Hlavní navigace

Epileptický záchvat

Sdílet

O problému:

Epilepsie, nebo také padoucnice, je onemocnění mozku, které vyvolává záchvaty. Může být vrozená, tu způsobují různé zásahy do vývoje plodu při nitroděložním vývoji, nebo sekundární. Druhý typ způsobují nejčastěji různé úrazy hlavy, ale také infekční choroby, nádory a cévní onemocnění.

Tato nemoc se projevuje záchvatovými poruchami pohybových, smyslových nebo duševních funkcí. Postižený někdy mívá pocit odcizení, záchvat si nepamatuje. Během záchvatu hrozí udušení jazykem, proto je třeba co nejrychleji nemocného paralyzovat. Léčba je složitá, užívají se medikamenty, pouze u nejtěžších případů se řeší chirurgicky.

Příčiny: záchvat může vyvolat nepravidelný denní režim, nedostatek odpočinku, alkohol, blikavé světlo – stroboskop, staré televize, počítačové monitory s nízkou obnovovací frekvencí.

Příznaky:

Tzv. malý záchvat se projeví poruchou vědomí – zahledění před sebe, ztráta kontaktu, neuvědomování si své činnosti, zmatenost – objevuje se nejčastěji v dětském věku.

Tzv. velký záchvat  se projeví pádem na zem, křečemi celého těla trvajícími desítky sekund – nejprve dlouhodobější stahy, poté záškuby, postižený může mít pěnu u úst. Bývá pomočený a má pokousaný jazyk. Po záchvatu se objevuje zmatenost a amnézie na záchvat. Občas  se objevuje dočasné ochrnutí nemocného – i několika hodinové. Před záchvatem se u nemocného projevují varovné příznaky – podrážděnost, neklid, poruchy nálad, halucinace.

První pomoc:

  • Při generalizovaných křečích s poruchou vědomí zabrňte vzniku dalších poranění – měkce obložte hlavu. Nepoužívejte násilí – křeče nepřestanou, a dojde tak jen ke zranění nemocného!
  • Lze-li, podejte postiženému do konečníku diazepam v tubě (Diazepam, Destin, Stesolid), je-li k dispozici.
  • Přivolejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112 – v případě, že jde o první záchvat je vhodné provedení CT mozku a hospitalizace na neurologii ke sledování a dovyšetření.
  • Po proběhlém záchvatu u nemocného při vědomí podejte Diazepam 5–10 mg ústy.

Více o onemocněních: Katalog nemocí

Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.gra­da.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).