Hlavní navigace

Závislosti

Erotomanie se projevuje i jinak než sexuální posedlostí

Označení erotoman, erotomanka, vyvolává představu: Myslí jen na to jedno. Dokonce i moderní vševěd Wikipedie (slovenská) tvrdí: „Erotomanie je chorobná pohlavní dráždivost, touha po nadměrném sexuálním ukojení. Může se jednat o primárně nesexuálně motivované substituční chování, ale i o symptom manie.“ Je tomu jinak.

Tomáš Novák

21. 6. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Spočítáno: co obsahuje jedno fast food menu

Kolik tuku, soli a transmastných kyselin přijmete z jednoho jídla v rychlém občerstvení? Odborníci analyzovali šestnáct vzorků menu skládajícího se z hamburgeru a hranolků.

Redakce

19. 6. 2018 12:19
Doba čtení: 2 minuty

Pozor na infarkt duše

Lidská psychika nedokáže být „mnohoobročníkem“. Jenže co omezit? Chceme být dobrým partnerem a rodičem, úspěšným v práci i v hektické zábavě. Vydělávat a žít naplno. Mít vše hned a platit potom.

Tomáš Novák

4. 5. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Zmírnit protikuřácký zákon? Důvody pro a proti

Protikuřácký zákon stále budí vášně. Někteří zákonodárci usilují o jeho zmírnění, lékaři jsou pro zachování současné podoby. Na světě je nová petice i první statistiky.

Daniel Mareš

23. 4. 2018 0:00
Doba čtení: 5 minut

Co se stane, když zavedete vysoké daně za sladkosti

Pokud chcete sladký život, v Norsku vás momentálně nečeká. Země zavedla „daň z cukru“. Velká Británie ji bude v dubnu následovat. Je to dobrý nápad?

Kristina Vacková

20. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 7 minut

Proč se stáváme závislými na sladkém

Proč je přidaný cukr takový problém, na jakém principu vzniká návyk a co s námi udělá? „Kdysi to byla evoluční výhoda, dnes je to problém. A u dětí to platí dvojnásobně,“ říká profesor Ruprich.

Redakce

14. 3. 2018 13:50
Doba čtení: 2 minuty

Online hry a sázky mají účinky drogy. Závislosti propadají i děti

Internetové závislosti zaměstnávají odborné lékaře čím dál víc. Teď se k nim naplno přidalo i online sázení. Na mušce jsou hlavně dospívající chlapci.

Šárka Kuželová

6. 3. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Anglie chce e-cigarety na předpis a do nemocnic

Spolu se stále se zpřísňujícím zákazem kouření přecházejí mnozí kuřáci cigaret na cigarety elektronické. Kontroverzní názory se ale objevují i zde. Zatímco jedni tvrdí, že elektronická cigareta je mnohem zdravější než cigareta běžná, „kouřová“, jiní poukazují na zvyšující se závislost na nikotinu, která s kouřením e-cigaret přichází.

Kristina Vacková

16. 2. 2018 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Zuby, máslo, zuby, máslo, hubnutí: nejčtenější články roku 2017

Zajímá vás, jak žít bez bolesti a zdravotních trablů, jak se dobře najíst – a jak co nejefektivněji zhubnout. Tak by se dala shrnout témata článků, které byly na Vitalia.cz nejúspěšnější. Podívejte, které to jsou.

Lenka Krbcová

31. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Masturbace je zdravá a nejlíp ji prožijete vestoje

Maminka nese dospívajícímu do pokoje kakao. Vezme za kliku, zamčeno. „Co tam děláš, Mirku?!“ „Předcházím rakovině, maminko!“ Takhle nějak by mohla podle Jakuba Koháka probíhat konverzace matky se synem poučeným o prospěšnosti masturbace.

Lenka Krbcová

6. 12. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Když chcete přestat kouřit na Nový rok, musíte začít teď

Pokud už teď spřádáte plány na to, jak na Silvestra skoncujete s kouřením a hned prvního ledna zahodíte cigarety, dobře děláte. Tohle je velký krok, který si žádá dlouhou přípravu.

Kateřina Čepelíková

28. 11. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Věda vyvrací mýty o alternativní léčbě i nikotinu

Alternativní léčba rakoviny znamená dvojnásobné riziko úmrtí, ukazují data. A plíce lze léčit nikotinem, ovšem že ne formou kouření. Nové vědecké poznatky vyvracejí mnohé zavedené mýty.

Petr Havel

29. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 3 minuty

Jen ať si cucne. Škodí, nebo neškodí trochu piva dětem?

Nabídnout předškolním dětem trochu piva po obědě není v Česku zas tak výjimečné. Proč to děláme, je to skutečně prospěšné?

Helena Singerová

4. 9. 2017 0:00
Doba čtení: 5 minut

Primář Popov: Nejdůležitější je, zda dokážete mít alkohol pod kontrolou

Kdo už je alkoholik a jak si poradit s přílišnou zálibou v pití? Petr Popov vysvětluje, že závislost a časté pití není to samé. Odvykání alkoholu lze prý zvládnout i bez abstinenčních příznaků, ale nikdy to není možné proti vůli léčeného.

Lenka Krbcová

30. 8. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Vědci našli „gen pro anorexii“

Někteří lidé s poruchou příjmu potravy mohou vypadat zdravě a být přitom velmi nemocní, varuje profesorka Papežová. Rodiny často nevyhledají pomoc kvůli tomu, že se stydí a mají pocit viny.

Lenka Krbcová

8. 6. 2017 0:00
Doba čtení: 8 minut

Michael Kocáb: Nekuřáckému zákonu se podřídím. Jsou tu důležitější problémy

Od středy 31. května 2017, symbolicky a zřejmě nezamýšleně ve Světový den bez tabáku, vstupuje v platnost zákon „o veřejných prostorách bez kouře“. „Není to zákon proti kuřákům, a dokonce ani proti kouření,“ říká jedna z oslovených osobností.

Lenka Krbcová

31. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

3 tvrzení o kouření: Co se stane, když přestanu kouřit

Kdo kouří a přestane, ztloustne. Tělo je na nikotin zvyklé, člověk odvykající kouření bude mít zdravotní problémy. Odnaučený kuřák už si nikdy nesmí dát cigaretu, jinak začne znovu. Jsou tato tvrzení pravdivá?

Lenka Krbcová

31. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 4 minuty

Mám nadváhu, jsem obézní, mám hubnout?

Téměř každá žena vyzkoušela alespoň jednou za život držet dietu. Neúspěšně. Proč jsou tedy zázračné diety tak oblíbeným prodejním artiklem? Každému se líbí jednoduché a rychlé řešení. V knize Já zhubnu – zdravě a natrvalo zjistíte, proč jste dosud nezhubli a proč diety nefungují; zda vůbec hubnout a jak.

Redakce

19. 5. 2017 11:01
Doba čtení: 13 minut

Antikoncepce + kouření = průšvih

Onemocnění tepen může mít různé příčiny i různé následky. V posledních letech ale lékaři sledují znepokojivý trend – významně přibývá velmi mladých pacientek. Příčina je prý jasná – kombinace kouření a užívání antikoncepce. A následky? Mrtvice ve dvaceti.

Lenka Krbcová

5. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Šéfredaktorka The Huffington Post: Pokud si ceníte svého mozku, víc spěte

Arianna Huffingtonová svou novou knihu Spánková revoluce věnuje „všem, kteří už jsou unavení a otrávení z toho, že jsou stále unavení a otrávení“.

Redakce

4. 5. 2017 8:00
Doba čtení: 11 minut

Hrozí sebepoškozování? Modré velryby za to nemohou

V rodinách sebepoškozujících bývá poměrně často tendence „strkat hlavu do písku“. Nevidět, neslyšet, a kdyžtak vše svádět na pubertu a tzv. telecí léta. Samozřejmě s tím, že vše pomine a je lépe to nerozmazávat.

Tomáš Novák

4. 5. 2017 0:00
Doba čtení: 7 minut

Shopaholismus je nemoc moderní blahobytné společnosti

Psycholožka Magdalena Dostálová se ve své praxi setkává s pacienty, kteří jsou závislí na nakupování, tzv. shopaholiky. Jsou schopni utratit vše, klidně za věci, které ani nerozbalí. Kvůli své vášni zanedbávají rodinu, přátele i zaměstnání.

Veronika Řeháková

1. 3. 2017 0:00
Doba čtení: 6 minut

Zaměstnanci Tesca se učí, jak neprodávat alkohol nezletilým

„Člověče, nezlob se!“ (když tě požádáme o prokázání, že je ti více než osmnáct let), vyzývá projekt zaměřený na zodpovědné pití alkoholu. Nově proškolí zaměstnance prodejen Tesco.

Redakce

27. 12. 2016 8:00
Doba čtení: 2 minuty

Strupe, táhni do plynu! aneb Hater syndrom

O lidech, kteří píší nenávistné komentáře na internetu. Hater je z principu proti. Negativismus je jeho životním názorem a na hlubší poznání někoho nebo něčeho mu nezbývá chuť ani čas.

Tomáš Novák

20. 12. 2016 0:00
Doba čtení: 7 minut

10 míst, kde bude kouření zakázáno

Protikuřácký zákon určuje místa, kde se do budoucna nesmí kouřit, a jejich výjimky. Kde všude by mělo být kouření zakázáno?

Redakce

12. 12. 2016 17:11
Doba čtení: 2 minuty

Poslanci schválili nový protikuřácký zákon. Znamenal by konec kouření v restauracích

Poslanecká sněmovna dnes schválila návrh tzv. „protikuřáckého zákona“. Co by jeho přijetí v aktuální podobě v praxi znamenalo?

Redakce

9. 12. 2016 12:53
Doba čtení: 3 minuty

Diabetici-kuřáci si ničí především cévy

Čtrnáctého listopadu se připomíná Světový den diabetu. Lidé s cukrovkou jsou kouřením ohroženi ještě víc než ostatní. Ničí hlavně jejich cévy. Více než osmdesát procent úmrtí diabetiků souvisí právě s cévními onemocněními.

Blanka Chocová

14. 11. 2016 0:00
Doba čtení: 3 minuty

„Mám to pod kontrolou“ a další příznaky závislosti na internetu

„Kdyby mohl PC otěhotnět, tak už má s kamarádkami na chatu hejno dětí,“ říká žena o svém muži, který se až příliš „kamarádí“ s internetem. Internetová závislost je známá již dvacet let a její příznaky připomínají závislost na alkoholu.

Tomáš Novák

6. 10. 2016 0:00
Doba čtení: 6 minut

Lze alkohol pít zodpovědně a s rozumem?

Již delší dobu probíhající kampaň ALKOHOL ZODPOVĚDNĚ je podle mne přímým důkazem o naprostém selhání autorit ochrany veřejného zdraví v naší společnosti.

Jan Vavrečka

21. 9. 2016 0:00
Doba čtení: 11 minut

Přestal kouřit, upadl do deprese. Souvislost, nebo nesmysl?

Po cigaretě (nebo po panáku) často saháme, když je nám mizerně, ve stresové situaci. Traduje se, že kouření v takovou chvíli pomůže. Ostatně psychiatrie zůstávají posledním zařízením, kde smí pacienti kouřit. Proč?

Redakce

19. 8. 2016 11:06
Doba čtení: 4 minuty