Hlavní navigace

marihuana

Smartphony ovlivňují užívání marihuany

Vliv technologií na konzumaci návykových látek a další novinky ze světa vědy: Vývoj a testování léků proti rakovině probíhá i v ČR. Jak kuřáci reagují na zákaz kouření v restauracích? Papilomaviry, biopsie a 3D tisk v medicíně.

10. 7. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Jak poznám, že moje dítě bere drogy?

Změní chování, lže, je nedůtklivý, nespolehlivý, vyhledává samotu, krade? Nemusí to nutně znamenat, že vaše dítě bere drogy, ale jasněji mít můžete, díky testu za sto padesát korun. Navíc vám poradíme, jak se zachovat v případě, že bude test na drogy pozitivní.

Doba čtení: 3 minuty

Léčebná síla konopí: tohle všechno umí

Marihuana, konopí, kanabis, tráva. Nazývejme tuto rostlinu, jak chceme. Přestože její legalizace byla a je v mnoha zemích problematická a přístup k ní je odlišný, studie mnoha posledních let ukazují její nesporné léčivé účinky.

Doba čtení: 12 minut

Zdravotní přínosy marihuany: 9 důvodů, proč změnit názor

Do roku 2014 byla ve více než dvaceti státech USA legalizována lékařská marihuana. V souvislosti s tím se měnil postoj odborníků. Zajímavý názor má Sanjay Gupta, lékařský korespondent CNN.

Doba čtení: 6 minut

Všichni tolerují závislosti. Ale někteří to odskáčou

Vůči alkoholu i tabáku máme v Čechách velmi vysokou míru tolerance. Pití i kouření bagatelizujeme a podceňujeme. To nahrává rozvoji závislostí, někteří to prostě neustojí.

7. 11. 2014 0:00
Doba čtení: 6 minut

První automat na marihuanu na světě

Prodej marihuany je v USA na federální úrovni stále nezákonný, ale jednotlivé státy mohou tuto lehkou drogu legalizovat. V tomto ohledu je asi nejdále stát Colorado. Ve městě Avon dokonce nainstalovali automaty na marihuanu.

5. 5. 2014 9:00

Konopná lékárna otevřela v centru Prahy

Na Václavském náměstí mohou zájemci od počátku dubna navštívit jedinou pražskou lékárnu zaměřenou výhradně na sortiment z léčivého konopí. V pasáži paláce Fénix naleznou široké spektrum produktů určených k prevenci a k potlačení příznaků řady nemocí.

2. 4. 2014 12:14

5 častých mýtů o konopí a konopné kosmetice

Kolem konopí a produktů z něj vyráběných panuje řada mýtů a polopravd. Například obavy, že při používání konopné kosmetiky budete mít pozitivní test na přítomnost THC v organismu.

Doba čtení: 3 minuty

Ne každá konopná mast je „zázračná“

Na trhu je několik desítek konopných mastí. Ne všechny však mají ty správné účinky. Měřítkem jsou látky zvané cannabinoidy. Těm je totiž připisován léčivý vliv konopí.

Doba čtení: 3 minuty

Tmářství na ministerstvu zdravotnictví znemožňuje používat léčebné konopí

Úředníci alibisticky podpořili zákon o „legalizaci konopí“, dalšími svými kroky pak ale „zabetonovali“ jeho realizaci. Ví ministerstvo vůbec, co chce? Postup má navíc atributy korupce.

Doba čtení: 6 minut

Lékárna může být cokoli. Obchod s pivem i konopnou mastí

Česká lékárnická komora napadla zneužívání pojmu lékárna prodejci produktů z konopí. Nikoho neklameme, tvrdí protistrana, ale argumentuje podivnými příklady s pivem a autolékárničkou.

Doba čtení: 2 minuty

Konopí v lékárnách? Na papíře ano, v praxi ne

Projekt konopí do lékáren stále vázne. Nekonečný příběh začíná připomínat seriál o tom, jak se čeští pacienti nemohou dočkat léčebného konopí. Momentální zápletka? Nefunkční registr.

Doba čtení: 3 minuty

Nové konopné lázně jsou největší v Evropě

GALERIE: Unikátní konopné lázně se otvírají ve Volarech. Nabídnou konopné procedury, na konopí bude zčásti založena i místní strava. Na pohled se nijak zvlášť neliší. Podívejte se.

Doba čtení: 1 minuta

Ministr zdravotnictví: Konopí neléčí. Říká se to

Již několik let snaží se pacienti i odborníci prolomit bariéru, která znemožňuje používat konopí pro léčebné účely. Těžko ale bojovat proti argumentům typu „obecně se soudí“.

Doba čtení: 6 minut

Česká marihuana na recept by v lékárně mohla stát kolem stovky

ROZHOVOR – Senát schválil léčbu konopím. Výrobci už jen netrpělivě čekají na podpis prezidenta. VOJTĚCH ČERNÝ tvrdí, že mohou zajistit konopí až třikrát levnější, než má být to z dovozu.

Doba čtení: 8 minut

Konopí k léčebným účelům bude legální, ale za vysokou cenu

Senát s největší pravděpodobností brzy posvětí novelu „konopného“ zákona. Pacienty však léčba vyjde draho a domácí pěstování pro léčebné účely zákon neumožní.

Doba čtení: 2 minuty

Každý nemocný má mít své konopí

ROZHOVOR – Horký zelený brambor se u nás přehazuje již dlouho. „Mezi odbornou veřejností pořád vládne skepse vůči konopí,“ říká Jiří Stabla, „a to navzdory obrovské poptávce pacientů.“

Doba čtení: 10 minut

Zítra v Praze otevře lékárna, která se specializuje na konopí

Masti proti lupence nebo akné, ale také kosmetické prostředky nabídne první konopná lékárna. Součástí servisu bude i poradenství.

Doba čtení: 2 minuty

Nezdravé sporty z hlediska závislostí jsou fotbal, zápas, box i tanec

Chcete chránit své potomky před riziky závislostí a posíláte je proto sportovat? Pozor, některé sporty, resp. jejich prostředí, naopak alkoholu, marihuaně i gamblerství přímo nahrávají.

Doba čtení: 6 minut

O konopí je lepší říkat celou pravdu

Na konopnou novelu, která by pomohla nemocným, se čeká už dva roky. Jenže konopí je pořád kontroverzní téma, přitom ne každý, kdo ho užívá, je narkoman, a konopí nerovná se marihuana.

Doba čtení: 5 minut

Roztroušená skleróza si vás může najít, i když jste mladí

V Česku žije kolem osmnácti tisíc pacientů s roztroušenou sklerózou. Jen třetině z nich je umožněna včasná léčba. Jaké jsou jejich vyhlídky do budoucna a možnosti léčby?

5. 7. 2012 10:00
Doba čtení: 4 minuty

Kde se dá v Česku sehnat léčivé konopí?

O tom, že konopí je lék, už nikdo nediskutuje, dokonce jde o lék, který by měl být už brzy dostupný i českým pacientům. Jakou cestou se však dá konopí k léčebným účelům získat?

Doba čtení: 3 minuty

Legalizace marihuany je na spadnutí, první registrované produkty jsou na trhu

První registrovaný zdravotnický prostředek z konopí v ČR je mast s výtažkem z celých rostlin konopí. Je vhodná při kožních potížích a bolestech. Český výrobce konopných produktů Carun se rozhodl nečekat a navzdory otevřenému schvalovacímu procesu legalizace konopí k léčbě podnikl kroky k výrobě prvních zdravotnických prostředků. Legálně se mu podařilo zaregistrovat první zdravotnický prostředek v Česku s účinnými kanabinoidy – konopnou mast Carun.

19. 4. 2012 13:05
Doba čtení: 3 minuty

Konopí by mělo být od příštího roku na recept

Marihuana by měla příští rok oficiálně pomáhat pacientům. Ti by si ji vyzvedávali na recept. Usnesl se na tom tým expertů. Marihuanu k léčbě by pěstovaly státem kontrolované agentury.

9. 12. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Bude u nás příští rok marihuana na recept?

Zatímco v Česku právě experti řeší, jak zpracovat zákon, který by měl umožnit, aby pacienti dostávali léčebné konopí na recept, v Americe, kde tento systém funguje, jej zavírají.

7. 10. 2011 10:00
Doba čtení: 2 minuty

Norma by měla umožnit užití konopí jako léku

Skupina odborníků připraví novelu umožňující používat konopí k léčbě. Novela zákona o návykových látkách má jasně odlišit využití konopí jako léku a zneužívání jako drogy. ČTK to sdělil národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. „Mám pověření od premiéra, abych skupině poskytl nezbytnou podporu. Sestaví ji a povede děkan 1. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Praze pan Tomáš Zima,“ uvedl Vobořil v tiskové zprávě.

7. 9. 2011 17:19
Doba čtení: 1 minuta

Konopí potřebuju k životu. Proč mi ho stát bere?

Když semelete kozí bobky a prohlásíte, že jde o úžasný prostředek na potenci, vyděláte milióny, aniž by koho zajímalo, jestli je pravda, co tvrdíte. Marihuanou se však léčit nesmíte.

Doba čtení: 3 minuty

Dovolte léčbu konopím, žádají signatáři petice

Odepírat konopí pro léčbu z důvodu zákazu nelegálních drog, to je jako vylévat vaničku i s dítětem, uvádí se v petici, kterou za první den podepsaly stovky lidí.

Doba čtení: 3 minuty

Jak moc škodí různé drogy?

Co je horší: panák whisky nebo pilulka extáze? A marihuana nebo cigarety? Když se drogy prozkoumají blíž a vědecky, je vítěz soutěže o nejškodlivější drogu poměrně překvapivý…

Doba čtení: 6 minut

Moje první tráva

FEJETON – Když někdy bilancujeme svůj život, napadne nás, že jsou věci, které jsme nikdy nevyzkoušeli. V seznamu mých životních zkušeností například chybí marihuana. Tedy – chyběla.

Doba čtení: 5 minut