V lázních klienty masíruje robotka Anna, fyzioterapeuty úplně nahradit nemůže

Sdílet

V Mariánských Lázních pomáhá fyzioterapeutům robot, který se zákazníkovi dokáže individuálně přizpůsobit. Masíruje a prohřívá svaly, stimuluje fascie a uvolňuje spoušťové body. Jeho služby si ale musí klienti platit ze svého a Anna, jak zde přístroji říkají, se zatím nemůže zapojit do léčebných procedur.

Ne že by přístroje na masáž neexistovaly, na trhu je jich vícero. Tento se odlišuje využitím umělé inteligence, skenování těla a tím, že v jednom ošetření dokáže zkombinovat masáž a cílené zahřívání vybraných tkání – takzvanou radiofrekvenční tepelnou terapii.

Její služby je možné využít v jednom z mariánskolázeňských hotelů společnosti Ensana jako doplněk k poskytovaným procedurám. Říkají mu Anna a podle majitelů jde o vůbec prvního robotického maséra v Česku. 

Promasíruje záda, ruce i nohy

Anna má podobu šestikloubového silného ramene, na jehož konci lze vyměňovat čtyři nástavce. S jejich pomocí zvládne masírovat záda včetně beder a šíje, ruce nebo nohy včetně stehen. Využití najde i při přípravě na další fyzioterapeutickou nebo rehabilitační péči.

To nejdůležitější se skrývá uvnitř přístroje. Jde o počítač vybavený speciálním softwarem. S jeho pomocí je masáž individualizovaná. Anna dokáže tělo pacienta trojrozměrně naskenovat a přizpůsobit své pohyby konkrétnímu klientovi. Zvládne klasickou masáž, cílenou stimulaci fascií, prohřívání hlubších struktur či uvolňování bolestivých spoušťových bodů (trigger pointů).

Před zahájením masáže musí robota nastavit a zaměřit proškolený zdravotník nebo masér. S pomocí kamery přístroje pak vybere oblasti ošetření. Samotný průběh masáže Anna provádí sama, obsluha na ni dohlíží pouze, aby ji zkontrolovala.

Samotný princip práce robota spočívá v tlaku, vibracích a teplu. Masážní technika závisí na zvoleném nástavci. Ty radiofrekvenční masírují a zároveň hloubkově prohřívají, fasciální nástavec masíruje pomocí vibrací a manuální simuluje ruku maséra, popisuje Dominik Mach, hlavní fyzioterapeut Léčebných lázní Mariánské Lázně. Vše lze přitom prostřídat během jedné procedury.

Co vy a fyzioterapie?

Terapie za své

Zájemce půlhodinové ošetření vyjde na 470 korun. Běžně ošetření trvá právě takto dlouho, ale nastavit jej lze po pěti minutách až na tři čtvrtě hodiny.

Práci Anny nehradí zdravotní pojišťovny. Robot zatím není zdravotnickým prostředkem. To znamená, že lázně jej nemohou využívat při zdravotních procedurách. Na získání zdravotnické certifikace pracujeme, proces by měl být dokončen v průběhu roku 2025, podotýká Mach.

Komu robot (ne)pomůže

Robotická masáž je vhodná např. při akutních bolestech zad, rukou a nohou, po sportovní zátěži nebo pro lidi s chronickým zatížením pohybového aparátu, ať už ze sportu nebo práce.

Fyzioterapeutům pomůže také u klientů s nadváhou, u nichž bývá klasická manuální masáž fyzicky náročná.Vhodné je také použití po sportovní zátěži či při akutních bolestech zad a končetin, doplňuje Dominik Mach.

Naopak Annou v Mariánských Lázních neošetřují děti a klienty otevřenými ranami, poruchami srážlivosti krve a  onkologické pacienty.

Poznejte slavné české a slovenské lázně podle fotografií

Možná jste už v nějakých byli na léčebném pobytu, možná jste se tam vydali na wellness víkend, nebo aspoň na jednodenní výlet. Řeč je o lázních. Ty mají mnoho společného. Velice často jde o půvabná a klidná místa, kde se dá skutečně odpočinout.

Proč nenahradí fyzioterapeuta

Práci Anny si zatím fyzioterapeuti pochvalují, alespoň z hlediska toho, že opakované pohyby provádí bez únavy. „Zvládne silovou a rutinní část masáže. Naši terapeuti se pak mohou plně věnovat individuálním technikám, které vyžadují cit a intuici,“ vysvětluje hlavní fyzioterapeut lázní Dominik Mach.

Zdravotníky robot proto doplňuje, zcela jejich práci nahradit nedokáže. V oblastech, jakým jsou třeba klouby rukou nebo obličej, je vhodnější zásah maséra, protože vyžadují jemnou, precizní práci na malých strukturách.

V praxi se nejčastěji využívá na začátku, kdy pomáhá zahřát a uvolnit ztuhlé svaly nebo naopak cíleně trigger pointy, které by jinak musel masér složitě hledat a manuálně ošetřovat. Poté může terapeut pokračovat ručně,popisuje hlavní fyzioterapeut lázní.

Anna vyšla Ensanu na stovky tisíc korun. Výrobce je zahraniční, ale přístroj má českého distributora.

Robotický masážní systém byl vyvinut týmem čínských inženýrů a patří k první generaci této technologie. Neustále se dále vyvíjí a i aktuálně instalované zařízení je pravidelně aktualizováno online na základě nejnovějších poznatků, popisuje Dominik Mach s tím, že technologie zaujala svou přesností a potenciálem nabídnout klientům nový zážitek i terapeutický přínos.

Autor článku

Redaktorka Vitalia.cz. Vystudovala žurnalistiku a češtinu na Univerzitě Palackého v Olomouci, pracovala v Deníku, na webu TV Nova a iDNES.cz. Píše o zdravotnictví. Je držitelkou novinářských cen Psychiatrické společností ČLS JEP za rok 2021 a 2022. 

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).