Hlavní navigace

Měsíc s bambuckým máslem: Mám pleť jako novorozeně

Sdílet

 Autor: Depositphotos.com
Přírodní zázrak, tak je častováno bambucké máslo. Není to přehnané? I já jsem dlouho odolávala, než jsem si tento tuk, používaný ke kosmetickým účelům, koupila. Není nejlevnější. Pokud si však 100% karité pořídíte, nebudete investice litovat.

Bambucké máslo neboli karité se získává ze stromu Butyrospermum parkii neboli máslovníku afrického, který roste ve střední Africe, a to od Senegalu na západě po Súdán na východě. Z jeho ořechů se vyrábí máslo, které má, jak uvádí například monografie Volně prodejné přípravky v praxi lékárníka a lékaře (Edukafarm, 2011), vysoký podíl nenasycených mastných kyselin, vosky a rostlinné steroly, dále kyselinu skořicovou, karitény a vitamíny. Že nevíte, co to pro vás konkrétně znamená? Podíváme se na to podrobněji – a doslova na vlastní kůži.

Nenasycené mastné kyseliny

Nenasycené mastné kyseliny si naše tělo neumí samo vyrobit. Musíme jej tedy přijímat v potravě. Tyto kyseliny nám pomáhají snižovat hladinu krevního tuku i tlaku, vliv má také na správnou činnost srdce a dokáže pomoci i našim očím a mozku.

Čím ale nenasycené mastné kyseliny napomáhají naší kůži? Hydratují. A nejen to. Nenasycené mastné kyseliny totiž dokážou tuto hydrataci udržet dlouhodobě, a tím chrání naši pleť, například před povětřím a mrazem.

Bambucké máslo

Testy prokázaly, že bambucké máslo chrání pokožku před nepříznivými vlivy prostředí, regeneruje ji a hydratuje, zvyšuje elasticitu a zpomaluje proces stárnutí. Má také  protizánětlivé a hojivé účinky, podporuje její přirozenou obranyschopnost a ochraňuje pokožku před škodlivými vlivy životního prostředí. Je tedy vynikající surovinou pro kosmetický průmysl.

Zdroj: Toxicology, prof. RNDr. Jiří Patočka, CSc., publikováno na Věda.cz

Přírodní vitamín E

Tělo nám sděluje různými cestami, že potřebuje nějaký ten detox a klid. V mém případě mi zejména trávení o sobě dává vědět nejintenzivněji. Tyto projevy se objevují i na naší pleti. Problematická pleť může být známkou toho, že i obličej potřebuje jakýsi detox. A právě vitamín E je detoxikantem, který pleti pomůže.

Mluvím ze své vlastní zkušenosti, kdy se již měsíc starám o svou pleť pečlivě. Večer a ráno si vyčistím obličej micelární vodou (a večer i odličovadlem) a namažu bambuckým máslem. A světe div se, kromě toho, že je má pleť velmi jemná, se mi méně tvoří akné.

Co ještě tohle „máslo“ umí?

Výrobce české přírodní kosmetiky Biorythme například uvádí, že bambucké máslo má i tu schopnost, že nutí pleť, aby vyráběla víc kolagenu. Tím napomáhá ke zpomalení stárnutí pokožky.

Další schopností a výhodou karité je, že působí protizánětlivě a je vhodné pro každý typ pleti. Je totiž nedráždivé, a tak ho může užít každý, miminky počínaje.

Bambucké máslo lze díky jeho vlastnostem užít na jakoukoli, i citlivou část těla. Pokud máte problém se striemi či celulitidou, tak také můžete na takto poškozená místa aplikovat bambucké máslo. Suché paty? Žádný problém. Díky tomu, že obsahuje nenasycené mastné kyseliny, krásně hydratuje i právě suché paty.

Nejen obličej, nejen krém…

O užitečnosti karité pro pleť už jsem básnila dost dlouho. Na co ale ho lze ještě využít a na co ho využívám?

  • Maska na vlasy: Vlasy plné života? Za pomoci bambuckého másla? I to je možné, pokud máte čas. Použití je jednoduché: Umyjte si vlasy, naneste máslo, vyčkejte tak půl hodiny a poté pořádně umyjte. Mé vlasy vypadají po této aplikaci nádherně živě.
  • Odličovač: Pokud jako já dlouho hledáte odličovač očí, který vás nebude dráždit, tak pro vás mám jednoduchou odpověď. Ano, použijte bambucké máslo. Stačí nanést hrášek másla na ruce a vetřít do pokožky v oblasti očí. Když máte místo pořádně promazané, otřete vatovým tamponem. I přes moji citlivost mohu říct, že mě oči neštípou a jsou klidné.

Bambucké máslo lze využít i k přípravě domácí přírodní kosmetiky. Různé recepty najdete v seriálu Výroba domácí kosmetiky není žádná věda.

Mé zkušenosti s karité

A jak to bylo u mě v praxi? Po měsíčním užívání bambuckého másla denně (plus čištění odličovačem a micelární vodou) mám pleť jako novorozeně. Tvoří se mi méně akné a můj obličej vypadá svěže a odpočatě. Bambucké máslo si nanesu každé ráno, o půl hodiny později i make-up (nesmývám). Díky karité se mi make-up na pokožce krásně sjednotí. Což je pro mě opravdu velké plus, protože se mi vždy během dne dělaly vysušené skvrny.

Karité dále využívám na citlivou pokožku, například po lehkých popáleninách, kdy se pokožka potřebuje hydratovat. Stoprocentní bambucké máslo v bio kvalitě bych se nebála použít ani na své dítě. Také partner máslo použije, například na obličej, když přijde ze studeného počasí a má suchou pleť. Za mě je bambucké máslo jasný pomocník do každé rodiny a pro každého.

Byl pro vás článek přínosný?

Autor článku

Studentka žurnalistiky Masarykovy univerzity v Brně a mladá maminka, která miluje vaření, zajímá se o zdravý životní styl a ekologii.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).