Hlavní navigace

roztroušená skleroza

Ať konopí hradí pojišťovny, navrhuje ministerstvo zdravotnictví

Stále více lékařů předepisuje léčebné konopí. Nejčastěji na chronické neztišitelné bolesti nebo roztroušenou sklerózu. Jenže gram stojí průměrně dvě stě korun. Ministerstvo chce nemocným pomoci, navrhuje úhradu léčebného konopí z veřejného zdravotního pojištění ve výši 90 %.

Doba čtení: 3 minuty

Příčina roztroušené sklerózy není jedna, je to souhra několika faktorů

Roztroušená skleróza může dokonale zničit život – ale nemusí. Při nemoci hrozí poruchy vidění či hybnosti, včasnou léčbou však lze zachránit až třicet let aktivního života. Jak docílit toho, aby pacient dostal účinný lék – takový, který mu vyhovuje?

18. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jak funguje autoimunitní onemocnění? Tělo bojuje samo proti sobě

Nemoci autoimunity, kdy imunitní systém bojuje například proti štítné žláze, kloubům či kůži, postihují stále více lidí. Velkým strašákem je pro mnoho pacientů autoimunitní onemocnění mozku. „Roztroušená skleróza napadá mozek a postihuje centrální nervový systém,“ říká imunoložka.

Doba čtení: 3 minuty

Roztroušená skleróza: Prvním projevem bývá brnění končetin

Nemoc může zpočátku vypadat neškodně. Jak se projeví a co je v tu chvíli důležité, vysvětluje specialistka na léčbu roztroušené sklerózy. „Tělo si vše zapamatuje. Pokud pacient nepoleví v pracovním tempu a přechází virózy, bývají důsledky mnohem ničivější,“ říká Eva Medová.

Doba čtení: 8 minut

Hledá se 16 tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou

„Hledáme 16 tisíc osob – mužů a žen. Poznávací znamení – roztroušená skleróza a chuť cvičit.“

23. 9. 2015 11:31
Doba čtení: 2 minuty

Muži jsou z Marsu, ženy z Venuše. Odkud jsou lékaři?

Lékaři sledují jediný cíl – vyléčit. Ovšem mnohdy zapomínají na to, že součástí procesu léčby je i forma komunikace mezi lékařem a pacientem. A to součástí velice důležitou a ze strany medicíny dosud podceňovanou.

Doba čtení: 5 minut

Hledání RS centra aneb Proč zdravotníci lžou?

Dobrý den. Jsem nově diagnostikovaný pacient s roztroušenou sklerózou. Aha, vám je to jedno.

13. 5. 2015 0:00
Doba čtení: 9 minut

Stres spouští nemoc

Stres je symptomem moderní doby. Jsou na nás kladeny stále větší nároky, musíme zvládat hodně věcí ve velmi krátkém časovém horizontu. Negativně se to podepíše na našem zdraví.

Doba čtení: 2 minuty

Deprese při roztroušené skleróze zažene třezalka

V případě roztroušené sklerózy nejsou doposud známy přípravky, které by tuto nemoc plně vyléčily. Užívání výtažků z bylin pomáhá zlepšovat průvodní jevy, jako jsou deprese či nespavost.

5. 3. 2014 9:55
Doba čtení: 1 minuta

Pět častých omylů o roztroušené skleróze

Mýty spojené s roztroušenou sklerózou vycházejí často ze záměny dvou onemocnění – roztroušené sklerózy a stařecké sklerózy. Další nepřesnosti se týkají například těhotenství pacientek.

17. 2. 2014 9:00
Doba čtení: 3 minuty

Sůl je příčinou „imunitní pomatenosti“. Skrývá se hlavně ve fastfoodu

Celých 77 % soli se do organismu dostává prostřednictvím hotových jídel rychlého občerstvení a sterilizovaných potravin. Sůl v mozku aktivuje centra libosti a je tak jistým druhem drogy.

Doba čtení: 4 minuty

Roztroušená skleróza „není pro starý“

Sklerotik není zapomínající senior, ale mladý člověk s vážnými zdravotními potížemi. Čím dřív začne s léčbou, tím líp. Jedním z příznaků je „štípání na páteři“.

19. 2. 2013 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Česká marihuana na recept by v lékárně mohla stát kolem stovky

ROZHOVOR – Senát schválil léčbu konopím. Výrobci už jen netrpělivě čekají na podpis prezidenta. VOJTĚCH ČERNÝ tvrdí, že mohou zajistit konopí až třikrát levnější, než má být to z dovozu.

Doba čtení: 8 minut

10 rad pro pacienty, kteří potřebují nákladnou péči

Některá onemocnění si žádají vysoké náklady na léčbu, až miliony korun ročně. Ne vždy je na péči dostatek prostředků a zařízení ji nechtějí poskytnout. Pacienti se ale mohou bránit.

Doba čtení: 6 minut

I s roztroušenou sklerózou je třeba se na něco těšit

Roztroušená skleróza znamená poškození nervových vláken a z toho plynoucí zdravotní potíže. Příběh nemocné Markéty nelakuje nemoc na růžovo, ale hledá způsob, jak s ní aktivně žít.

24. 9. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

O konopí je lepší říkat celou pravdu

Na konopnou novelu, která by pomohla nemocným, se čeká už dva roky. Jenže konopí je pořád kontroverzní téma, přitom ne každý, kdo ho užívá, je narkoman, a konopí nerovná se marihuana.

Doba čtení: 5 minut

Roztroušená skleróza si vás může najít, i když jste mladí

V Česku žije kolem osmnácti tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou. Jen třetině z nich je umožněna včasná léčba. Jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna a možnosti léčby?

5. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Parkinsonova choroba začíná v nose

Nárůst neuropsychiatrických chorob, který téměř nabývá charakteru epidemie, stále pokračuje. Přibývá nemocí jako je třeba Parkinsonova choroba, ale i lidí s migrénou.

Doba čtení: 4 minuty

Co dělat, když se dozvíte, že máte roztroušenou sklerózu

Tato nemoc patří mezi ty, které si člověk nerad představuje i ve zlém snu. Objeví se nejčastěji v nejlepším věku od 25 do 40 let. A nikdo neví proč. Co dělat, když máte tuto diagnózu?

23. 5. 2012 10:00
Doba čtení: 3 minuty

Kde se dá v Česku sehnat léčivé konopí?

O tom, že konopí je lék, už nikdo nediskutuje, dokonce jde o lék, který by měl být už brzy dostupný i českým pacientům. Jakou cestou se však dá konopí k léčebným účelům získat?

Doba čtení: 3 minuty

Promodralé ruce zasluhují pozornost

Možná taky patříte mezi smolaře, kteří v zimě už po chvíli začínají „cvičit“ prsty. Superteplé rukavice jsou k ničemu. Prsty brní, blednou, modrají… Co je příčinou? Fenomén starý 150 let.

13. 2. 2012 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Konopí by mělo být od příštího roku na recept

Marihuana by měla příští rok oficiálně pomáhat pacientům. Ti by si ji vyzvedávali na recept. Usnesl se na tom tým expertů. Marihuanu k léčbě by pěstovaly státem kontrolované agentury.

9. 12. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Vyšetření může odhalit roztroušenou sklerózu

Při podezření na onemocnění „ereskou“ vás čeká obávané vyšetření: lumbální punkce. „Není to příjemné, ale strach je větší než bolest, kterou pak pacient cítí,“ tvrdí lékařka.

Doba čtení: 3 minuty

Vědci mají látku, která zastaví roztroušenou sklerózu

Britští vědci v pondělí ohlásili významný posun v boji proti roztroušené skleróze. Laboratorní testy na myších prokázaly, že postup nemoci zasahující centrální nervovou soustavu výrazně zamezí neuropeptid galanin. Informoval o tom deník The Times. Ačkoliv je potřeba dalšího výzkumu, lék by podle nich mohl být k dispozici do deseti let.

25. 8. 2009 11:56
Doba čtení: 1 minuta

Jak se žije s roztroušenou sklerózou?

Přestože je dnešní medicína na dost vysoké úrovni, a v lékárnách máme vedle léků na výběr i mnoho podpůrných přípravků, existují stále nemoci, které jsou pro nás „strašákem dnešní doby“. Mezi tato onemocnění patří i sklerosis multiplex, neboli roztroušená skleróza. Jak se s ní žije?

27. 4. 2009 0:00
Doba čtení: 8 minut