Hlavní navigace

Čeští vědci objevili novou sílu bylin. Pomůže při akné i celulitidě

Sdílet

 Autor: Vitalia.cz/ Karel Choc
Podrobili důkladným testům řadu zapomenutých bylin i květeny, které známe ze zahrádky, a odhalili v nich dosud neobjevené či zapomenuté látky. Vědci tak dokáží pomoci s léčbou například akné, celulitidy či křečových žil za pomoci přírodních sil.

V Praze byly založeny speciální výzkumné matečnice kosatců a zapomenutých tradičních českých i středoevropských bylin. Ekologicky pěstované kosatce, magnolie a další vybrané byliny totiž obsahují účinné bioaktivní látky, o jejichž účincích se dosud nevědělo. Nebo jen nebylo známo, že je právě daná rostlina obsahuje. A teď, když už se ví víc než dříve, mohou být účinné látky využity například v dermatologii nebo k posílení organismu.

Ty nejvhodnější z 1800 kosatců

Botanický ústav Akademie věd ČR (AV ČR) má v Průhonické botanické zahradě jednu z největších sbírek kosatců na světě, v polovině května jich tam například kvetlo padesát tisíc různých odrůd i barev. A protože dle výzkumů kosatce obsahují látky se silnými protizánětlivými, antimikrobiálními, antioxidačními, a dokonce i protinádorovými účinky, rozhodl se je Petr Kaštánek, mj. ředitel výzkumné společnosti EcoFuel Laboratories, podrobit rozsáhlému výzkumu.

Botanický ústav mu poskytl 1800 odrůd, z nich bylo vybráno třicet šest kultivarů s aplikačním potenciálem a v laboratoři se z nich následně připravilo dvě stě nejrůznějších extraktů. Ve finální fázi u nich byl zjišťován obsah účinných látek a biologické aktivity pomocí robotické analytické stanice na Vysoké škole chemicko-technologické.

Během rozsáhlého výzkumu byly speciálními technologiemi zjištěny vzájemné vazby jednotlivých rostlin, a díky tomuto ojedinělému přístupu jsou dnes vědci schopni zajistit vzájemnou synergii vedoucí ke zvýšení léčivých účinků. Což se dá následně využít k vyvinutí speciálních preparátů.

Kosatcem proti akné a zubnímu plaku

Z vybraných otestovaných odrůd byla v Průhonicích založena unikátní kosatcová matečnice, která bude do budoucna zajišťovat kvalitní a přesně geneticky definovaný rostlinný materiál pro velkoobjemovou kultivaci kosatců a produkci účinné látky z jejich oddenků. Výsledné kosmetické produkty s touto účinnou látkou vyvinula a bude vyrábět společnost BIOCEN Laboratories.

„Tento projekt je ve fázi certifikace a výroby prototypů finálních produktů, v nichž účinné látky z kosatců najdou své uplatnění v kosmetice zaměřené na akné. Zjistili jsme také, že výtažky z kosatců dokonce zabraňují vzniku zubního plaku. Výsledky studií jsou tak skvělé, že věříme, že účinné látky z této rostliny si najdou uplatnění i v zubní hygieně,“ říká Petr Kaštánek.

Inspirace v herbářích

V rámci dalšího projektu nazvaného Plantactives si vědci dali za cíl vybrat lokálně rostoucí tradiční i zapomenuté léčivé rostliny s potenciálem využití v dermatologii, kosmetice a v přípravcích posilujících obranyschopnost organismu. Inspiraci přitom hledali ve starých herbářích i v odborné literatuře a své poznatky pak konzultovali s předními fytoterapeuty.

„Hledali jsme byliny, které obsahují zejména tzv. flavonoidy, které mají silné antioxidační a protizánětlivé účinky. Ve spolupráci s panem doktorem Vlasákem jsme vytipovali dvacet, většinou ne příliš známých bylin, které jsme dále podrobně zkoumali a zjišťovali jejich účinky,“ vysvětluje Petr Kaštánek. Šlo například o ožanku kalamandru, kručinku barvířskou, komonici lékařskou, mydlici lékařskou, popenec obecný, lnici květel, magnolii průhonickou, denivku plavou a další.

Unikátní magnolie

Velmi zajímavé jsou především výsledky výzkumu zaměřeného na protizánětlivé látky v květech a listech magnolie. Ty svou sílu mohou nově rozvinout v dermatologických preparátech pro citlivou, zanícenou a ekzematickou pokožku.

„Magnolie průhonická není jen nádherná, ale, jak výzkum potvrdil, také svými obsahovými látkami zcela unikátní. V Průhonickém parku se nachází řada jedinečných exemplářů hybridu magnolie průhonické. Jsme rádi, že jsou podporovány projekty, díky kterým znovu zjišťujeme a ukazujeme, jak významné a nenahraditelné rostliny jsou,“ říká Miroslav Vosátka z Botanického ústavu AV ČR.

Na otoky i křečové žíly bude platit „léčba květinou“

Zdraví je především o udržení či obnovení rovnováhy – tzv. homeostázy. Jedná se o komplexní dynamický děj, jehož základem je mikrocirkulace, která zabezpečuje stabilní prostředí tělním buňkám.

„A k tomu v mé praxi pomáhají zejména flavonoidy. Díky nim mají preparáty ze zkoumaných bylin významný potenciál u poruch žilně-lymfatického systému. To ocení zejména ženy trpící otoky, křečovými žilami či celulitidou,“ doplňuje lékař René Vlasák.

Odborná spolupráce:

Doc. Ing. Petr Kaštánek, PhD.

Vědec, ředitel a zakladatel výzkumné laboratoře EcoFuel Laboratories, která se specializuje na celý řetězec výzkumu a využití mikroskopických řas pro produkci bioaktivních látek.


Prof. RNDr. Miroslav Vosátka, CSc.

Vědecký pracovník Botanického ústavu AV ČR, zakladatel Oddělení mykorhizních symbióz, bývalý ředitel Botanického ústavu.


MUDr. René Vlasák

Zakladatel společnosti Prevence 2000, Centra preventivní medicíny a CPM-Lymfocentra – jednoho z největších českých pracovišť specializujících se na léčbu lymfatických otoků a křečových žil.

Autor článku

Redaktorka serveru Vitalia.cz se zaměřuje zejména na kvalitu potravin a kvalitu jejich prodeje. Věnuje se také zdravotní problematice.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).