Hlavní navigace

Potřebujete rychle vyléčit chrapot?

Sdílet

 Autor: Photl.com
Obvykle si ani neuvědomujeme, že máme hlasivky, dokud nás o hlas nepřipraví bolest v krku a chrapot. Jak být rychle fit a zase mluvit? Zkuste alternativní medicínu.

Nejdřív malá vysvětlivka: chrapot je vlastně infekce, která napadla hlasivky. Stačí pobyt na chladném vzduchu, v místě, kde naplno běží studená klimatizace (auto, práce), nebo den, který jste strávili mluvením (prezentace, školení). Pomáhá cokoliv, co hlasivkám umožní rozředit hlen, který je potáhl v rámci infekce.


Autor: Photl.com

Při léčbě chrapotu je důležité, kde jste k němu přišli

Odkašlávání, které pomáhá zbavit se hlenu na hlasivkách, napomohou nejlépe bylinkové čaje s medem a vysokým stupněm slizovitých látek. Ne náhodou naše babičky doporučovaly a vařily diviznu, lipový čaj, nebo třeba svařenou cibuli s majoránkou a medem.

Pozor: tyto čaje, aby měly ten správný účinek a uvolnil se dostatek slizovitých látek, nestačí pouze zalít vodou, ale musí se chvíli v konvici povařit. Pijí se teplé, ne horké a ne na ex. Malé loky se nechají pomalu sklouznout do krku, aby kontakt léčivých látek s hlasivkami byl co nejdelší a hlasivky se pokryly slizem. Čaje se musí pít opakované, po celý den a nejlepší je střídat je.

Přečtěte si: Nejčastěji užívané bylinky při nachlazení

Homeopatika pomohou při různých druzích chrapotu

Pomoci mohou z přirozené léčby také homeopatika. Jen si musíte uvědomit, jaký druh chrapotu máte. Chrapot doprovázený drsným kašlem, který vznikl prochlazením na studeném větru, který doprovází horečka, podle lékařky Hany Váňové nejlépe léčí Aconitum Napellus o síle 9 CH. Bere se pět granulí čtyřikrát denně.

„Chřipková onemocnění s chrapotem, suchostí hrtanu a suchým kašlem, kdy má pacient tepající bolesti hlavy s přecitlivělostí na světlo a hluk, léčí Belladonna o síle 9 CH. Pět granulí čtyřikrát denně,“ uvádí lékařka – homeopatka.

Naopak na chrapot, který vznikl po propocení, nebo promoknutí, například po sportovní zátěži, po pobytu na lyžích a podobně a nejhorší je ráno a během dne se zmírňuje díky rozmluvení, nejlépe léčí Rhus Toxicodendron o síle 9 CH. Opět pět granulí, ale stačí je brát třikrát denně.

„Pokud chrapot způsobila nadměrná únava hlasivek, tedy po dlouhém mluvení, zpívání, či křičení, je lékem Arnica Montana. Bere se pět granulí třikrát denně, opět o síle 9 CH,“ radí Hana Váňová. Arniku lze podle ní také používat preventivně, tedy čeká-li nás druhý den koncert, nebo školení s celodenním mluvením.

Čtěte téma: Homeopatie se dá použít i jako prevence chřipky

Preventivně se dá brát také komplexní homeopatikum Homeovox. Tablety se berou jako prevence dvě pětkrát denně, nechají se zvolna rozpustit v ústech bez zapíjení. Jako lék, když už vás chrapot postihl, se berou také dvě tablety co hodinu. Lék obsahuje víc druhů homeopatických látek a je poměrně dobře účinný. Je snad zbytečné dodávat, že je nutné zároveň dodržovat hlasový klid: tedy nemluvit, nezpívat, a nenutit se ani do šepotu, protože ten namáhá hlasivky nejvíc.

V každém případě podle Hany Váňové platí, že trvá-li chrapot dlouho, nebo se opakovaně vrací, měl by vás vidět lékař. Ten jednak může nejlépe vybrat ten nejvhodnější lék, a hlavně pomůže zabránit tomu, aby se na příliš namáhaných hlasivkách udělaly uzlíky, které se pak v chronické fázi dají řešit jen operací.

Čtěte dále: Odřený nos je snad horší než vlastní rýma

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).