Hlavní navigace

Alternativní léčba

Alternativní medicína je široký pojem zahrnující metody neklasické medicíny. Jejich společným znakem je, že metody a postupy nejsou testovány na účinnost a bezpečnost způsobem, jaký je obvyklý v moderní tzv. západní medicíně.

Pojem alternativní medicína je těžko přesně definovatelný, používá se pro léčbu využívající přírodních prostředků, resp. tu oblast, kterou nepoužívá klasická či oficiální medicína.

Mezi obory alternativní medicíny patří například akupunktura, aromaterapie, homeopatie, různé druhy masáží atp.  Bývá sem řazena i tradiční čínská medicína. Spadá sem částečně i fytoterapie, tedy léčba bylinami, kterou ale využívá i klasická medicína.

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Daniel Mareš

20. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vykaď rakovinu! ČT odhaluje praktiky terapeutického zařízení známé lékařky

Zdá se vám název divoký? V dokumentárním filmu České televize Obchod se zdravím zazní ještě odvážnější tvrzení. Snímek ukazuje alternativní léčbu v praxi terapeutického institutu Aktip, který vede populární psychosomatička Jarmila Klímová.

Lenka Krbcová

21. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 6 minut

5 léčivek, které zvládnete vypěstovat i doma v květináči

Příznivci bylinek a přírodní medicíny si mohou některé z léčivých rostlin bez problémů pěstovat i doma na parapetu. Jsou nenáročné a mnohé využijete také při vaření.

Redakce

11. 4. 2018 8:00
Doba čtení: 3 minuty

Sběr březové vody se může pěkně prodražit

Účinky březové vody jsou pestré, využívá se na vlasy i pleť, ale také na pití a pro jarní očistu. Pokud si však nechcete březovou mízu koupit, ale získat ji přímo ze stromu, měli byste vědět následující.

Petr Havel

6. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

17 benefitů citronové vody podle vědců

Šťáva z citronu může být při každodenním užití stejně efektivní jako cvičení. Je zdrojem zdraví prospěšných látek a vědecké studie dokonce potvrzují, že je užitečná i v boji proti rakovině.

Kristina Vacková

27. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 12 minut

Věda potvrzuje babské rady: Česnek je všelék

Všestranně přínosné použití česneku se traduje z generace na generaci. Je využíván při domácí léčbě a znalosti o jeho blahodárných účincích na lidské tělo se předávají stovky let. Jednou z nejvýznamnějších složek obsažených v česneku je alicin.

Kristina Vacková

17. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Moringu využívá ájurvéda a lidové léčitelství, věda ji zatím opomíjí

Moringa olejodárná je strom s mnoha způsoby využití a účinky na zdraví. Prodává se jako prášek, kapsle, čaj, ve formě listů nebo směsi bylin určených na konkrétní problém.

Redakce

11. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jozef Lucký: Tradiční čínská medicína není revolta vůči zavedeným postupům

Sám o sobě říká, že je „lékař bez hranic“. Po klasickém lékařském vzdělání a letech praxe v interních oborech se Jozef Lucký zaměřil na tradiční čínskou medicínu, v níž nyní patří k našim předním specialistům.

Jana Tichá

3. 1. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rýmovník pomáhá nejen s rýmou, vypěstuje ho i amatér

Roste před očima. Lze jej jíst, pít, očichávat. Můžete se s ním mazat. Pomáhá, když teče z nosu nebo když se špatně dýchá. Pomůže při kožních potížích. Má mnoho vitamínů. Nenáročná a užitečná rostlina – rýmovník.

Helena Singerová

20. 10. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Věda vyvrací mýty o alternativní léčbě i nikotinu

Alternativní léčba rakoviny znamená dvojnásobné riziko úmrtí, ukazují data. A plíce lze léčit nikotinem, ovšem že ne formou kouření. Nové vědecké poznatky vyvracejí mnohé zavedené mýty.

Petr Havel

29. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Apiterapie: Léčení včelím jedem

Včelí jed je v malých dávkách lékem, ve velkém množství způsobuje otravu. Hranice, za níž vyvolá otravu, je poměrně vysoká.

Redakce

10. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Shiitake: Houževnatec je jedlá houba s léčivými účinky

Houževnatec jedlý vykazuje výrazně silnou protinádorovou a protivirovou aktivitu. Zvyšuje imunitní systém organismu a má další pozitivní účinky. Vyzkoušejte léčivé recepty se shiitake.

Simona Procházková

10. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jak využít bylinky v kuchyni: Bazalku a petržel nikdy nevaříme

Právě začínají růst první čerstvé bylinky, některé druhy můžeme koupit v obchodech, a to i celoročně. Víte, na co všechno se hodí a jak je nejlépe používat?

Redakce

8. 4. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Účinky reishi využívá i tradiční čínská medicína

Lesklokorka lesklá neboli reishi je orientální houba, která se může pyšnit širokým spektrem léčivých účinků na naše zdraví. Můžeme ji také sami pěstovat i zpracovat podle osvědčených receptů.

Simona Procházková

13. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Citronová tráva omezuje činnost ledvin

Dělení potravin na zdravé a nezdravé je velmi relativní. Jak ukazují studie, poškození jater způsobí většinou léky, ale také byliny či zelený čaj. A oblíbená citrónová tráva není vhodná pro lidi se zhoršenou funkcí ledvin, například seniory.

Petr Havel

4. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Recept na kapky z hlívy ústřičné: štamprle denně posílí imunitu

Hlíva ústřičná obsahuje unikátní kombinaci organismu prospěšných látek a také vlákninu, která podporuje odchod toxických látek ven z těla. Ale vůbec nejdůležitější složkou hlívy jsou glukany.

Simona Procházková

3. 1. 2017 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Bylinky a vitamíny proti únavě: Citrusová kúra zažene vyčerpání

Únavu zná snad každý z nás. Je to pocit fyzického i psychického vyčerpání, které se obvykle objevuje v období přechodu biorytmů – na začátku podzimu a jara.

Simona Procházková

24. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Pýchavka a hnojník jsou houby pro zdraví

Vyzkoušejte neobvyklé recepty z hub. Tentokrát ne k zaplnění žaludku, ale pro léčivé účinky pýchavky obrovské a hnojníku obecného.

Simona Procházková

10. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Studie porovnávala efekt homeopatie

Výrobce homeopatik představil velkou studii zaměřenou na homeopatii. Dosud nejrozsáhlejší epidemiologická studie EPI3 proběhla ve Francii. „Dokazuje, že homeopatie v lékařské praxi je pro pacienta přínosná,“ tvrdí.

Lenka Krbcová

29. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Čaj na srdce? Z ječmene!

Hitem je tzv. mladý ječmen (zelený ječmen, tráva), který posiluje celý organismus. Z ječmene můžeme použít i zrna a ječnou slámu.

Simona Procházková

28. 6. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Hloh: naše původní léčivka posílí srdce a sníží tlak

Srdeční choroby trápí nemalé množství pacientů čekajících v čekárnách lékařských ambulancí. Přitom ale mnohým z těchto trápení se dá předcházet s pomocí přírodních zdrojů. Pokud podchytíte srdeční onemocnění v počátcích, pomůže i hloh.

Blanka Chocová

17. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jezte rýži, snížíte cholesterol

Rýže pomáhá snížit zvýšený cholesterol, ale také tlak a hodnoty cukru. Nejcennější je rýže natural. Léčivý je především rýžový škrob.

Simona Procházková

16. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jádra meruněk: hrozí otrava kyanidem. Prodejci je ale nabízejí k léčbě rakoviny

Pokud dospělý člověk zkonzumuje více než tři malá syrová jádra meruněk nebo polovinu jednoho velkého jádra v jedné porci, může tak překročit bezpečné množství. U batolat je riziko, že překročí bezpečný limit, již při konzumaci jednoho malého jádra meruněk.

Redakce

3. 5. 2016 11:42
Doba čtení: 2 minuty

Využijte květy ovocných stromů, jsou léčivé

Květy ovocných stromů jsou zatím stále nedoceněnými přírodními léky. Jejich použití je překvapivě široké.

Simona Procházková

2. 5. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

5 receptů s léčivým účinkem: Natrhejte květy magnolie

Květy šácholanu neboli magnolie zklidňují pocuchané nervy, pomáhají s nespavostí a také snižují krevní tlak.

Simona Procházková

26. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Vydávali zakázanou potravinu za listy „k modlení“

Potravinářská inspekce zadržela zásilku s poněkud kuriózními doklady. Rostlinu Neem, která se nesmí používat k přípravě potravin, vydával dovozce za listy používané k modlení.

Redakce

18. 4. 2016 14:18
Doba čtení: 1 minuta

Prožila klinickou smrt a smysl života našla ve světle

Na cestu jógy vykročila po zážitku blízké smrti, kdy prožila „jinou realitu“, přechod jinam, bezčasovost, existenci mimo čas a prostor. Pocit, že důležitá je jedině láska, jí dal sílu na to, aby nenastoupila do komerčního zaměstnání, ale aby se vydala na cestu sebepoznání… Později vytvořila koncept tzv. Světelné lázně.

Veronika Řeháková

18. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

Alternativní medicína – kam s ní?

Tiskové konference jen málokdy přežívají týden, kdy se konají, avšak existují výjimky, jejichž obsah nejen rezonuje ve společnosti velmi dlouho, ale pomáhá formovat budoucí stav věcí. K oněm výjimkám se řadí dvě tiskovky, jež se v loňském roce zaměřily na téma alternativní medicíny.

Pavel Taněv

13. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Jakou papriku potřebujete, aby vám pomohla s trávením?

Mletá sladká paprika prospívá trávení, kloubům i vlasové pokožce. I koření se však liší kvalitou a obsahem účinných látek. Přednost dejte po domácku vypěstovanému a usušenému koření nebo kupovanému v bio kvalitě.

Simona Procházková

4. 4. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Oskeruše můžete jíst čerstvé. Pověstná je ale pálenka

Oskeruše jsou již téměř zapomenutou plodinou. Na Slovácku přitom na tento tradiční strom nedají dopustit. Pálenka oskorušovica prý léčí trávicí systém a navíc je velmi vzácná.

Blanka Chocová

31. 3. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty