikdy nevaříme

Právě začínají růst první čerstvé bylinky, některé druhy můžeme koupit v obchodech, a to i celoročně. Víte, na co všechno se hodí a jak je nejlépe používat?

Redakce

8. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak se pěstují bylinky do supermarketů

Bylo by bláhové čekat na Moravě koncem března zelené lány voňavých bylinek. A přece tu jsou. Ve vsi na Znojemsku najdete největšího celoročního pěstitele bylinek u nás.

Lenka Krbcová

6. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 10 minut

Bazalka, ale i kopřivy a medvědí česnek: Jaké bylinky nabízejí na Velikonoce řetězce

Kde nakoupit bylinky, když to za nimi do přírody máte daleko? Některé obchody nabízejí alespoň ty základní, jiné se chlubí bohatou nabídkou, kterou na Velikonoce ještě doplní kopřiva i česnek medvědí.

Kateřina Čepelíková

4. 4. 2017 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Do velikonoční nádivky patří kopřiva, škarda i prasetník

Celá řada bylinek už se probudila ze zimního odpočinku, stačí je jen nasbírat. Jaké bylinky se hodí pod jehněčí a které do nádivky?

Kateřina Čepelíková

4. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Vyrazte na kopřivy, je pro to ideální doba

Lístky kopřiv využijete do nápojů i polévky, dokonce se dají konzumovat za syrova. Můžete z nich připravit kopřivový špenát, ale hlavně patří do klasické velikonoční nádivky. Ke sběru jsou vhodné mladé lístky kopřiv.

Petr Havel

30. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Tea tree oil: má použití od akné po vši, ale pozor na neředěný

Na bradavice, při mykózách, proti zápachu z úst… olej z čajovníkového stromu má široké účinky nejen antibakteriální, ale i antivirové, protiplísňové, antiparazitární a protizánětlivé. Při vnitřním užití může být tea tree oil toxický.

Kateřina Košutová

2. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Konopím proti roztroušené skleróze

Tisíce lidí trpí v Česku roztroušenou sklerózou a na léčbu dlouho čekají, týdny, ale někteří i měsíce. Proto si lidé snaží všemožně pomoci.

Lenka Čejková

10. 1. 2017 10:29
Doba čtení: 4 minuty

Citronová tráva omezuje činnost ledvin

Dělení potravin na zdravé a nezdravé je velmi relativní. Jak ukazují studie, poškození jater způsobí většinou léky, ale také byliny či zelený čaj. A oblíbená citrónová tráva není vhodná pro lidi se zhoršenou funkcí ledvin, například seniory.

Petr Havel

4. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jmelí je více léčivé než jedovaté

Tradiční vánoční rostlinka, která má mít kouzelnou moc: přinášet štěstí a plodnost. Traduje se, že je jedovaté. Málokdo ale ví, že je to spíše léčivka. Používáme ji k omývání nohou při křečových žilách. Rovněž bývá součástí čajů na snížení krevního tlaku nebo cholesterolu.

Helena Singerová

8. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Udělejte si čas na nemoc a uzdravení

Nemoc je signál, že máme zpomalit. Lépe zastavit. Dopřejte nemoci čas a organismu uzdravení. Vyplatí se to. Jak vypadá ideální rekonvalescence? Pomůže například úprava jídelníčku, aromaterapie nebo homeopatie.

Helena Singerová

16. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Léčivý relax: velký přehled koupelových olejů

Samotná koupel v teplé až horké vodě je značně relaxační. Pokud nahradíte světlo svíčkami, bude to téměř dokonalé. Uspokojte i další smysl – čich – a přidejte si do koupele vonné oleje. Vybírat můžete podle nálady nebo i zdravotních potíží, kdy se účinné látky vstřebávají do pokožky již během relaxace.

Helena Singerová

15. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

3 přírodní antidepresiva: třezalka, mučenka a šafrán

S ubýváním denního světla a přicházejícím chladem přibývá v podzimním období lidí trpících sklíčeností, nervozitou, vyčerpaností, potížemi se spánkem… Příroda nám však ve své dokonalosti nabízí bylinky, které nám pomohou nastolit klid a rozveselit mysl.

Simona Procházková

12. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

3 čaje proti kašli a léčivá vůně cibule

K tomu, aby se zklidnilo podrážděné hrdlo a průdušky se zbavily zánětlivého hlenu, obvykle postačí bylinkový čaj. Uzdravení lze podpořit rozkrájenou cibulí, inhalací se zázvorem, masáží nebo tvarohovým zábalem.

Simona Procházková

3. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Nejlepší triky pro zklidnění dětí

Začátek školního roku a s ním spojený nástup do školek a škol je pro děti obdobím, kdy jsou vystaveny velké zátěži, což může vést k emočnímu přetížení a s ním spojeným obtížím. Masáže a bylinky pomohou dětem k uvolnění.

Simona Procházková

12. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Sonnentor: bylina bez rodnéno listu jim do čaje nesmí

Už po sedmé se otevřely brány výrobního závodu bylinného specialisty z Čejkovic a my jsme byli u toho. Víme, odkud pocházejí bylinky, proč se do nich před balením fouká i kolik sáčků čaje se vyrobí za jednu minutu.

Kateřina Čepelíková

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Poslední šance nakopat kořen čekanky

Čekanka je ceněná léčivá bylina. Nejúčinnější částí je kořen, nasbírejte si ho ještě dřív, než přijdou přízemní mrazíky. Poradíme, co pak s ním.

Simona Procházková

4. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Eleuterokok ostnitý: sibiřský ženšen zlepšuje kondici

Kořenu eleuterokoku se říká sibiřský ženšen. Stejně jako kořen ženšenu má silné léčivé účinky. Užívá se k posílení tělesné i duševní kondice a přirozenému posílení obranných funkcí organizmu.

Simona Procházková

30. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Ženšen a jeho účinky: kořen z tajgy je silný antioxidant

Ženšenu se říká všehoj, přesněji všehoj léčivý, a to z dobrého důvodu. Je doslova nabitý léčivými látkami. Nejhodnotnější částí ženšenu je kořen, který má vliv na imunitní systém. Můžete ho koupit v bylinkářství a připravit si z něj domácí kapičky.

Simona Procházková

27. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty