největší server o zdraví
Zdraví
Jídlo
Dieta
Psychologie
Testy
Nemoci
Podcast
Kalkulačky
Těhotenská kalkulačka
Ovulační kalkulačky
BMI kalkulačka
BMI kalkulačka pro ženy
BMI kalkulačka pro muže
Hledat
Vitalia.cz
»
Zdraví
»
Nemoci a úrazy
Nemoci a úrazy
2 971
–
3 000
/
6 088
První strana
Předchozí strana
90
98
99
100
101
102
110
Následující strana
Poslední strana
Domácí bylinkové sirupy: horkou cestou, nebo jen za studena?
Sirupy z čerstvých bylinek jsou nejen chuťově vynikající, ale také léčivé. Je však třeba znát správný postup přípravy, abychom se o prospěšné látky nepřipravili. Máme pro vás jednoduché recepty na snadné bylinkové sirupy.
Monika Poledníková
21. 8. 2019
Když hladovíte při dietě, ubývají svaly. Tuky zůstanou
V touze po dokonalé postavě se lidé uchylují k extrémům. Časté je hladovění. Prázdné břicho splaskne a hladovějící zhubne i nějaké to kilo. „Hubnu!“ raduje se. Ve skutečnosti si však zadělává na zpomalení metabolismu i na několik let dopředu, upozorňuje dietní koučka.
Redakce
20. 8. 2019
Proč se podceňujeme?
Možná odpovíte „Já jsem taková povaha“, příčinu najdete namátkou v prostředí, v němž žijete, ve vašich ekonomických možnostech nebo třeba pohlaví či vzhledu. Pomyslných „odstínů šedi“ mohou být stovky…
Tomáš Novák
20. 8. 2019
Pacient není oběť, rakovina není trest. Co nemocnému běží hlavou?
„Nemám pro vás dobré zprávy. Bohužel máte rakovinu.“ Tahle slova lékaře jsou obvykle bleskem z čistého nebe, i když vnitřně nás při čekání na výsledky testů napadlo všelicos. Každých dvacet minut téhle nemoci jeden člověk na světě podlehne. Ale celých 80 % onemocnění se podaří vyléčit. Čím si pacienti procházejí v úvodní fázi, kdy i ti největší optimisté myslí na nejhorší?
Tereza Víchová
19. 8. 2019
Nepodceňujte bouřky, raději si zalezte. Ale kam?
Na celém světě zemře na následky blesku deset lidí denně. Oběti jsou bohužel i v ČR. Kam se schovat, když zaslechnete hrom? Víte, jak daleko máte být od osaměle stojícího stromu?
Helena Singerová
16. 8. 2019
Bosá chůze a bosoboty prospívají chodidlům i celému tělu. Kdy mohou uškodit?
Podle studií vstupuje již do první třídy až 95 procent dětí s deformitami nohou, nejčastěji plochými chodidly. Propadlou klenbu nebo vbočený palec má kolem poloviny dospělých. Důležitou prevencí je podle fyzioterapeutů chůze na boso, má však svá pravidla. I s takzvanou bosou obuví by měl být člověk opatrný.
Redakce
15. 8. 2019
Lék proti průjmu Smecta již kvůli olovu nemají užívat malé děti ani těhotné. O změně se moc neví
Přípravek Smecta patří k nejužívanějším a nejznámějším lékům při průjmu. Vzhledem ke zjištěnému stopovému množství olova změnily nyní mezinárodní i naše autority doporučení k jeho užívání. Jde o preventivní opatření, ale někteří lékaři i lékárny Smectu dál nabízejí i kojencům a těhotným či kojícím ženám.
Lenka Krbcová
15. 8. 2019
Dlouhé směny škodí zdraví. Důležitá je délka, ale i řazení směn
Práce na směny přináší výhody firmám, ale z různých důvodů ji vyhledávají i někteří zaměstnanci. Podle odborníků jsou zejména dvanáctihodinové směny rizikem pro zdraví. Nedávný průzkum také ukázal, že důležitá není jen délka směn – dvanáct, či osm hodin –, ale i jejich řazení před následným volnem.
Redakce
14. 8. 2019
Proč pomíjí okouzlení
Do pracovny psychologa takřka vtančila dáma. Byla tam již mnohokrát. Řešila životní smůlu, úporné přesvědčení, že „nevděk světem vládne“, ba i platnost zákona „každý dobrý skutek musí být po zásluze potrestán“. Onoho dne si na své frustrace ani nevzpomněla. Špitla: „Já vám musím něco říct.“ Hlasitěji dodala: „Našla jsem muže svých snů. Já jsem z něj úplně okouzlená…“
Tomáš Novák
14. 8. 2019
Kontaktní čočka se může v oku ztratit. Pravda, nebo lež?
Mohou kontaktní čočky trvale poškodit zrak? Jsou dražší než operace laserem? Je spaní v čočkách bezpečné a smí se v nich koupat? Když mám čočky, potřebuji i sluneční brýle? Mohou mít čočky i lidé s astigmatismem? Je lepší řídit v čočkách než v brýlích? A co se stane, když čočku opláchnu obyčejnou vodou? Oční lékaři připravili 10 častých mýtů a faktů o kontaktních čočkách.
Redakce
12. 8. 2019
Životní styl nemůžete překopat ze dne na den, říká nutriční terapeutka
Rozhovor
ROZHOVOR – „Štvalo nás, že si všichni spojují zdravou výživu s tím, že se nemohou pořádně najíst. A chronické dietářky a dietáři jsou toho typickým příkladem,“ vysvětluje Veronika Pourová, proč spolu s Andreou Jakešovou založily nutriční poradnu a daly jí nezvyklé jméno: Ne hladu.
Lenka Krbcová
12. 8. 2019
Co hrozí a nehrozí při hubení hrabošů jedem
Komentář
V komentářích, které se týkají rizik plošné aplikace přípravku Stutox II na pole jako prostředku k hubení přemnožených hrabošů, se zmiňují především rizika pro polní zvěř nebo ptáky. Leckoho může také napadnout (a napadá), zdali tím také nemůže dojít ke kontaminaci porostů hospodářských plodin a následnému průniku pozůstatků tohoto přípravku do potravinového řetězce.
Petr Havel
12. 8. 2019
Cévy a cestování: proč chodit kolem auta a po letadle
Delší cesty jsou často spojeny s problémy způsobenými poruchou cévního systému. Základní příčinou je zpomalený krevní tok v žilním systému při delších cestách. Co s tím? Rizika cestování v souvislosti s cévním systémem můžeme výrazně omezit.
Tomáš Bureš
10. 8. 2019
Běh v létě: se správným oblečením to jde i ve vedrech
Dá se běhat i teď v létě, kdy teploty běžně atakují třicítky? Ano. Překvapivě vám bude možná lépe v delších elasťácích než v kraťasech, oblečení rozhodně perte po každém běhu a zvažte nákup kompresních podkolenek. To jsou hlavní doporučení pro každý kilometr v horku.
Tereza Víchová
9. 8. 2019
Jak se vyhnout trápení
Můžete jej vyřešit a tím ho i odstranit. Lze se přizpůsobit. Rčení tvrdí, že člověk si zvykne i na šibenici… Můžete se mu pokusit vyhnout, zabývat se něčím jiným. Můžete si říkat, že všechno zlé je k něčemu dobré.
Tomáš Novák
8. 8. 2019
Rakovina tlustého střeva: Přijít na prevenci zdarma, to je to nejdůležitější
Kolorektální karcinom je jako jeden z mála nádorů preventivně ošetřitelný a léčitelný v situacích, kdy ho objevíte včas. Aby včas nalezen byl, probíhají v Česku už řadu let screeningové programy. Jenže řada lidí pozvání na prohlídku ignoruje a pak chodí k lékaři pozdě…
Kateřina Čepelíková
7. 8. 2019
Lidé, kteří dlouhodobě jedli pálivá jídla, zhloupli
Australská studie dává do možné souvislosti kořeněnou stravu a pokles duševních schopností i paměti. Další ze studií pracuje s tím, že riziko Alzheimerovy choroby se liší podle pohlaví, a hledá vysvětlení, proč demencí trpí častěji ženy. Vědci také mají krevní test, který identifikuje Alzheimerovu nemoc s 94% přesností a roky předem. Jenže – léčbu zatím nemáme.
Pavel Houser
7. 8. 2019
Vyrobte si účinné domácí repelenty
Rozhodně není pozdě. Ba právě naopak. Jestli jste se ještě letos do výroby vlastního repelentu nepustili, pak je ten nejvyšší čas to vyzkoušet. Nejen klíšťat, ale i komárů, vos je venku stále dost. Navíc některé domácí přípravky mohou být i velmi účinnou pomocí, také pokud vaši zahradu okupují mšice a další nevítaní škůdci.
Monika Poledníková
6. 8. 2019
A na zahrádce se kouřit smí?
Dnes, kdy jsou všechny restaurace nekuřácké, by se dalo předpokládat, že se naobědváte bez cigaretového kouře. Ale chyba lávky, pokud to provozovatel daného podniku nezakáže, kouřit se smí ve většině venkovních posezení.
Kateřina Čepelíková
5. 8. 2019
Šarlatáni řádili už před sto lety. Nabízely se hlavně drogy
I naši předkové se ládovali mnohými léky. V řadě případů šlo o návykové drogy, kterým se dnes člověk raději obloukem vyhne. Rozmohla se přírodní léčba, která skvěle fungovala i ve spolupráci s klasickou medicínou. Ale už tehdy se do popředí tlačily kritiky stran vědecky orientovaných lékařů stavících se proti šarlatánům. A že těch podvodníků nebylo zrovna málo…
Taťána Kročková
5. 8. 2019
Je hledání smyslu života diagnóza?
Polovina prázdnin za námi, pro mnoho z nás již pomalu končí dovolené. Léto nás ještě horkou krásou láká, leč zanedlouho začne foukat ze strnišť. Mimo jiné se blíží čas zvaný „psychiatrické žně“.
Tomáš Novák
2. 8. 2019
Notebook v klíně – pohroma pro spermie
Na mužskou plodnost má neblahý vliv civilizační zátěž, ale také vysoké teploty a dlouhé sezení, třeba za volantem cestou na dovolenou nebo v sedle kola. Zejména v horkých letních měsících by si muži měli dávat pozor na zahřívání intimních partií.
Redakce
1. 8. 2019
Ženy se emancipovaly i v kouření, říká pneumolog
Rozhovor
ROZHOVOR – Každý čtvrtý těžký kuřák dostane nádor plic. Významně mezi nimi přibývají ženy-kuřačky. Lékaři sice mají nové, účinné léky, na průlomovou léčbu však dosáhne jen necelá polovina nemocných. Jak dlouho trvá, než se prokouříme k nádoru?
Lenka Krbcová
1. 8. 2019
Nechodíte na preventivní prohlídky? Lékaři by to i trestali
Preventivní prohlídky u praktického lékaře zanedbáváme, na potíže s vysokým tlakem, cholesterolem nebo cukrovkou pak většina z nás nadává. Slovo prevence nám možná něco říká v oblasti stomatologie nebo u žen gynekologie. Oslovili jsme dva odborníky z řad praktických lékařů: preventivní prohlídky jsou podle nich momentálně nastavené správně. Má to nějaká ale? Ano. Vlažný přístup pacientů. Včetně toho, že nás při nich často ani nenapadne říct, co bychom svému lékaři říct měli.
Tereza Víchová
31. 7. 2019
Jak je možné, že nastydneme v létě
Letní nachlazení nás překvapí, zvláště uprostřed horkých prázdnin. Abychom dovolenou nemuseli trávit v posteli, je dobré uvědomit si hlavní rizika. Bylinkářka pak poradí přírodní tipy pro prevenci i léčbu.
Redakce
30. 7. 2019
Když tvrdnou játra: nová účinná antivirotika umí vyléčit hepatitidu C
Chronická žloutenka typu C pozvolna mění zdravá játra v játra cirhotická, laicky řečeno játra tvrdnou. Lékaři nyní mají cílenou léčbu pro zničení virové infekce. Zabrání se tak selhání a transplantaci jater z důvodu hepatitidy C.
Pavel Houser
30. 7. 2019
Jak poznáte typ pleti? Jednoduchý test a rady, jak o ni pečovat
Každá pokožka chce své. Zjistěte jednoduše, jaký máte typ pleti. Lékařka pak poradí, jak se nejlépe starat o suchou, mastnou či kombinovanou pleť.
Redakce
29. 7. 2019
Proč by nás všechny mělo zajímat vyléčení „feťáků“ ze žloutenky
Hepatitida typu C je zrádná. Její zákeřnost tkví mimo jiné v tom, že se projeví klidně až po dvaceti či třiceti letech od nákazy. Jenže po celou tu dobu nemocnému postupně ničí játra. Navenek se zdánlivě nic neděje, roky běží – a pak vás třeba i zabije. Přitom lékaři již mají k dispozici moderní léčbu, která je pro pacienty nezatěžující, rychlá a velmi účinná.
Lenka Krbcová
29. 7. 2019
Test: Jak poznáte, že přichází klimakterium?
Kdy se u ženy ohlásí klimakterium, ovlivňuje řada faktorů, mimo jiné životní styl, zdravotní stav, ale hlavně genetika. Jak poznat, že se toto období blíží, pomůže zjistit náš test.
Redakce
26. 7. 2019
Muž se stává otcem. Proč přichází zklamání?
Porod, první kontakt s miminkem, šestinedělí a bouřlivé emocionální výkyvy. To všechno k rodičovství patří, ale snad by bylo možné, aby i otec věděl, jak svou roli zvládnout bez výhružek rozvodu.
Alena Teclová
26. 7. 2019
2 971
–
3 000
/
6 088
První strana
Předchozí strana
90
98
99
100
101
102
110
Následující strana
Poslední strana
Domácí lékař
Plicní embolie
Svrab (skabies)
Spálová angína
Pátá nemoc
Bolest na hrudi
Revmatoidní artritida
Vysoký krevní tlak (hypertenze)
Černý kašel (pertuse)
Růže (erysipel)
Agorafobie (strach z otevřených prostorů)
Všechny nemoci
PODCAST: Léky na obezitu jsou skoro zázračné, říká lékař z IKEMu
PODCAST
ČLÁNKY DO MAILU
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).
Povolit
Ne, děkuji