Hlavní navigace

Mdloba (kolaps)

Sdílet

O problému:

Mdloba je charakterizována jako krátká ztráta vědomí v případě, že náš mozek je nedostatečně zásoben kyslíkem. V podstatě se jedná o obrannou reakci organismu – pokud mozku nedostačuje kyslík, nejprve svou funkci omezí a pokud je již tento nedostatek kritický, jednoduše činnost zastaví a vypne se. Mdloba není nebezpečný či život ohrožující stav, ale při častějším opakování je signalizací dlouhodobější choroby či poruchy organismu.

Nejčastěji je mdloba způsobena nízkým krevním tlakem – hypotenzí, nebo jen tzv. postojovou hypotenzí – nízkým tlakem způsobeným rychlou změnou polohy při vstávání ze sedu či lehu.

Důležitým faktorem ovlivňující dostatečné prokrvování mozku jsou vnější podmínky – omdlévání je velmi časté v horkém a dusném prostředí, v uzavřených prostorách, kde je mnoho lidí a vzduch tak bývá poměrně vydýchaný a bohatý na oxid uhličitý. Dále také může kolaps způsobit úžeh či úpal.

Mdloba je také typická v těhotenství, při cukrovce a onemocněních krevního systému.

Celkový kolaps, zejména u žen, také souvisí s psychickým stavem – omdlévání je nezřídka způsobeno nadměrným stresem a s ním souvisejícím tlakem.

Opakované mdloby ale mohou signalizovat různá onemocnění, je proto třeba vyhledat odbornou lékařskou pomoc a podstoupit patřičná vyšetření.

Nejčastější příčiny: pobyt v teplém, nevětraném prostředí (až 35 %), nedokrvení mozku z rychlé změny polohy – vzpřímení (až 10 %), neurologické příčiny (epilepsie, migréna, bolest hlavy – až 30 %), srdeční onemocnění (až 10 %), poruchy srdečního rytmu (až 35 %), na psychickém podkladě (až 10 %), po jídle, kašli, stolici, vymočení aj. Až ve 40 % bývá příčina kolapsu nejasná.

První pomoc:

 • Zvedněte postiženému dolní končetiny.
 • Zkontrolujte stav vědomí a dýchání.
 • Pokud postižený nereaguje ani na bolestivý podnět a dýchá jinak než normálně (nedýchá), ihned zahajte resuscitaci.
 • Pokud jste si jisti, že postižený dýchá normálně, uložte jej do

  Autor: Isifa.cz

  stabilizovaná poloha

   stabilizované polohy na boku a přivolejte záchrannou službu – tel. 155 či 112. Záchrannou službu zavolejte i v případě, že po návratu vědomí přetrvává zmatenost nebo jiné obtíže.
 • Ošetřete případná zranění vzniklá pádem (bývají až v 10 %).

Více o nemocech: Katalog nemocí

Speciál Zásady první pomoci byl připraven s použitím publikace Předlékařská první pomoc, Grada Publishing, http://www.gra­da.cz/.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).