Hlavní navigace

Alternativní medicína

Alternativní medicína je široký pojem zahrnující metody neklasické medicíny. Jejich společným znakem je, že metody a postupy nejsou testovány na účinnost a bezpečnost způsobem, jaký je obvyklý v moderní tzv. západní medicíně.

Pojem alternativní medicína je těžko přesně definovatelný, používá se pro léčbu využívající přírodních prostředků, resp. tu oblast, kterou nepoužívá klasická či oficiální medicína.

Mezi obory alternativní medicíny patří například akupunktura, aromaterapie, homeopatie, různé druhy masáží atp.  Bývá sem řazena i tradiční čínská medicína. Spadá sem částečně i fytoterapie, tedy léčba bylinami, kterou ale využívá i klasická medicína.

Medicína čínská, nebo česká? Dr. No, nebo Dr. Max?

Síť lékáren Dr. Max se chystá rozšířit do Číny. Dr. No působí v Čechách. Obávám se, že západní léky Číňanům zdraví nepřinesou. Obávám se, že tradiční čínská medicína českým pacientům zdraví a dlouhověkost nezajistí…

Doba čtení: 5 minut

Zákon o léčitelích: ministerstvo chce mantinely pro čínskou medicínu i další alternativní směry

Je tradiční čínská medicína obor zdravotnictví, nebo se jedná o léčitelství, které nemá s medicínou nic společného? Nejen to chce řešit nový zákon, který se bude týkat různých směrů tzv. alternativní léčby a pravidel jejich provozování. Zjišťovali jsme záměry zákonodárců.

Doba čtení: 6 minut

Vykaď rakovinu! ČT odhaluje praktiky terapeutického zařízení známé lékařky

Zdá se vám název divoký? V dokumentárním filmu České televize Obchod se zdravím zazní ještě odvážnější tvrzení. Snímek ukazuje alternativní léčbu v praxi terapeutického institutu Aktip, který vede populární psychosomatička Jarmila Klímová.

Doba čtení: 6 minut

Lidé si nejvíce škodí stresem, říká naturopatka

Alternativní směr medicíny, který je dosti podobný tradiční čínské medicíně, si získává na oblíbenosti i v Česku. Co je to naturopatie a co dokáže léčit?

Doba čtení: 6 minut

Ministr zřizuje mail proti šarlatánům

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček reaguje na informace médií a varuje veřejnost před nebezpečnými „léčiteli“.

Doba čtení: 2 minuty

Lipový květ je jednička v přírodní léčbě

Květy lípy patří k základním přírodním lékům. Neměly by proto chybět v žádné domácí lékárničce. Sbíráme je od konce května do konce června. Můžeme je sušit, nakládat do lihu či vína.

2. 6. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Koriandr na krku zažene bolesti hlavy

V kuchyni využijte zejména jeho listy, v léčitelství zas oceníte sílu jeho semen. Koriand setý je skvělý v mexické pálivé kuchyni, ale pomáhá i proti nadýmání a bolesti hlavy.

Doba čtení: 3 minuty

Květy kaštanu se suší nebo nakládají do pálenky

Květy kaštanu koňského (jírovce maďalu) patří mezi nejkrásnější skvosty jarní přírody. Málokdo však zná i jejich léčivou sílu.

12. 5. 2014 0:00
Doba čtení: 2 minuty

Jitrocel pomáhá snižovat chuť na cigarety

Jitrocel je jeden z nejúčinnějších přírodních léků. Čistí, dezinfikuje, rozpouští hleny, chrání před virovými infekcemi, a nejen to… Umí pomoci i s odvykáním kouření.

29. 4. 2014 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Léčivé účinky chřestu: využijte výhonky i kořen

Chřest je svobodomyslná rostlina, která se může pyšnit širokým léčebným působením. Jeho čas se blíží právě nyní.

Doba čtení: 3 minuty

Konopná lékárna otevřela v centru Prahy

Na Václavském náměstí mohou zájemci od počátku dubna navštívit jedinou pražskou lékárnu zaměřenou výhradně na sortiment z léčivého konopí. V pasáži paláce Fénix naleznou široké spektrum produktů určených k prevenci a k potlačení příznaků řady nemocí.

2. 4. 2014 12:14

5 častých mýtů o konopí a konopné kosmetice

Kolem konopí a produktů z něj vyráběných panuje řada mýtů a polopravd. Například obavy, že při používání konopné kosmetiky budete mít pozitivní test na přítomnost THC v organismu.

Doba čtení: 3 minuty

Ledviny potřebují regeneraci

Zdravé ledviny jsou pro správný chod organismu naprosto nezbytné. Bez jejich dostatečné funkce nemáme šanci vyléčit žádné závažné onemocnění. Právem si tak zaslouží naši péči.

Doba čtení: 6 minut

Luštěniny jsou cenným zdrojem bílkovin

Fazole, čočka, cizrna či hrách jsou opravdovými energetickými zázraky. Vyživují organismus, zasytí, jsou lehce stravitelné a téměř bez kalorií…

Doba čtení: 5 minut

Sója: pohroma pro přírodu, přijatelná pro člověka

Sója je mimo jiné úžasným zdrojem bílkovin, obsahuje 14× více bílkovin než drůbeží maso. Současně je významným alergenem. Podobných pro a proti najdeme v případě sóji mnohem víc.

Doba čtení: 4 minuty

Česnek je třeba rozmačkat

Vůni česneku způsobuje léčivá silice. Má silné antiseptické vlastnosti. Nejúčinnější látka vzniká až při mechanickém poškození česnekových buněk – rozříznutí či rozmačkání.

Doba čtení: 6 minut

Bylinkový speciál: Šalvěj lékařská

Ať už vás trápí zápach z úst, pásový opar nebo hledáte přírodní cestu k léčbě gynekologických zánětů, dejte zelenou šalvěji. Ocení ji i vaše chuťové buňky, zvláště v karbanátcích.

Doba čtení: 3 minuty

Aromaterapie léčí, ale nesmíte koupit olej se syntetikou

Člověk zachytí vůně až na vzdálenost čtyř metrů a rozpozná tisíc druhů. Aromaterapie využívá přirozených vůní k prevenci i samotné léčbě. Je ale třeba dýchat zhluboka a mít vhodný olej.

6. 11. 2013 0:00
Doba čtení: 8 minut

Loupání jablek snižuje stres

Stará pravda říká, že sníme-li jedno jablko denně, nepotřebujeme lékaře. Japonští vědci navíc tvrdí, že lidé ve stresu a s depresemi si mohou výborně pomoci soustředěným loupáním jablek.

Doba čtení: 5 minut

Vládcem svého zdraví podle Norbekova

Pro ty, co mají pevnou vůli, chtějí čelit zdravotním neduhům a být pozitivně naladěni. Recept nabízí Mirzakarim Norbekov, který tvrdí, že to dokáže každý. Jen chtít cvičit tělo i mysl.

Doba čtení: 6 minut

Tmářství na ministerstvu zdravotnictví znemožňuje používat léčebné konopí

Úředníci alibisticky podpořili zákon o „legalizaci konopí“, dalšími svými kroky pak ale „zabetonovali“ jeho realizaci. Ví ministerstvo vůbec, co chce? Postup má navíc atributy korupce.

Doba čtení: 6 minut

Dýně Hokkaido má preventivně protinádorové účinky

Pravidelně deset deka dužiny dýně Hokkaido postačí k tomu, aby až třikrát klesla pravděpodobnost vzniku nádorového onemocnění. Semena dýní jsou zase přírodní zásobárnou zinku a železa.

23. 10. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Rozhodl jsem se léčit kašel lékořicí aneb domácí bylinková lékárnička

Každá domácnost má lékárničku pro první pomoc při běžných zdravotních potížích. Vedle klasických přípravků v ní mají své místo i přírodní medikamenty. A je jich mnohem víc než heřmánek.

Doba čtení: 5 minut

Léčivá moc křenu

Aromatický kořen křenu oceníte i jinde než na talíři. Máme pro vás praktické křenové recepty, ne na pochutnání, ale na prevenci, pro lepší trávení, při nachlazení či proti lupům.

Doba čtení: 4 minuty

Mořská voda a sůl prospívají našemu zdraví. I doma ve vaně

I v klidu domova si na vlastní kůži můžeme užívat léčivých účinků moře. Postačí k tomu příjemná relaxační hudba, zapálená aromalampa a mořská sůl. Pak už se jen ponoříme do teplé lázně.

Doba čtení: 4 minuty

Homeopatie léčí, i když v ni nevěříte

ROZHOVOR – Lékařka-homeopatka RENÁTA SIKYTOVÁ si uvědomuje, že homeopatii ne každý vnímá příznivě. Ví ale z praxe, že když dáte správné homeopatikum na správnou věc, tak funguje.

Doba čtení: 20 minut

Nepochopené placebo

Placebo většina chápe jako nějakou piluli bez léčebných účinků, kterou když spolkneme, vznikne placebo efekt – efekt pouhého podání pilule. Tato logická konstrukce je zcela nesprávná.

Doba čtení: 16 minut

Bobule plné vitamínů

Hrozny vinné révy kupujeme hlavně kvůli chuti, aniž si uvědomujeme, jakou moc mají malé bobule. Poslouží i pro hubnutí. Při odtučňovací kúře, pro zdraví i na mlsání je důležitá kvalita.

Doba čtení: 5 minut

Syrové hrušky jsou hůř stravitelné

Jeden z druhů podzimního ovoce, které se může pyšnit skvělou chutí, jemnou vůní a navíc velkou léčivou silou. Hrušky podporují trávení, pomohou od nespavosti a ještě nás zkrášlí…

24. 9. 2013 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Bylinkový speciál: Libeček lékařský

Silný odvar lze použít místo deodorantu, čaj z jeho kořene pomáhá v léčbě revmatu a listy vložené do bot zlikvidují nevábný odér. Třeba pomůže libeček i vám, když si ho vypěstujete.

Doba čtení: 3 minuty