Hlavní navigace

Záchvat při zeleném zákalu (glaukomu)

Sdílet

O problému:

Zelený zákal, odborně glaukom, je onemocnění oka, kdy zvýšeným nitroočním tlakem dochází k poškození zrakového nervu. Postupně dochází k zhoršování vidění až oslepnutí.

Glaukom je těžko odhalitelné onemocnění, většinou se dlouhou dobu neprojevuje a mezitím dochází k degeneraci zrakového nervu. Ve chvíli, kdy se projeví zhoršené vidění, je nerv již velmi poškozený a postupná ztráta zraku je mnohdy nevratná.

K zelenému zákalu jsou náchylnější starší lidé, ve vyšším věku je jedním z hlavních příčin ztráty zraku. Postihuje asi 2% obyvatel v České republice.

V pokročilejším stadiu se nemoc objeví zhoršení zraku. Postupná ztráta periferního vidění, která se projevuje jakoby „tunelovým“ viděním – postižený vidí objekt jako tunelem, okraje obrazu jsou načernalé, nebo jen rozmazané. S dalším poškozením zrakového nervu může docházet k výpadku vnímání určitých barev – místo nich nemocný vidí jen černé nebo šedé skvrny. V konečném stádiu nemoci dochází k úplné ztrátě zraku, rohovka je šedozeleně zbarvená a dojde ke ztenčení duhovky, oko dostává nazelenalou barvu – odtud pojmenování zelený zákal.

Zelený zákal lze léčit, pokud je nemoc rozpoznána v počátcích a nedošlo ještě k degeneraci zrakového nervu. Důležité jsou proto, zejména po padesátém roce života, preventivní oční prohlídky, které by počínající nemoc odhalily včas.

Příznaky: silná bolest vystřelující do obličeje a týlu, překrvené spojivky (rudé oko), vidění barevných kruhů kolem světel, rozostřené vidění, nevolnost a zvracení, zornice je rozšířená, případně oválná, špatně reaguje na osvit, oko je na pohmat tvrdé. Může předcházet práce v předklonu, poloha na břiše nebo pobyt ve tmě, bývá u dalekozrakých.

První pomoc:

  • Volejte záchrannou službu – tel. 155 nebo 112
  • Postiženému můžete podat běžná analgetika

 Více o nemocech: Katalog nemocí

Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.gra­da.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).