Hlavní navigace

bolest

Když vás v zimě bolí klouby…

Bolest a ztuhlost kloubů, zejména po ránu, jsou prvními varovnými příznaky. Projevují se často při změnách počasí, a hlavně v zimě, kdy máme menší možnost zdravého pohybu.

26. 1. 2019 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Vyčerpání, únava, bolest. Neurolog hledá přirozenou cestu k nápravě

Syndromy dříve typické pro vyšší věk dnes mívají i děti. V populaci výrazně klesá výkonnost imunitního systému, lidé jsou nemocní, trpí bolestmi a měli by být léčeni. Otázka je jak, říká brněnský neurolog Jaroslav Lněnička.

Doba čtení: 15 minut

Jak dlouho se čeká na operace a lze to urychlit?

Máte bolesti nebo nějaký zdravotní problém a rádi byste se jej zbavili s pomocí lékařů? Pro některé vybrané výkony jsou zákonné lhůty. Maximální je pak u náhrad kyčelního kloubu. Hádejte, jak dlouho na něj můžete čekat. A co udělat pro zkrácení lhůty?

9. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolesti hlavy: když už obklad, tak s bylinkami

Od bolestí hlavy pomůže doslova „přírodní cesta“ – tedy procházka na čerstvém vzduchu. Léčbu můžete podpořit i některými bylinami – a to ve formě nálevu, aromaterapeutického obkladu nebo koupele.

Doba čtení: 2 minuty

Revma: bez včasné léčby do 10 let v invaliditě

Příznaky jsou nenápadné, přitom včasná léčba dokáže zpomalit nebo zastavit zhoršování onemocnění. V opačném případě se pacienti stávají invalidními. Jaké příznaky vás mají varovat a jaká léčba je nejlepší?

11. 10. 2016 13:28
Doba čtení: 2 minuty

Na zánět močových cest neplatí jen brusinky

Velmi časté onemocnění, které trápí víc ženy než muže. K nastartování stačí málo, a pokud nejsou léčené včas, hrozí značné komplikace. Zbavte se zánětu močových cest hned v začátcích. Nejen brusinkami.

3. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Akupunktura vychází z čínské medicíny. Proto jehly nejčastěji míří do ucha

Pochází z Číny a je stará tisíce let. V poslední době se akupunktura zabydluje i u nás, stává se doplňkem klasické i nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a její obliba roste. Na co akupunkturu použít, kterou si vybrat a kolik to stojí?

18. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčbu nataženého svalu lze urychlit

Nedostatečné rozcvičení a následný zbrklý pohyb. Když si sportovec natáhne sval, má jen jednu možnost – až do odeznění příznaků klidový režim. Jak lze léčbu urychlit?

10. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

10 nejžádanějších bylinných čajů

Na žaludeční potíže, močové cesty, pro kojící ženy, malé děti… Jaké bylinné čaje jsou nejprodávanější?

27. 4. 2016 17:35
Doba čtení: 3 minuty

Konopné masti – nápis „cannabis“ nestačí

Konopná mast je jedním z nejpoužívanějších a také nejprodávanějších výrobků z konopí. Slibuje zmírnění atopického ekzému nebo utišení bolestí kloubů. Jako u každého výrobku je dobré zjistit si více informací o složení, původu, účincích a také o výrobci. Víte, jak se správně zorientovat v jejich nabídce?

20. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

6 příkladů, jak ušetřit na lécích

Léky nejsou zrovna nejlevnější položkou. Víte, že léky mají mnohdy i levnější varianty? Neplaťte víc, než musíte.

29. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Když hlava bolí… Ibalgin, nebo Paralen?

Co se bolesti hlavy týče, málokdo je hrdina. Většinou sáhneme po Ibalginu nebo Paralenu. Jaký je v nich rozdíl?

Doba čtení: 2 minuty

TOP 10 léků na bolest hlavy

Lékárny nabízejí řešení v desítkách nejrůznějších volně prodejných analgetik na bolest hlavy. Jaké jsou nejprodávanější?

26. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bolesti hlavy. S jakými léky začít?

Bolest hlavy začne ze stresu, od krční páteře nebo třeba po kávě, ovšem kávou se může také zklidnit. Jaké jsou časté příčiny bolesti hlavy a jak si s ní poradit? Bolest hlavy bez léků může trvat až několik dnů.

Doba čtení: 2 minuty

Léky proti bolesti

Poznali a řešili jsme ji už všichni. Bolest má škály, různou intenzitu a navíc je vnímaná subjektivně každým pacientem jinak. Společným jmenovatelem jsou léky proti ní. Podle jakého klíče je vybírat?

11. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bolavá záda prohřejete náplastmi

Jako první pomoc na bolavá záda jsou pro mnohé ideální volbou. Hřejivé náplasti šetří čas, elegantně je schováte a dočasně pomohou. Jak se zorientovat v nabídce a čím vším vytvořit teplo pro úlevu?

Doba čtení: 4 minuty

Jak účinně předcházet bolesti zad

Bolest zad patří k nejčastějším problémům pohybového ústrojí nejen v České republice. Co je na vině a jak se bolesti zad účinně bránit?

5. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jsme bolestínci a zbytečně se cpeme léky

Jsme takoví srabi? Nedokážeme snést ani tu sebemenší bolest. Stačí malé píchnutí a okamžitě saháme po lécích. Neřešíme příčinu, ale příznaky. Ale proč? Jde to přece i jinak.

Doba čtení: 6 minut

Platí: Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky?

Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky. Tuhle větu slyšela asi každá dívka či žena. Jenže, můžou takhle snadno vaječníky opravdu nastydnout?

27. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bolí vás záda? Kupte si míč

Bolestmi zad trpí až osmdesát procent populace a přitom nemusí. Vyzkoušejte osvědčené metody, posilte zádové a břišní svalstvo a hoďte svoje záda do latě.

3. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Nebezpeční zabijáci bolesti

Jsou běžnou součástí domácí lékárničky. Co se ale stane, pokud se stanou vaším denním chlebem? Časté užívání „obyčejných“, volně prodejných léků na bolest může vést až k infarktu.

Doba čtení: 3 minuty

Čtyři chyby, které děláme, a pak nás kvůli tomu bolí záda

Bolest zad může způsobit nemoc, ale i náš životní styl. V mládí člověk obvykle nevěnuje moc pozornosti tomu, jestli správně stojí, chodí, sedí či spí. Co dělat, aby záda nebolela?

11. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Jakákoliv bolest se dá zmírnit

ROZHOVOR – Bolest sice není možné ze života úplně vymazat, ale zmírnit jde v každém případě. „A to i taková, která je trvalá a chronická,“ říká lékař Zdeněk Mrozek.

16. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Meditace umožňuje zmírnit bolest. A to i u začátečníků

Bolí vás hlava? Zkuste dřív, než sáhnete po prášku, vyzkoušet meditaci. je dokázáno, že i u amatérů meditace snižuje bolest, a to dokonce lépe než nejsilnější lék – morfium.

12. 4. 2011 10:30
Doba čtení: 1 minuta

Bolesti zad: Jak se jich zbavit?

Zbavit se bolestí zad není vůbec jednoduché a rozhodně to není natrvalo. Nicméně cvičitelka Petra Ménová nám poradí, jak na to.

Doba čtení: 5 minut

Průvodce pro rodiče: Pomáháme dětem zvládat bolest

Čeští pediatři připravili příručku pro rodiče, kteří se ocitnou v nelehké situaci – jejich dítě se trápí bolestí. Česká pediatrická společnost zveřejnila informace o tom, jak se vypořádat s bolestí u dětí. Bolest, především náhlá a akutní, je jakousi pojistkou ukazující na „poruchu“ ve fungování lidského organizmu.

28. 4. 2010 14:11
Doba čtení: 1 minuta

Magnetoterapie léčí, ale v náramku ji nehledejte

Z televizní obrazovky na nás spokojeně mrká šedesátnice, které magnetický bederní pás změnil život. V prodejnách se šperky běžně seženete magnetické náramky a náhrdelníky. Bolavá zápěstí, kolena, zuby nebo kožní problémy lze prý magnetem léčit. Komerční pomůcky ale nelze zaměňovat s magnetoterapií pod dohledem odborníka.

Doba čtení: 3 minuty

Tai Chi: Nikdy nekončící zdravý pohyb

Bolí vás klouby, záda nebo krční páteř? Chtěli byste cvičit, ale všechny pokusy kvůli bolesti zatím zkrachovaly? Zkuste Tai Chi (čínsky Tchai Ti). Jde o systém sestav, které pomáhají při diabetes, osteoporóze, nebo třeba při artritidě. Cvičit můžete i vsedě na kolečkovém křesle. Tai Chi je opravdu pro každého.

Doba čtení: 4 minuty

Sezení na míči zádům neprospívá!

Již několik let se hlásá: „Vyměňte židli za velký gymnastický míč, ulevíte páteři!“ Neznám však nikoho, kdo by vydržel na nafouknuté kouli sedět dlouho. Naštěstí. Máte-li gymnastický míč, cvičte na něm, hopsejte si, válejte se po něm, ale rozhodně ho nepovažujte za židli! A na čem tedy v práci sedět?

Doba čtení: 4 minuty

Protáhněte se, aby vás „kancelářské“ tělo nebolelo

Celodenní práce u počítače lidskému tělu škodí, což je známý fakt. Existují poučky, jak správně sedět. Ale schválně, jak dlouho vydržíte sedět rovně a nehrbit se? Sotva několik minut. Má rada tedy zní: soustřeďte se na práci, seďte pohodlně, ale každé dvě hodiny si přímo v kanceláři zacvičte.

Doba čtení: 5 minut