Hlavní navigace

Krvácení z nosu

Sdílet

O problému:

Krvácení z nosu je velmi častým jevem, jeho příčinou je narušení větších cév nacházejících se v nosní dutině – krev tedy místo aby byla dovedena do svého cíle, uniká do dutiny nosní a odtud ven nosní dírkou, nebo, méně často, dozadu nosohltanem do dutiny ústní či krku.

Poškození cév v nosní dutině může mít různé příčiny.

Nejčastěji je krvácení z nosu způsobeno přílišnou křehkostí cév – ta je častá u dětí, u nichž ještě není zcela dokončen vývoj těla a cévy mají tendenci se častěji lámat, u starých lidí a při nedostatku vitamínu C, který zpevňuje a posiluje stavbu cév.

Další příčinou je probíhající onemocnění dutiny nosní či nosohltanu – zánětlivá infekce vede k tvorbě hnisu a hlenu, jehož přemíra může poškozovat a narušovat povrch cév. Při častém kýchání či smrkání se také namáhá nosní sliznice a stává se tak náchylnější ke krvácení.

Krvácení z nosu bývá často způsobeno úderem do oblasti nosu či úrazem obličejové části hlavy. Samotné krvácení může způsobit i rýpání v nose a zavedení předmětu do nosní dutiny – zejména u dětí je třeba tuto možnost zvážit a ověřit.

Dále ke krvácivosti přispívá užívání některých návykových látek – pravidelné a časté požívání alkoholu, který rozšiřuje krevní cévy, nebo užívání šňupacího tabáku a kokainu, které poškozují sliznici nosu.

Krvácení z nosu také může signalizovat nějakou vážnější chorobu krevního systému našeho těla či v nosní dutině přítomný nádor.

První pomoc:

  • Postiženého posaďte s hlavou v hlubokém předklonu.
  • Stlačte nosní křídla, případně nechte krev volně vytékat.
  • Je možné chladit kořen nosu, zátylek nebo pod jazykem mokrým obkladem či ledem.
  • Možno vytamponovat nos želatinovou hubkou Gelaspon (ničím jiným!) navlhčenou ideálně nosními kapkami, případně studenou vodou. Gelaspon se během dne sám vstřebá, není třeba jej vyjímat.
  • Neustane–li krvácení do 30 minut, vyhledejte ošetření ORL.

 Více o onemocněních: Katalog nemocí

 Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.gra­da.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).