Hlavní navigace

Česká marihuana na recept by v lékárně mohla stát kolem stovky

Sdílet

 Autor: archív Vojtěcha Černého
ROZHOVOR – Senát schválil léčbu konopím. Výrobci už jen netrpělivě čekají na podpis prezidenta. VOJTĚCH ČERNÝ tvrdí, že mohou zajistit konopí až třikrát levnější, než má být to z dovozu.

Trvalo to dlouho, ale teď už je to jasné: prakticky již nic nemůže ohrozit fakt, že i do českých lékáren zamíří léčebné konopí. Pacienti s Parkinsonovou chorobou, roztroušenou sklerózou či rakovinou, tedy lidé, kteří mají bolesti, křeče nebo třas v rukou, si tak budou moci ulevit legálně na recept předepsanou „marihuanou“.


Autor: archív Vojtěcha Černého

Vojtěch Černý ví i z vlastní zkušenosti, k čemu je dobré léčebné konopí

Patří mezi ně i VOJTĚCH ČERNÝ. Sám pacient – ve dvaatřiceti letech musí bojovat s roztroušenou sklerózou, ale také muž, který má připraveno založení firmy, jenž se bude ucházet o licenci na dodavatele lékařského konopí pro stát. A říká, že podle jejich propočtů může stát vykoupit gram vypěstovaného konopí pro pacienty od licencovaných výrobců kolem stokoruny. Což je méně, než za kolik se dá konopí sehnat dnes na černém trhu.

Můžete popsat, jak jste se ke konopí sám dostal?

Když jsem před čtyřmi roky skončil na dva týdny v nemocnici na kortikoidech, kvůli roztroušené skleróze, kterou mi tehdy lékaři diagnostikovali, bavili jsme se o tom s lékaři. Ptal jsem se, zda existuje nějaká alternativní léčba. Protože kortikoidy, jakkoliv jsou účinné, jsou zároveň velmi nepříjemné díky negativním účinkům, které užívání provází. Přibral jsem po nich 15 kilo a stačil jeden měsíc užívání, a už musím brát doživotně léky na žaludek. Mají zkrátka řadu vedlejších účinků. Lékaři se mi zmínili o tom, že mnohé studie prokazují dobré účinky léčebného konopí pro nemocné, jako jsem já. Tak jsem se o to začal zajímat.

Takže jste, předpokládám, konopí vyzkoušel a pomáhá vám? A jak?

Ano, pochopitelně jsem ho chtěl vyzkoušet. Účinky jsou tlumivé, tedy působí zejména na bolest, ale má to i prokazatelný léčivý účinek, díky mnoha látkám, které jsou v lékařském konopí obsažené. Mně například konopí pomáhalo od nepříjemného brnění rukou, které vyvolala roztroušená skleróza. S nemocí se pak dá zkrátka lépe žít.

Zkoušel jste také léky z konopí? I ty už se u nás v lékárnách prodávají…

Máte pravdu, je třeba už k dostání lék Sativex, který je legálně v lékárnách, je to tuším britský preparát, ale potíž je, že měsíční dávka stojí asi 6,5 až 7 tisíc korun a pojišťovny jej nehradí. Takže to skutečně není něco, co by normální pacient v Čechách mohl vyzkoušet.

Přečtěte si: O konopí je lepší říkat celou pravdu

Za kolik se dá dnes koupit gram marihuany dnes na černém trhu?

Já ji na černém trhu rozhodně nesháním, ale vím, že se dá sehnat za zhruba 150 až 200 korun.

Bude pro vás ale únosné si léčebnou dávku konopí kupovat? Stát jej chce zpočátku dovážet z Nizozemí a nakupovat za 250 – 300 korun (dle veřejných informací z vlády), k tomu připočtěme dopravu, daně, nějakou marži lékárníka i státu…

Ano, vím, kam míříte. Navíc vím, že i když tam člověk jede jako turista, tak to dokáže sehnat levněji již při koupi jednoho kusu. Uvedené ceně tedy opravdu nerozumím a připadá mi neadekvátně vysoká. Když si tedy spočítám koncovou cenu pro pacienta u dováženého konopí, tak, jak ho chce stát nakupovat, vychází mi částka (se všemi cly a maržemi) kolem 400 korun. Za tuto cenu si to ovšem nikdo nekoupí, lidé na to prostě nebudou mít.

K tématu: Konopí k léčebným účelům bude legální, ale za vysokou cenu

Za kolik by se tedy podle vás dalo u nás konopí pěstovat, když to budou dělat licencované firmy?

Pokud by se u nás rostlina vypěstovala a prodala státu, tak by to mohlo vycházet dle mého názoru a propočtu, který jsme s kolegy kalkulovali, zhruba na čtvrtinu výše uvedené částky.

Jak jste to spočítali? Konopí je pokud vím dost náročné na technické vybavení a spotřebu energie, navíc tady bude nutné dodržet a garantovat ve všech dodávkách stejné hodnoty účinných látek, což asi není zrovna lehké u rostlin zajistit…

Vycházeli jsme z toho, že semínka léčebného konopí se dají sehnat z Nizozemí nebo z Německa. Lékařská marihuana se dá koupit jako semínka nebo jako klony, tedy řízky. Semínka jsou pochopitelně levnější, ale zase trvá o dva týdny déle, než vyrostou, takže na ně čekáte. A ano, je to samozřejmě náročné, ale dodržením výrobních postupů se dá se zajistit potřebná kvalita velmi dobře. Navíc jsou k dispozici odrůdy lékařského konopí, kde máte garantovaný obsah THC přímo od dodavatele, tedy společnosti, která se výrobou klonů zabývá. Takových firem je v zahraničí dostatek. Ostatní propočty jsou již jednoduché.

Takže to není tak náročné, jak by si laik myslel?

To samozřejmě je, ale ten postup pěstování je už v zahraničí ustálený. A my máme to štěstí, že v naší firmě by pracovali lidé, kteří mají s pěstováním léčebného konopí již zkušenosti z těch zemí, kde je pěstování lékařského konopí legální.

Takže už jste založil firmu? A chcete jít do soutěže a utkat se s dalšími firmami, které jistě budou mít o licenci taky zájem?

Zatím jsme ještě firmu nezaložili, čekáme na podpis prezidenta republiky. Ale název už máme, jen ho ještě neprozradím… Všechny ostatní nám zatím známé náležitosti máme již také připravené. Do soutěže samozřejmě půjdeme.

Co všechno už jste v tom začal podnikat? Máte s pěstováním nějaké zkušenosti?

Vzhledem k tomu, že je to v Česku nelegální, tak ne. V Česku se dá zatím „legálně“ pěstovat u malopěstitelů pouze maximálně pět rostlin marihuany (což je sice přestupek, ale ne trestný čin). Ovšem ten samý zákon říká, že nesmíte mít sušinu víc než 15 gramů. Což je nelogické. Každý, kdo někdy viděl marihuanu byť jen na obrázku, ví, že z pěti rostlin je mnohem víc sušiny než zákonem povolených patnáct gramů. Takže ti lidé, co si rostlinu pěstují doma, ji nemohou nijak zpracovat legálně a v podstatě z ní musí ihned vytvořit tinkturu, mast či jiný produkt, aby nejednali protizákonně. Takže i povolené držení a pěstování konopí je u nás pro obyčejného člověka dost složité.

Čtěte dále speciál:

Vraťme se k vaší firmě… Budete v ní nějak figurovat? Ptám se proto, že stát, potažmo lékový úřad tvrdí, že bude dělat nahodilé kontroly zaměstnanců firem dodávajících pro stát konopí, na hladinu THC v krvi. A to byste, pokud byste konopí chtěl užívat při vaší léčbě, asi neprošel…

Ano, stát řekl, že bude kontrolovat lidi ve vedení firem a zaměstnance, ale nikde v zákoně nestojí, jestli se to vztahuje třeba i na majitele firmy, který má diagnostikovanou chorobu, jenž lékařské konopí léčí. A to budu já, který se jistě bude chtít konopím léčit, protože mi to na mou nemoc pomůže. Přijde mi nelogické, aby postižený majitel firmy, který je nemocný a sám léčbu potřebuje, nesměl kvůli tomu v oboru podnikat. Ale to se jistě ještě bude dále řešit.

Jaká je vůbec spotřeba marihuany u nemocného, řekněme na měsíční kůru?

To je velmi individuální, nedá se to jednoznačně říct. Je to jako u chřipky, někomu stačí tři paraleny za den, jinému pomůže až osm. U někoho to tedy může být 5 a u jiného třeba 20 gramů. Taky to hodně záleží na tom, jestli člověk užívá tinkturu či používá vaporizér a tedy inhaluje léčebné konopí, nebo užívá sušinu jiným způsobem.

A co pomáhá nejvíc a nejlépe?

Zase je to individuální. Na roztroušenou sklerózu mi přijde ideální vaporizér, ale pro lidi s lupénkou či atopickým ekzémem samozřejmě lépe zaberou masti.

A nebojíte se, že těch firem, které teď budou chtít jít do stejného byznysu, bude hodně? Některé to už předem řekly – třeba současný majitel velkoobchodu se semínky konopí nebo firma vyrábějící léčebnou kosmetiku z konopí…

Jsem si toho samozřejmě vědom, ale i tyto velké subjekty, které se tím u nás již zabývají, musí také dodržovat zákony. To znamená, že ony mohou mít legální zkušenosti pouze s technickým konopím (obsah THC do 0,2 % a většinou se pěstuje venku), nikoliv s lékařským, a to je rozdíl! Ten spočívá v hladině THC v rostlině a lékařské konopí (tedy konopí s vysokým obsahem THC a nutností pěstování uvnitř budov) se u nás doposud nesmělo pěstovat vůbec. Tedy – nebojím se konkurence, neboť všechny subjekty budou mít stejné podmínky a pevně doufám v to, že se stát při výběru firem, které se o licenci budou ucházet, zachová férově a nebude zohledňovat zkušenosti se zcela odlišnou rostlinou, či argument, že daný subjekt má s pěstováním konopí ve velkém a uvnitř zkušenosti, protože je v České republice v žádném případě legálně získat nemohl.

ROZHOVOR: Každý nemocný má mít své konopí, říká odborník

Myslíte, že u nás bude o léčebné konopí ze strany pacientů zájem?

Doufám, že ano. Alespoň znám hodně takových pacientů, lidi s roztroušenou sklerózou jako já, s rakovinou, atopickým ekzémem či lupenkou, cukrovkou atd., tyto nemoci přinášejí poměrně výrazné bolestivé ataky. Pro všechny tyto lidi je léčebné konopí vhodná alternativa, kterou by mohli konečně legálně dostat. Teď nedávno jsem se setkal s jednou paní, trpěla Parkinsonovou chorobou kombinovanou s artrózou, bere spoustu léků, mimo jiné i ty mé kortikoidy. Bolestí nevěděla, co dělat. To je typický pacient, jemuž konopí uleví.

A budete umět vyrábět a dodávat do lékáren i ty masti nebo tinktury?

Licence garantuje pěstování marihuany pro stát, ale už v zákoně není definováno (nebo o tom zatím nemáme informaci), jestli firma bude léčebné konopí (respektive zbytkové části jako listy, stonek, které stát nevykoupí) moci také dál zpracovávat, či ho prodávat státu pouze jako sušenou surovinu. Co by se ale s těmi zbytky pak dělalo? Bylo by tedy podle mne logické, aby firmy, které licenci získají, také konopí dál zpracovávaly na masti, výluhy, tinktury apod. Také bychom rádi časem podnikli kroky v dalším výzkumu lékařské marihuany, jako je tomu např. v Izraeli, ale to je hudba budoucnosti…

Kdy si tedy myslíte, že se čeští pacienti dostanou k prvním u nás vypěstovaným rostlinám?

Doufáme, že nejpozději začátkem roku 2014. Vše ale záleží na rychlosti našich zákonodárců. Pokud nebudou oddalovat vyhlášení výběrového řízení pro získání licencí, tak věřím, že se to podaří.

Byl pro vás článek přínosný?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).