Hlavní navigace

bolest

Vyčerpání, únava, bolest. Neurolog hledá přirozenou cestu k nápravě

Syndromy dříve typické pro vyšší věk dnes mívají i děti. V populaci výrazně klesá výkonnost imunitního systému, lidé jsou nemocní, trpí bolestmi a měli by být léčeni. Otázka je jak, říká brněnský neurolog Jaroslav Lněnička.

Pavel Taněv

27. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 15 minut

Jak dlouho se čeká na operace a lze to urychlit?

Máte bolesti nebo nějaký zdravotní problém a rádi byste se jej zbavili s pomocí lékařů? Pro některé vybrané výkony jsou zákonné lhůty. Maximální je pak u náhrad kyčelního kloubu. Hádejte, jak dlouho na něj můžete čekat. A co udělat pro zkrácení lhůty?

Redakce

9. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bolesti hlavy: když už obklad, tak s bylinkami

Od bolestí hlavy pomůže doslova „přírodní cesta“ – tedy procházka na čerstvém vzduchu. Léčbu můžete podpořit i některými bylinami – a to ve formě nálevu, aromaterapeutického obkladu nebo koupele.

Helena Singerová

8. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Revma: bez včasné léčby do 10 let v invaliditě

Příznaky jsou nenápadné, přitom včasná léčba dokáže zpomalit nebo zastavit zhoršování onemocnění. V opačném případě se pacienti stávají invalidními. Jaké příznaky vás mají varovat a jaká léčba je nejlepší?

Helena Singerová

11. 10. 2016 13:28
Doba čtení: 2 minuty

Na zánět močových cest neplatí jen brusinky

Velmi časté onemocnění, které trápí víc ženy než muže. K nastartování stačí málo, a pokud nejsou léčené včas, hrozí značné komplikace. Zbavte se zánětu močových cest hned v začátcích. Nejen brusinkami.

Helena Singerová

3. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Akupunktura vychází z čínské medicíny. Proto jehly nejčastěji míří do ucha

Pochází z Číny a je stará tisíce let. V poslední době se akupunktura zabydluje i u nás, stává se doplňkem klasické i nedílnou součástí tradiční čínské medicíny a její obliba roste. Na co akupunkturu použít, kterou si vybrat a kolik to stojí?

Michaela Michalcová

18. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Léčbu nataženého svalu lze urychlit

Nedostatečné rozcvičení a následný zbrklý pohyb. Když si sportovec natáhne sval, má jen jednu možnost – až do odeznění příznaků klidový režim. Jak lze léčbu urychlit?

Helena Singerová

10. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

10 nejžádanějších bylinných čajů

Na žaludeční potíže, močové cesty, pro kojící ženy, malé děti… Jaké bylinné čaje jsou nejprodávanější?

Redakce

27. 4. 2016 17:35
Doba čtení: 3 minuty

Konopné masti – nápis „cannabis“ nestačí

Konopná mast je jedním z nejpoužívanějších a také nejprodávanějších výrobků z konopí. Slibuje zmírnění atopického ekzému nebo utišení bolestí kloubů. Jako u každého výrobku je dobré zjistit si více informací o složení, původu, účincích a také o výrobci. Víte, jak se správně zorientovat v jejich nabídce?

Michaela Michalcová

20. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

6 příkladů, jak ušetřit na lécích

Léky nejsou zrovna nejlevnější položkou. Víte, že léky mají mnohdy i levnější varianty? Neplaťte víc, než musíte.

Lenka Zelnitiusová

29. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Když hlava bolí… Ibalgin, nebo Paralen?

Co se bolesti hlavy týče, málokdo je hrdina. Většinou sáhneme po Ibalginu nebo Paralenu. Jaký je v nich rozdíl?

Helena Singerová

15. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

TOP 10 léků na bolest hlavy

Lékárny nabízejí řešení v desítkách nejrůznějších volně prodejných analgetik na bolest hlavy. Jaké jsou nejprodávanější?

Redakce

26. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bolesti hlavy. S jakými léky začít?

Bolest hlavy začne ze stresu, od krční páteře nebo třeba po kávě, ovšem kávou se může také zklidnit. Jaké jsou časté příčiny bolesti hlavy a jak si s ní poradit? Bolest hlavy bez léků může trvat až několik dnů.

Helena Singerová

25. 2. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Léky proti bolesti

Poznali a řešili jsme ji už všichni. Bolest má škály, různou intenzitu a navíc je vnímaná subjektivně každým pacientem jinak. Společným jmenovatelem jsou léky proti ní. Podle jakého klíče je vybírat?

Tereza Víchová

11. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jak účinně předcházet bolesti zad

Bolest zad patří k nejčastějším problémům pohybového ústrojí nejen v České republice. Co je na vině a jak se bolesti zad účinně bránit?

Redakce

5. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bolavá záda prohřejete náplastmi

Jako první pomoc na bolavá záda jsou pro mnohé ideální volbou. Hřejivé náplasti šetří čas, elegantně je schováte a dočasně pomohou. Jak se zorientovat v nabídce a čím vším vytvořit teplo pro úlevu?

Tereza Víchová

5. 11. 2015 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Jsme bolestínci a zbytečně se cpeme léky

Jsme takoví srabi? Nedokážeme snést ani tu sebemenší bolest. Stačí malé píchnutí a okamžitě saháme po lécích. Neřešíme příčinu, ale příznaky. Ale proč? Jde to přece i jinak.

Taťána Kročková

17. 7. 2013 0:00
Doba čtení: 6 minut

Platí: Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky?

Neseď na zemi, nastydnou ti vaječníky. Tuhle větu slyšela asi každá dívka či žena. Jenže, můžou takhle snadno vaječníky opravdu nastydnout?

Anna Příhodová

27. 9. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Bolí vás záda? Kupte si míč

Bolestmi zad trpí až osmdesát procent populace a přitom nemusí. Vyzkoušejte osvědčené metody, posilte zádové a břišní svalstvo a hoďte svoje záda do latě.

Redakce

3. 8. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Nebezpeční zabijáci bolesti

Jsou běžnou součástí domácí lékárničky. Co se ale stane, pokud se stanou vaším denním chlebem? Časté užívání „obyčejných“, volně prodejných léků na bolest může vést až k infarktu.

Jana Knížková

5. 6. 2012 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Čtyři chyby, které děláme, a pak nás kvůli tomu bolí záda

Bolest zad může způsobit nemoc, ale i náš životní styl. V mládí člověk obvykle nevěnuje moc pozornosti tomu, jestli správně stojí, chodí, sedí či spí. Co dělat, aby záda nebolela?

Redakce

11. 4. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Jakákoliv bolest se dá zmírnit

ROZHOVOR – Bolest sice není možné ze života úplně vymazat, ale zmírnit jde v každém případě. „A to i taková, která je trvalá a chronická,“ říká lékař Zdeněk Mrozek.

Kateřina Kolářová

16. 3. 2012 0:00
Doba čtení: 5 minut

Meditace umožňuje zmírnit bolest. A to i u začátečníků

Bolí vás hlava? Zkuste dřív, než sáhnete po prášku, vyzkoušet meditaci. je dokázáno, že i u amatérů meditace snižuje bolest, a to dokonce lépe než nejsilnější lék – morfium.

Redakce

12. 4. 2011 10:30
Doba čtení: 1 minuta

Bolesti zad: Jak se jich zbavit?

Zbavit se bolestí zad není vůbec jednoduché a rozhodně to není natrvalo. Nicméně cvičitelka Petra Ménová nám poradí, jak na to.

Helena Singerová

4. 6. 2010 0:00
Doba čtení: 5 minut

Průvodce pro rodiče: Pomáháme dětem zvládat bolest

Čeští pediatři připravili příručku pro rodiče, kteří se ocitnou v nelehké situaci – jejich dítě se trápí bolestí. Česká pediatrická společnost zveřejnila informace o tom, jak se vypořádat s bolestí u dětí. Bolest, především náhlá a akutní, je jakousi pojistkou ukazující na „poruchu“ ve fungování lidského organizmu.

Redakce

28. 4. 2010 14:11
Doba čtení: 1 minuta

Magnetoterapie léčí, ale v náramku ji nehledejte

Z televizní obrazovky na nás spokojeně mrká šedesátnice, které magnetický bederní pás změnil život. V prodejnách se šperky běžně seženete magnetické náramky a náhrdelníky. Bolavá zápěstí, kolena, zuby nebo kožní problémy lze prý magnetem léčit. Komerční pomůcky ale nelze zaměňovat s magnetoterapií pod dohledem odborníka.

Helena Singerová

24. 2. 2010 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Tai Chi: Nikdy nekončící zdravý pohyb

Bolí vás klouby, záda nebo krční páteř? Chtěli byste cvičit, ale všechny pokusy kvůli bolesti zatím zkrachovaly? Zkuste Tai Chi (čínsky Tchai Ti). Jde o systém sestav, které pomáhají při diabetes, osteoporóze, nebo třeba při artritidě. Cvičit můžete i vsedě na kolečkovém křesle. Tai Chi je opravdu pro každého.

Helena Singerová

28. 12. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Sezení na míči zádům neprospívá!

Již několik let se hlásá: „Vyměňte židli za velký gymnastický míč, ulevíte páteři!“ Neznám však nikoho, kdo by vydržel na nafouknuté kouli sedět dlouho. Naštěstí. Máte-li gymnastický míč, cvičte na něm, hopsejte si, válejte se po něm, ale rozhodně ho nepovažujte za židli! A na čem tedy v práci sedět?

Helena Singerová

20. 10. 2009 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Protáhněte se, aby vás „kancelářské“ tělo nebolelo

Celodenní práce u počítače lidskému tělu škodí, což je známý fakt. Existují poučky, jak správně sedět. Ale schválně, jak dlouho vydržíte sedět rovně a nehrbit se? Sotva několik minut. Má rada tedy zní: soustřeďte se na práci, seďte pohodlně, ale každé dvě hodiny si přímo v kanceláři zacvičte.

Helena Singerová

22. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 5 minut

Reflexní masáž: Bolestivé znovuzrození

Pouhé promačkávání a masírování chodidel vás může dostat do euforických výšin. Zmáčknutí jednotlivých bodů nohy cítíte až v mozku, tělo se příjemně chvěje a projíždí jím hřejivá energie. Reflexní masáž dokonce léčí, ale může i pořádně zabolet.

Helena Singerová

25. 3. 2009 0:00
Doba čtení: 6 minut